Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dariusz Fąfara o opolskich czworonogach - specjalistach…
2020-04-26, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Dariusz Fąfara o opolskich czworonogach - specjalistach od poszukiwania ludzi, szkoleniu psów oraz o tym, jak długo nasi bracia mniejsi mogą nam pomagać w ratowaniu

Dariusz Fąfara [Archiwum prywatne]
Dariusz Fąfara [Archiwum prywatne]
- Na Opolszczyźnie mamy 6 psów certyfikowanych w najwyższe certyfikacji w klasie pierwszej, która pozwala na poszukiwania w kraju i za granicą - mówił Dariusz Fąfara, prezes Fundacji Opolskie Psy Ratownicze OPOLSAR. - W Polsce mamy takich psów 160. Trzeba też pamiętać, że drugie tyle jest w trakcie szkolenia.
Psy podlegają urzędowej certyfikacji. Aby były dopuszczone do poszukiwań, muszą zaliczyć dwa egzaminy przeprowadzane przez Państwową Straż Pożarną. Na zdobyciu tej certyfikacji klasy pierwszej nie kończy się szkolenie, bo każdego roku przewodnik ze swoim pupilem musi stawić się ponownie przed komisja i zdać egzamin weryfikacyjny.

- Szkolenie jest bardzo długie i żmudne, trwa 2-3 lata - przyznał nasz gość. - Inne jest szkolenie psa gruzowiskowego - znacznie trudniejsze i dłuższe od szkolenia psa terenowego.

Początek szkolenia jest jednak zawsze taki sam: psy przyzwyczajane są do działania motywacyjne, czyli uczone, że szczęśliwy finał poszukiwań łączy się z jakimś miłym akcentem, na przykład z jakimś smakołykiem.PSP preferuje psy ras użytkowych, pasterskie. Ale w gruncie rzeczy nie ma znaczenia, czy szkolony jest pies rasowy czy kundelek. Brane są pod uwagę jego indywidualne predyspozycje.

- Przyjmując psa do szkolenia sprawdzamy, czy jest on przyjaźnie nastawiony do ludzi i zwierząt, czy jest chętny do współpracy - podkreślił prezes Fąfara. - Od razu eliminowane są psy agresywne.

Nasz gość przyznał, że wszyscy czworonożni podopieczni 26 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Psa Ratowniczego będą mogli liczyć na jakiś smakołyk.

Zobacz także

2020-05-10, godz. 08:26 Anna Bieniasiewicz o przyczynach, leczeniu i profilaktyce udaru mózgu Anna Bieniasiewicz, lekarz neurolog z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Św. Jadwigi w Opolu - Zawał mózgu jest tym rodzajem udaru, który polega… » więcej 2020-05-09, godz. 08:25 Dr Błażej Choroś o historii powstania Unii Europejskiej, jej celach, znaczeniu politycznym i gospodarczym Dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego - Unia Europejska to projekt , który narodził się tuż po II wojnie światowej, ale też w w dużej… » więcej 2020-05-08, godz. 08:48 Marcin Ociepa o nowelizacji ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych Marcin Ociepa, wiceprezes i poseł Porozumienia, wiceminister Obrony Narodowej - Ważność każdych wyborów stwierdza Sąd Najwyższy, w obliczu ich nie odbycia… » więcej 2020-05-07, godz. 10:00 Janusz Kowalski o wyborach korespondencyjnych i debacie prezydenckiej - Solidarna Polska od samego początku była zwolennikiem przestrzegania Konstytucji, czyli żeby do 23 maja odbyły się wybory. Niestety, ze względu na obstrukcję… » więcej 2020-05-06, godz. 09:02 Dorota Piechowicz-Witoń o kondycji trzeciego sektora w czasie pandemii - To jest rzeczywiście specyficzny czas dla organizacji pozarządowych, bo mówimy np. o zawieszeniu działalności cyklicznych bądź zmiany formy prowadzenia… » więcej 2020-05-05, godz. 10:13 Irena Koszyk o stanie przygotowań do otwarcia przedszkoli - Patrzymy na ile placówki są przygotowane i zabezpieczone, staramy się o maksymalne zachowanie bezpieczeństwa. Dyrektorki w tej chwili organizują i dbają… » więcej 2020-05-04, godz. 08:37 Marcin Jarzyński o wykorzystaniu Odrzańskiej Drogi Wodnej - Korzyści to rozwój transportu z wykorzystaniem Odrzańskiej Drogi Wodnej i poprawa warunków eksploatacji jazów – mówił w porannej rozmowie Marcin Jarzyński… » więcej 2020-05-03, godz. 08:35 Dr Stanisław Niewiński o historii powstania Konstytucji 3 Maja, jej znaczeniu dla Polski i Polaków - Jest to przede wszystkim, a może głównie symbol prób naprawy, modernizacji I Rzeczpospolitej u jej schyłku. Ostatecznie nieudany, ale stanowił bardzo istotny… » więcej 2020-05-02, godz. 08:35 Katarzyna Czochara o obchodach Święta Flagi w ubiegłych latach i jego perspektywach - Osób, które w Moszczance zaczęły organizować obchody, które z czasem stały się uroczystościami wojewódzkimi, było bardzo wiele, ja byłam tylko jednym… » więcej 2020-05-01, godz. 08:35 Sebastian Koćwin o genezie święta robotników i jego dzisiejszym obliczu - Oddajemy w tym dniu hołd przede wszystkim robotnikom poległym 130 lat temu w Chicago. » więcej
3334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »