Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole

Publicystyka w Radiu Opole

2024-07-25, 23:00

Czy opolska "wagonówka" wykorzysta szanse, które niesie rosnący popyt na podróże koleją?

Tomasz Zelwowiec oraz Michał Frana o kondycji opolskiej wagonówki
W naszym studiu gościli Prezes Zarządu PKP Intercity Remtrak Sp. z o. o. Tomasz Zelwowiec oraz członek zarządu spółki Michał Franas, których pytaliśmy o plany na przyszłość opolskiej "Wagonówki". To miedzy innymi zwiększenie wydajności w zakresie modernizacji. Naszych gości zapytaliśmy tez o plany związane z zatrudnieniem w zakładzie zwalnianych pracowników PKP Cargo, a także plany w zakresie obsługi przez zakład pociągów szybkiej kolei, która w przyszłości ma powstać w Polsce.
2024-07-25, 08:00

Adam Warzecha: ludowców inspirują słowa Witosa, że "Polska jest jedna i winna trwać wiecznie"

Adam Warzecha: ludowców inspirują słowa Witosa, że "Polska jest jedna i winna trwać wiecznie"
Rok 2024 jest rokiem Wincentego Witosa, a 24 lipca to rocznica objęcia przez niego po raz pierwszy teki premiera w 1920 roku.

O wyjątkowej biografi wywodzącego się z chłopstwa premiera, który dziś zaliczany jest do ojców niepodległości Polski, rozmawialiśmy z sekretarzem rady wojewódzkiej Polskiego Stronnictwa Ludowego w woj.opolskim Adamem Warzechą.
2024-07-24, 19:00

Paweł Kampa: kraj na pierwszym miejscu, partia na drugim, a nawet trzecim

Paweł Kampa: kraj na pierwszym miejscu, partia na drugim, a nawet trzecim
- Mam nadzieję, że będzie to kandydatka, bo widzę taką kandydatkę, która jest pracowita, przedstawia dobre projekty. To jest moja propozycja. - tak sekretarz rady wojewódzkiej Lewicy w woj. opolskim Paweł Kampa odniósł się do zapowiedzi przedstawienia własnej propozycji lewicy w nadchodzących wyborach prezydenckich.
2024-07-23, 19:00

Rafał Pydych: widać postęp w jakości, komforcie i czasie podróżowania

Rafał Pydych: widać postęp w jakości, komforcie i czasie podróżowania
-Nie odbiegamy już znacząco od zachodniej Europy, jeśli chodzi o gęstość dróg.Należy jeszcze uzupełnić tę siatkę, w którą wpisuje się m.in. droga S11. Ten podstawowy szkielet autostrad i dróg eksperesowych już mamy. Teraz nastąpiła koncentracja na tej sieci uzupełniającej. - powiedział dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Pydych.
2024-07-18, 19:00

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uregulować górną granicę temperatury, przy której można pracować. Na razie jest dolna. Czy to proste zadanie? Na razie jedno jest pewne: klimat się ociepla, a upały w Polsce stają się nie do wytrzymania. Letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań – poinformowało ministerstwo rodziny. Jak jednak rozwiązać trudności choćby z wyznaczeniem uniwersalnej temperatury maksymalnej?
2024-07-17, 16:54

Andrzej Latussek: stworzyliśmy pierwszy w Ukrainie związek ochotniczych straży pożarnych

Andrzej Latussek: stworzyliśmy pierwszy w Ukrainie związek ochotniczych straży pożarnych
-W Polsce wszyscy wiedzą co to jest strażak, co robi. Na Śląsku mamy 150 lat zorganizowanego pożarnictwa. Na Ukrainie był zalążek takiego ochotnictwa strażackiego. Przyszła wojna i to się rozleciało. Na zachodniej Ukrainie ludzie pamiętają, że kiedyś na terenach należących do Polski coś takiego było. Bardziej na wschodzie tego nie było. Po drugiej wojnie światowej ochotnicza straż została wygaszona, została państwowa i przyzakładowe. Dopiero od 2014 roku zaczęły na nowo tworzyć się w Ukrainie pierwsze ochotnicze straże pożarne. - mówił w Andrzej Latussek, strażak-ochotnik z Kadłuba Turawskiego, który pomaga tworzyć Ochotniczą Straż Pożarną w Ukrainie. Jak podkreśla, to trudne zadanie, choćby ze względu na zupełnie inne rozwiązania prawne.
2024-07-16, 19:15

"Co się tam w tym lesie wyprawia?" - Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole

"Co się tam w tym lesie wyprawia?" - Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole
Lasy Państwowe wznawiają konsultacje społeczne dotyczące obszarów, na których obowiązywać będą ograniczenia w pozyskiwaniu drewna. Do 4 sierpnia każdy zainteresowany będzie mógł się zapoznać i wyrazić swoją opinię dotyczącą proponowanych obszarów. Wstrzymanie wycinki to jeden z "gorących" tematów rozgrzewających relacje ekolodzy-leśnicy. Czy da się znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony? Rozmawialiśmy o tym z leśniczym Jackiem Boczarem z Nadleśnictwa Opole. Nie zabrakło także innych wątków o tym, czym żyje las!
1234567

Zobacz także

2024-05-15, godz. 19:00 Jerzy Gorzelik: przeciwnikom powiem "nie lękajcie się!" -Liczymy na to, że na kolejnych posiedzeniach takie uchwały zapadną i także w sejmikach wojewódzkich. Na razie mamy obietnicę, że taką uchwałą zajmie… » więcej 2024-05-14, godz. 19:00 Ryszard Skawiński o szansach Konfederacji na europosła z Opolszczyzny i Dolnego Śląska Po nieudanych wyborach na prezydenta Opola, Ryszard Skawiński będzie próbował swoich sił jako kandydat do Europarlemantu. W którym kierunku - jego zdaniem… » więcej 2024-05-14, godz. 11:22 Piotr Bujak o wyzwaniach czekających Głogówek w nowej kadencji Po raz pierwszy w historii, wybory na burmistrza Głogówka rozstrzygnęły się w pierwszej turze. Ponownie wygrał je Piotr Bujak, który do rady miejskiej wprowadził… » więcej 2024-05-14, godz. 06:00 Krzysztof Bosak: potrzebujemy pluralizmu w polskiej prawicowej reprezentacji w Parlamencie Europejskim -W tej chwili Polaków o prawicowych poglądach w PE reprezentowali wyłącznie pro-unijni posłowie PiS. Aż 27! O wielu z nich nic nie słyszeliśmy przez ostatnie… » więcej 2024-05-13, godz. 19:00 Michał Dworczyk: po wyborach nie będzie trzęsienia ziemi w PE - Na pewno nie będzie żadnego trzęsienia ziemi, bo ten skręt w prawo będzie liczony rzeczywiście w zwiększonej liczbie mandatów europosłów wywodzących… » więcej 2024-05-09, godz. 19:00 Bilans zysków i strat z obecności w UE. Debata Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa (09.05.2024) W tym roku w maju obchodzimy okrągłą 20. rocznicę wejścia Polski do UE. Jak wygląda bilans naszej obecności z punktu widzenia pracowników, przedsiębiorców… » więcej 2024-05-08, godz. 15:42 Dr Tomasz Pawłuszko: ucieczka sędziego Szmydta nosi znamiona operacji służb specjalnych -To wygląda trochę tak, jakby obce służby specjalne chciały "wyprowadzić" swojego człowieka zanim dopadną go polskie służby - tak o kulisach głośnej… » więcej 2024-05-08, godz. 18:30 Barbara Kamińska: widzę się w roli efektywnego negocjatora -Zawiązaliśmy koalicję i teraz trzeba usiąść i przekuć założenia na działania. Moją rolą pomiędzy dwoma największymi klubami nie będzie bycie rozjemcą… » więcej 2024-05-07, godz. 16:57 "Mam nadzieję, że ta kadencja będzie nawet lepsza od poprzedniej." Jacek Monkiewicz w Radiu Opole Gościem Radia Opole był Jacek Monkiewicz, który ponownie został wybrany starostą brzeskim. Samorządowca zapytaliśmy, czy niewielka większość w radzie… » więcej 2024-05-07, godz. 16:14 "Co roku zapowiada się, że matura będzie łatwiejsza." Marek Leśniak w Radiu Opole Dziś rozpoczęły się tegoroczne matury. W Radiu Opole rozmawialiśmy z opolskim wicekuratorem oświaty, Markiem Leśniakiem, którego zapytaliśmy między innymi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »