Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole

Poranna rozmowa Radia Opole

2024-05-22, 08:30

Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy

Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy
W środę w Warszawie rozpoczyna się Endoforum organizowane przez Opolskie Centrum Onkologii. To wydarzenie dla lekarzy z całego świata, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat endometriozy oraz wiedzy na temat jej leczenia. Według szacunków, w Polsce dotkniętych tą chorobą może być nawet 3 miliony kobiet. Często cierpią one z powodu niewłaściwej diagnozy. Dlaczego nadal tak mało wiemy o tej powszechnej przypadłości? Co sprawia, że jej diagnozowanie może trwać aż 10 lat i dlaczego jej operacyjne leczenie wciąż bywa nierefundowane? O to pytaliśmy dyrektora OCO, Marka Staszewskiego.
2024-05-21, 08:49

Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej

Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej
- Z dezinformacją da się walczyć, choć jest to niesamowicie trudne. - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego. Wyraził także opinię, że plan walki z dezinformacją ze strony Rosji, przedstawiony przez Polskę, Francję i Niemcy, będzie ważnym sygnałem.
2024-05-20, 09:06

Danuta Jazłowiecka: Polska jest zabezpieczona w ramach unijnego paktu migracyjnego

"Musimy znaleźć wspólne europejskie rozwiązanie w sprawie migracji" Danuta Jazłowiecka w Radiu Opole
- W związku z nasilającymi się ruchami migracyjnymi, musimy znaleźć wspólne unijne rozwiązanie w tej sprawie i uregulować prawnie sytuację migrantów - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole posłanka Danuta Jazłowiecka z Koalicji Obywatelskiej, która kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dodała też, że celem tych regulacji powinno być spowodowanie, że do Unii, ale też i Polski, będą docierać osoby sprawdzone, "prześwietlone". W jej ocenie przyjęty ostatnio przez Unię Europejską pakt migracyjny daje na to szansę. Zdaniem posłanki Jazłowieckiej, pakt nie spowoduje też, do naszego kraju napłynie wielka rzesza imigrantów,a przeciwnie, pojawienie się kolejnych uchodźców z Ukrainy ma skutkować finansowym wsparciem Brukseli.

Podobnie Unia ma wesprzeć wzmacnianie polskiej granicy z Rosją i Białorusią. Chodzi o
budowę umocnień na granicy wschodniej za 30 miliardów złotych, którą zapowaida rząd.
- Jestem przekonana, że znakomitą część tych pieniędzy dostaniemy z Unii Europejskiej, bo w interesie wszystkich krajów członkowskich jest zabezpieczenie tej granicy - podkreśla Danuta Jazłowiecka.

Pytana o uznanie języka śląskiego, posłanka zadeklarowała się jako zwolenniczka tego kroku, wskazując, że stanowi on ważny element tożsamości i tradycji mieszkańców Śląska, mimo wątpliwości czy to gwara czy rzeczywiście język.
2024-05-16, 09:32

"Nie wierzę Donaldowi Tuskowi" - Anna Zalewska o pakcie migracyjnym i pracach nad polską elektrownią atomową

"Drożyzna, w tym ceny energii są dowodem, że nie ma komu ufać" Anna Zalewska gościem Radia Opole
We wtorek przyjęto unijny pakt migracyjny. Choć Polska była przeciwna tym rozwiązaniom, premier Donald Tusk zapewniał, że nasz kraj przez nie nie ucierpi, a wręcz może okazać się beneficjentem. Takiego stanowiska nie podziela europoseł Anna Zalewska, która przekonywała na antenie Radia Opole, że przyjęcie przez Polskę uchodźców z Ukrainy nie będzie kwalifikowane jako wypełnianie obowiązków wynikających z tego paktu.
2024-05-15, 09:00

"Najwyraźniej tak się zarządy partii umówiły" - Róża Thun o starcie z okręgu opolsko-dolnośląskiego

"Prawo europejskie musi dobrze służyć każdemu zakątkowi Europy" Róża Thun gościem Radia Opole
Ubiegająca się o czwartą kadencję w europarlamencie Róża Thun po raz pierwszy kandyduje z okręgu opolsko-dolnośląskiego. W Porannej Rozmowie Radia Opole pytaliśmy kandydatkę Trzeciej Drogi, co skłoniło ją do ubiegania się o mandat w tej części Polski. Z naszą rozmówczynią poruszyliśmy też kwestię przyszłości samochodów z silnikami spalinowymi oraz dalszych losów posła Polski 2050 Adama Gomoły.
2024-05-14, 08:30

Paweł Masełko: tydzień temu jeszcze byłem starostą

"Tydzień temu jeszcze byłem starostą" Paweł Masełko gościem Radia Opole
-Wrażeń bardzo dużo. Wrażenia na całe życie! Wiele nowych wyzwań, ale mówię sobie: dam radę! - tak swoje pierwsze dni w parlamencie opisał nowy poseł z Opolszczyzny, były już starosta kędzierzyńsko-kozielski Paweł Masełko (KO). Zastąpił on zmarłego Rajmunda Millera.
2024-05-13, 09:46

"Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...] Tu służby popełniły błąd" - dr Bartosz Maziarz o ucieczce byłego sędziego Tomasza Sz.

"Służby popełniły pewnego rodzaju błąd" dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole
Na początku ubiegłego tygodnia kraj obiegła wiadomość o sędzim Tomaszu Sz., który wyjechał na Białoruś, by ubiegać się tam o azyl polityczny. Prokuratura wszczęła przeciwko niemu postępowanie o szpiegostwo i domaga się jego tymczasowego aresztowania. Jakie zagrożenie mogła spowodować jego działalność i jak zapobiegać podobnym incydentom w przyszłości - o to pytaliśmy w poniedziałkowy poranek dr. Bartosza Maziarza, politologa Uniwersytetu Opolskiego, a jednocześnie eksperta ds. bezpieczeństwa.
2024-05-10, 08:45

Zbigniew Kubalańca: wybory do PE z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, najważniejsze od 20 lat

Zbigniew Kubalańca o koncercie "Wolność jest w nas" i nowym zarządzie województwa opolskiego
- Dotąd dbaliśmy głównie o to, by było najwięcej pieniędzy dla Polski, teraz poza pieniędzmi, a będziemy mieli prawie miliard dla województwa opolskiego, jesteśmy krajem przyfrontowym i od tego kto będzie nas reprezentował w Europie i jaki będzie obraz nasz i naszych europosłów, będzie zależała pozycja Polski - mówił wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca o tym, co będzie ważne po wyborach do Parlamentu Europejskiego i jak zmieni się po nich sama Unia.

Podkreślił też znaczenie samej obecności Polski od 20 lat w UE.
-Młode pokolenie korzysta garściami z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Starsi pamiętają rzeczywistość sprzed wstąpienia do wspólnoty i doceniają stan obecny.

Wyrazem tej radości z bycia w UE ma być piątkowy (10.05) koncert „Wolność jest w nas” organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Wicemarszałek Kubalańca odniósł się także do powołania nowego zarządu województwa opolskiego, w którym Koalicja Obywatelska ma czterech przedstawicieli a Śląscy Samorządowcy jednego oraz zawiązania koalicji, w której jest też PSL. Zapowiedział, że będzie to kontynuacja dotychczasowej pracy i linii.
2024-05-09, 08:59

"Marszałek pobłogosławił tę koalicję" - Daniel Palimąka w Radiu Opole

"Negocjacje nie były łatwe" Daniel Palimąka o kulisach rozmów koalicyjnych w powiecie nyskim
Ochrona zdrowia, edukacja, obrona cywilna i polityka społeczna, w tym dialog z mieszkańcami powiatu - to główne filary strategii, którą chce obrać nowy starosta nyski, Daniel Palimąka. Gościa Porannej Rozmowy Radia Opole zapytaliśmy też o kulisy rozmów związanych z budowaniem koalicji w powiecie oraz gminie Nysa.
1234567

Zobacz także

2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »