- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od czterech lat realizuje program Dostępność Plus w ramach którego chcemy niwelować bariery nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale też dla seniorów, matki poruszającej się z wózkiem dziecięcym, dla każdej osoby, która ma czasowe problemy z poruszaniem się - powiedziała w Otwartym Mikrofonie wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W Opolu trwają (7-8.11) pierwsze w Polsce Targi Dostępności. Jak dodała goszcząca w Radiu Opole wiceminister Jarosińska Jedynak cztery lata pokazują jak wiele jest do zrobienia, ale też jak głośno trzeba o tym mówić.
- Chcemy, aby przez takie inicjatywy jak dzisiejsza pokazywać najlepsze rozwiązania i inicjatywy, jak możemy poprawiać życie osób ze szczególnymi potrzebami - wyjaśniła.
W ciągu czterech lat funkcjonowania projektu Dostępność Plus na udogodnienia dla osób ze szczególnym potrzebami wydano 14 mld złotych z 23 mld przeznaczonych na projekt do 2025 roku.
- Udało się zrealizować bardzo wiele inicjatyw. Około stu projektów jest dzisiaj realizowanych. Mówimy o szkołach, uczelniach, placówkach służby zdrowia, transporcie publicznym. Pomagamy też jednostkom samorządu terytorialnego dostosowywać obiekty publiczne do potrzeb osób z niepełnosprawnością, ale też szkolimy, bo bardzo ważne jest przełamanie barier wewnętrznych w stosunku do osób z niepełnosprawnością - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Aby dostępność stała się częścią naszej rzeczywistości konieczna jest także zmiana wielu przepisów prawa.
- W ramach ustawy o zapewnieniu dostępności robimy też przegląd prawa, który pokazuje, gdzie jeszcze potrzebne są zmiany, aby dostępność wchodziła w aspekty życia codziennego - powiedziała wiceminister. - Rozmawiamy o konkretnych szczegółach. Na przykład dotyczące windy w budynku. Dzisiaj budynki czteropiętrowe i wyższe muszą mieć windę, chcemy, aby znacznie niższe budynki miały windę. Mówimy o uzyskiwaniu prawa jazdy przez osoby niesłyszące, zmiany w egzaminach, to są takie właśnie szczegółowe rozwiązania. Jest bardzo dużo do zrobienia. To są dziesiątki lat zaniedbań.
Dużo do zrobienia jest także w zakresie dostępności kultury i turystyki. Co konkretnie? Posłuchaj całej rozmowy!