Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr inż. Ireneusz Hetmańczyk z Politechniki Opolskiej…
2020-04-25, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Dr inż. Ireneusz Hetmańczyk z Politechniki Opolskiej o hałasie samochodowym, jego wpływie na otoczenie i metodach jego ograniczania

Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
- Nasze normy skali hałasu dla pojazdów rzeczywiście są stare - przyznał nasz rozmówca, który podkreślił, że podstawowym żródłem hałasu jest właśnie komunikacja. I wprawdzie najwyższe wartości są domeną lotnictwa, to jednak właśnie samochody - jako najpopularniejszy środek transportu - najbardziej wpływają na poziom hałasu wokół nas.
- Polskie normy w tej mierze są znacznie bardziej liberalne od norm na przykład francuskich czy niemieckich - przyznał dr inż I. Hetmańczyk - Ale pamiętajmy, że Polska nie produkuje swoich silników, albo je importujemy, albo produkujemy na licencjach.

Rzecz jasna żródłem hałasu samochodowego przede wszystkim są silniki oraz układy przeniesienia napędu. Stare silniki dieslowskie generowały ogromne ilości decybeli. Dzisiejsze - często można już porównywać z benzynowymi. Oczywiście najcichsze są hybrydy, a przede wszystkim samochody wyłącznie elektryczne, ale do ich upowszechnienia w skali, która spowodowałaby znacznie obniżenie hałasu komunikacyjnego jeszcze daleka droga.

Nie bez znacznie jest wiek auta: stare egzemplarze mają silniki znacznie głośniejsze. Ale w grę wchodzi także naturalne z wiekiem samochodu poluzowanie jego różnych elementów, które również generuje hałas. Najbardziej wymownym przykładem jest tutaj skrzypienie elementów kokpitu. Ważny więc jest wiek samochodu (tutaj niestety nie mamy dobrych doświadczeń związanych z importem starych aut z zagranicy), ale także jego wyposażenie. Powyżej pewnej prędkości hałas wywołany toczeniem się samochodu jest większy od wywoływanego przez silnik. Stąd znaczenie jakości choćby opon samochodowych - wybierajmy te z kategorii "ciche". W ekologii ekonomia ma znaczenie - po prostu obniżanie progu hałasu kosztuje.

Każdy kierowca ma wpływ na poziom hałasu choćby poprzez operowanie pedałem gazu. Utrzymując silnik niepotrzebnie na wysokich obrotach, rujnujemy nasze aparaty słuchu. Warto o tym pamiętać przez okrągły rok, nie tylko 25 kwietnia, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu.

Zobacz także

2020-04-20, godz. 08:47 Adam Krupa o funkcjonowaniu gminy w dobie pandemii Adam Krupa, burmistrz Głubczyc - Wirus na pewno wpłynie na budżet, na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze takich informacji, ale np. za miesiąc marzec podatek… » więcej 2020-04-19, godz. 08:30 Paweł Pośpiech – prezes Polskiego Związku Krótkofalowców okręg 11 w Opolu o historii i przyszłości tej pasji - Internet, rozwój komunikacji masowej wcale nie zagrażają krótkofalowcom. Wręcz przeciwnie: udostępniają dodatkowe platformy kontaktów między krótkofalowcami… » więcej 2020-04-18, godz. 08:30 Elżbieta Molak – wojewódzki konserwator zabytków w Opolu o obecnej kondycji opolskich pomników historii - Jesteśmy regionem bardzo bogatym w zabytki. Więcej od nas statystycznie w porównaniu do liczby ludności mają jedynie województwa dolnośląskie i małopolskie… » więcej 2020-04-17, godz. 09:32 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o działaniach podejmowanych przez straż w związku z koronawirusem - Niestety, tak jak na przeważającej powierzchni kraju, mamy 3 stopień zagrożenia pożarowego w lasach i to mocno niepokoi. Na tę chwilę mieliśmy około… » więcej 2020-04-16, godz. 09:11 Andrzej Kasiura o o realizowanych inwestycjach, budżetowych cięciach i wprowadzaniu ulg dla mieszkańców czy przeds… - Tegoroczny budżet był wysoki oparty na inwestycjach, ale teraz trudno powiedzieć czy wszystkie będą realizowane, na razie te główne, czyli np. przebudowa… » więcej 2020-04-15, godz. 08:37 Szymon Ogłaza o tym, że koronawirus nie utrudnił znacząco prac na drogach wojewódzkich – Koronawirus nie utrudnił nam znacząco prac. Firmy, które wykonują remonty na drogach mają drobne problemy, zwłaszcza z ludźmi do pracy, ale nie ma to… » więcej 2020-04-14, godz. 10:12 Podkom. Karol Brandys o drogowych kontrolach i wielkanocnej mobilizacji funkcjonariuszy - Przez te trzy dni świąt policjanci ukarali 143 osoby, które nie zastosowały się czy to do zakazu gromadzenia się czy też były to osoby, które złamały… » więcej 2020-04-13, godz. 08:30 O. Wojciech Ziółek, jezuita, proboszcz parafii w syberyjskim Tomsku Zamknięcie granic w dobie pandemii niejednokrotnie wymusza korektę planów. O. Wojciech Ziółek, jezuita, proboszcz parafii w syberyjskim Tomsku, tę Wielkanoc… » więcej 2020-04-12, godz. 08:20 Ks. bp Andrzej Czaja ze słowem wsparcia na ten szczególny czas Wielkiej Nocy Tegoroczna Wielkanoc jest szczególna. Istota Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pozostaje niezmienna, ale okoliczności stawiają nas w obliczu nowych wyzwań… » więcej 2020-04-11, godz. 08:40 Ojciec Roman Bielecki o zadumie, świątecznym czasie i wyjątkowej oprawie świąt W Wielką Sobotę porozmawialiśmy z o. Romanem Bieleckim, dominikaninem, redaktorem naczelnym miesięcznika „W drodze”. Dominikanie postrzegani są jako znawcy… » więcej
3536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »