Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole

Publicystyka w Radiu Opole

2024-07-25, 23:00

Czy opolska "wagonówka" wykorzysta szanse, które niesie rosnący popyt na podróże koleją?

Tomasz Zelwowiec oraz Michał Frana o kondycji opolskiej wagonówki
W naszym studiu gościli Prezes Zarządu PKP Intercity Remtrak Sp. z o. o. Tomasz Zelwowiec oraz członek zarządu spółki Michał Franas, których pytaliśmy o plany na przyszłość opolskiej "Wagonówki". To miedzy innymi zwiększenie wydajności w zakresie modernizacji. Naszych gości zapytaliśmy tez o plany związane z zatrudnieniem w zakładzie zwalnianych pracowników PKP Cargo, a także plany w zakresie obsługi przez zakład pociągów szybkiej kolei, która w przyszłości ma powstać w Polsce.
2024-07-25, 08:00

Adam Warzecha: ludowców inspirują słowa Witosa, że "Polska jest jedna i winna trwać wiecznie"

Adam Warzecha: ludowców inspirują słowa Witosa, że "Polska jest jedna i winna trwać wiecznie"
Rok 2024 jest rokiem Wincentego Witosa, a 24 lipca to rocznica objęcia przez niego po raz pierwszy teki premiera w 1920 roku.

O wyjątkowej biografi wywodzącego się z chłopstwa premiera, który dziś zaliczany jest do ojców niepodległości Polski, rozmawialiśmy z sekretarzem rady wojewódzkiej Polskiego Stronnictwa Ludowego w woj.opolskim Adamem Warzechą.
2024-07-24, 19:00

Paweł Kampa: kraj na pierwszym miejscu, partia na drugim, a nawet trzecim

Paweł Kampa: kraj na pierwszym miejscu, partia na drugim, a nawet trzecim
- Mam nadzieję, że będzie to kandydatka, bo widzę taką kandydatkę, która jest pracowita, przedstawia dobre projekty. To jest moja propozycja. - tak sekretarz rady wojewódzkiej Lewicy w woj. opolskim Paweł Kampa odniósł się do zapowiedzi przedstawienia własnej propozycji lewicy w nadchodzących wyborach prezydenckich.
2024-07-23, 19:00

Rafał Pydych: widać postęp w jakości, komforcie i czasie podróżowania

Rafał Pydych: widać postęp w jakości, komforcie i czasie podróżowania
-Nie odbiegamy już znacząco od zachodniej Europy, jeśli chodzi o gęstość dróg.Należy jeszcze uzupełnić tę siatkę, w którą wpisuje się m.in. droga S11. Ten podstawowy szkielet autostrad i dróg eksperesowych już mamy. Teraz nastąpiła koncentracja na tej sieci uzupełniającej. - powiedział dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Pydych.
2024-07-18, 19:00

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uregulować górną granicę temperatury, przy której można pracować. Na razie jest dolna. Czy to proste zadanie? Na razie jedno jest pewne: klimat się ociepla, a upały w Polsce stają się nie do wytrzymania. Letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań – poinformowało ministerstwo rodziny. Jak jednak rozwiązać trudności choćby z wyznaczeniem uniwersalnej temperatury maksymalnej?
2024-07-17, 16:54

Andrzej Latussek: stworzyliśmy pierwszy w Ukrainie związek ochotniczych straży pożarnych

Andrzej Latussek: stworzyliśmy pierwszy w Ukrainie związek ochotniczych straży pożarnych
-W Polsce wszyscy wiedzą co to jest strażak, co robi. Na Śląsku mamy 150 lat zorganizowanego pożarnictwa. Na Ukrainie był zalążek takiego ochotnictwa strażackiego. Przyszła wojna i to się rozleciało. Na zachodniej Ukrainie ludzie pamiętają, że kiedyś na terenach należących do Polski coś takiego było. Bardziej na wschodzie tego nie było. Po drugiej wojnie światowej ochotnicza straż została wygaszona, została państwowa i przyzakładowe. Dopiero od 2014 roku zaczęły na nowo tworzyć się w Ukrainie pierwsze ochotnicze straże pożarne. - mówił w Andrzej Latussek, strażak-ochotnik z Kadłuba Turawskiego, który pomaga tworzyć Ochotniczą Straż Pożarną w Ukrainie. Jak podkreśla, to trudne zadanie, choćby ze względu na zupełnie inne rozwiązania prawne.
2024-07-16, 19:15

"Co się tam w tym lesie wyprawia?" - Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole

"Co się tam w tym lesie wyprawia?" - Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole
Lasy Państwowe wznawiają konsultacje społeczne dotyczące obszarów, na których obowiązywać będą ograniczenia w pozyskiwaniu drewna. Do 4 sierpnia każdy zainteresowany będzie mógł się zapoznać i wyrazić swoją opinię dotyczącą proponowanych obszarów. Wstrzymanie wycinki to jeden z "gorących" tematów rozgrzewających relacje ekolodzy-leśnicy. Czy da się znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony? Rozmawialiśmy o tym z leśniczym Jackiem Boczarem z Nadleśnictwa Opole. Nie zabrakło także innych wątków o tym, czym żyje las!
1234567

Zobacz także

2024-07-02, godz. 23:59 Zapaść ludnościowa coraz bardziej realna. Hanna Sterniuk-Mościcka w Radiu Opole o perspektywach demograficznych Liczba ludności w Polsce w 2060 r. wyniesie 30,9 mln - podał Główny Urząd Statystyczny  w opracowaniu Rozwój regionalny Polski - raport analityczny. Na… » więcej 2024-07-02, godz. 19:00 "Seniorów przybywa, więc robimy wszystko by utrzymać ich w dobrej kondycji". Ewa Pawlinów w Radio Opole o Korpusie… Zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom od 60 roku życia i poprawa bezpieczeństwa poprzez opiekę zdalną to dwa filary programu… » więcej 2024-07-01, godz. 19:00 Aleksander Niewiński o tym co można wyczytać między wierszami chińskiej dyplomacji Zakończona niedawno w Chinach wizyta prezydenta Andrzeja Dudy zebrała różne oceny. Wielu komentatorów zlekceważyło jednak sferę symboliki, która dla Chińczyków… » więcej 2024-07-01, godz. 19:15 Fabian Pszon o łączeniu się prawicy, CPK i rozliczeniach poprzedniej władzy Fabiana Pszona z Prawa i Sprawiedliwości pytaliśmy m.in. o pomysł łączenia się prawicy, rozliczenia obecnej władzy z poprzednią, o CPK i duże projekty… » więcej 2024-06-27, godz. 19:00 Obniżka składek w Polsce i sześciodniowy tydzień pracy w Grecji? Debata Pracodawcy i związkowcy(27.06) Czy to dobry czas na dyskusje o obniżaniu składki zdrowotnej? Polska 2050 zgłosiła ustawę o obniżce składki zdrowotnej dla pracowników i dla przedsiębiorców… » więcej 2024-06-26, godz. 19:00 Piotr Mielec o potencjale turystycznym regionu i sposobach na przyciąganie kolejnych turystów Choć wakacie trwają od kilku dni, to letni sezon turystyczny rozpoczął się znacznie wcześniej. W środowe popołudnie gościliśmy dyrektora Opolskiej Regionalnej… » więcej 2024-06-26, godz. 18:45 Rafał Marynowicz o kontrolach NIK w opolskich szpitalach Najwyższa Izba Kontroli poinformowała niedawno o nieprawidłowościach związanych z organizacją żywienia w 4 szpitalach regionu. Czego one dotyczą i na ile… » więcej 2024-06-25, godz. 19:00 Justyna Merz z opolskiego WOPR-u: "Uczmy się pływać" Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon na wypoczynek nad wodą. Czy mieszkańcy naszego regionu wiedzą, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas kąpieli?… » więcej 2024-06-25, godz. 19:00 "Na polskich budowach jest coraz mniej wypadków" Dawid Rusak w Radiu Opole We wtorkowe popołudnie zastanawiamy się także nad bezpieczeństwem w branży budowlanej. Właśnie tego dnia w Opolu organizowana była konferencja poświęcona… » więcej 2024-06-24, godz. 19:00 "Ten kurs, który mamy, nie prowadzi do sukcesu". Jerzy Przystajko (Razem) w Radiu Opole o kondycji lewicy -Doszliśmy do wniosku, że idziemy JESZCZE rozmawiać. Przyjaźnie i szczerze rozmawiać o tym, jak widzimy ten nasz lewicowy kąt sceny politycznej. I co w naszej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »