Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole

Publicystyka w Radiu Opole

2024-07-25, 23:00

Czy opolska "wagonówka" wykorzysta szanse, które niesie rosnący popyt na podróże koleją?

Tomasz Zelwowiec oraz Michał Frana o kondycji opolskiej wagonówki
W naszym studiu gościli Prezes Zarządu PKP Intercity Remtrak Sp. z o. o. Tomasz Zelwowiec oraz członek zarządu spółki Michał Franas, których pytaliśmy o plany na przyszłość opolskiej "Wagonówki". To miedzy innymi zwiększenie wydajności w zakresie modernizacji. Naszych gości zapytaliśmy tez o plany związane z zatrudnieniem w zakładzie zwalnianych pracowników PKP Cargo, a także plany w zakresie obsługi przez zakład pociągów szybkiej kolei, która w przyszłości ma powstać w Polsce.
2024-07-25, 08:00

Adam Warzecha: ludowców inspirują słowa Witosa, że "Polska jest jedna i winna trwać wiecznie"

Adam Warzecha: ludowców inspirują słowa Witosa, że "Polska jest jedna i winna trwać wiecznie"
Rok 2024 jest rokiem Wincentego Witosa, a 24 lipca to rocznica objęcia przez niego po raz pierwszy teki premiera w 1920 roku.

O wyjątkowej biografi wywodzącego się z chłopstwa premiera, który dziś zaliczany jest do ojców niepodległości Polski, rozmawialiśmy z sekretarzem rady wojewódzkiej Polskiego Stronnictwa Ludowego w woj.opolskim Adamem Warzechą.
2024-07-24, 19:00

Paweł Kampa: kraj na pierwszym miejscu, partia na drugim, a nawet trzecim

Paweł Kampa: kraj na pierwszym miejscu, partia na drugim, a nawet trzecim
- Mam nadzieję, że będzie to kandydatka, bo widzę taką kandydatkę, która jest pracowita, przedstawia dobre projekty. To jest moja propozycja. - tak sekretarz rady wojewódzkiej Lewicy w woj. opolskim Paweł Kampa odniósł się do zapowiedzi przedstawienia własnej propozycji lewicy w nadchodzących wyborach prezydenckich.
2024-07-23, 19:00

Rafał Pydych: widać postęp w jakości, komforcie i czasie podróżowania

Rafał Pydych: widać postęp w jakości, komforcie i czasie podróżowania
-Nie odbiegamy już znacząco od zachodniej Europy, jeśli chodzi o gęstość dróg.Należy jeszcze uzupełnić tę siatkę, w którą wpisuje się m.in. droga S11. Ten podstawowy szkielet autostrad i dróg eksperesowych już mamy. Teraz nastąpiła koncentracja na tej sieci uzupełniającej. - powiedział dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Pydych.
2024-07-18, 19:00

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uregulować górną granicę temperatury, przy której można pracować. Na razie jest dolna. Czy to proste zadanie? Na razie jedno jest pewne: klimat się ociepla, a upały w Polsce stają się nie do wytrzymania. Letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań – poinformowało ministerstwo rodziny. Jak jednak rozwiązać trudności choćby z wyznaczeniem uniwersalnej temperatury maksymalnej?
2024-07-17, 16:54

Andrzej Latussek: stworzyliśmy pierwszy w Ukrainie związek ochotniczych straży pożarnych

Andrzej Latussek: stworzyliśmy pierwszy w Ukrainie związek ochotniczych straży pożarnych
-W Polsce wszyscy wiedzą co to jest strażak, co robi. Na Śląsku mamy 150 lat zorganizowanego pożarnictwa. Na Ukrainie był zalążek takiego ochotnictwa strażackiego. Przyszła wojna i to się rozleciało. Na zachodniej Ukrainie ludzie pamiętają, że kiedyś na terenach należących do Polski coś takiego było. Bardziej na wschodzie tego nie było. Po drugiej wojnie światowej ochotnicza straż została wygaszona, została państwowa i przyzakładowe. Dopiero od 2014 roku zaczęły na nowo tworzyć się w Ukrainie pierwsze ochotnicze straże pożarne. - mówił w Andrzej Latussek, strażak-ochotnik z Kadłuba Turawskiego, który pomaga tworzyć Ochotniczą Straż Pożarną w Ukrainie. Jak podkreśla, to trudne zadanie, choćby ze względu na zupełnie inne rozwiązania prawne.
2024-07-16, 19:15

"Co się tam w tym lesie wyprawia?" - Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole

"Co się tam w tym lesie wyprawia?" - Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole
Lasy Państwowe wznawiają konsultacje społeczne dotyczące obszarów, na których obowiązywać będą ograniczenia w pozyskiwaniu drewna. Do 4 sierpnia każdy zainteresowany będzie mógł się zapoznać i wyrazić swoją opinię dotyczącą proponowanych obszarów. Wstrzymanie wycinki to jeden z "gorących" tematów rozgrzewających relacje ekolodzy-leśnicy. Czy da się znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony? Rozmawialiśmy o tym z leśniczym Jackiem Boczarem z Nadleśnictwa Opole. Nie zabrakło także innych wątków o tym, czym żyje las!
1234567

Zobacz także

2024-05-28, godz. 19:00 Ryszard Petru: Chcemy być bogaci? Wejdźmy do strefy euro! Gościem popołudniowego pasma publicystycznego we wtorek był kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia Trzeciej Drogi, a obecnie poseł Ryszard… » więcej 2024-05-27, godz. 19:17 Czy urzędy to właściwe miejsce dla symboli religijnych? Młoda Polityka w Radiu Opole (27.05.2024) 8 maja prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał rozporządzenie, które między innymi zakazuje podległym mu urzędnikom eksponowania symboli religijnych… » więcej 2024-05-23, godz. 19:00 Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024) Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister… » więcej 2024-05-23, godz. 06:00 Norbert Czarnek: wyjściem dla Polski Polexit - Wyborcy coraz częście na własnej skórze odczuwają, że ta ingerencja unijna dotyka ich coraz bardziej. I ten Polexit staje się coraz bardziej możliwy… » więcej 2024-05-22, godz. 19:00 Wojciech Glensk: za wszelką cenę chcemy zachować różnorodność "ślonskij godki" -Zobaczmy jak dużo się zmieniło w przeciągu dwóch dekad. Moim zdaniem to jest ogromny progres w postrzeganiu. To kwestia świadomości, a nie życia pewnymi… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 "Dzisiaj potrzebujemy świeżości w polityce" - Justyna Walker w Radiu Opole Justyna Walker do Brukseli startuje z listy Bezpartyjnych Samorządowców. Jakie cele stawia sobie przed czerwcowymi wyborami to ugrupowanie? To kolejne pytania… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 Marcin Oszańca: Była prośba prezesa to po prostu startuję Na liście Trzeciej Drogi do europarlamentu w naszym okręgu znalazło się tylko troje mieszkańców naszego regionu. Jednym z nich jest lider "Ludowców" na… » więcej 2024-05-20, godz. 19:00 "Większość z nas szuka pracy" - Agnieszka Sanecka-Wąchała o sytuacji pracowników Poczty Polskiej W ubiegłym tygodniu pocztowcy kraju przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Na Opolszczyźnie mogło wziąć w nim udział około 90 procent pracowników - tak wskazywała… » więcej 2024-05-16, godz. 18:30 O zapowiedzi zwolnień grupowych i czterodniowym tygodniu pracy w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, do końca marca 159 firm zadeklarowało zwolnienia grupowe 17 tys. pracowników. Zwolnienia obejmą także sektor… » więcej 2024-05-15, godz. 19:00 Paweł Kampa: trzeba zadbać w Europie o demografię Jedyny przedstawiciel Opolszczyzny na liście Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Paweł Kampa uważa, że warto byłoby zmienić ordynację, by woj… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »