Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Zdzisław Dzwonnik o zakazie wstępu do lasów i…
2020-04-22, 08:31 Autor: Maciej Wajler

Zdzisław Dzwonnik o zakazie wstępu do lasów i trudnych warunkach atmosferycznych

Zdzisław Dzwonnik [fot. Joanna Matlak]
Zdzisław Dzwonnik [fot. Joanna Matlak]
- Jeśli utrzymają się wysokie temperatury i wilgotność spadnie to jest taki obowiązek wprowadzenia zakazu wstępu do lasów, chcielibyśmy tego uniknąć i miejmy nadzieję, że warunki atmosferyczne trochę się poprawią - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Zdzisław Dzwonnik, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, pytany czy w najbliższych dniach możemy się spodziewać ponownego zakazu wstępu do lasów.
Zakaz wstępu do lasów wprowadza się jeżeli przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki nie przekracza 10 %, w tej chwili ta wilgotność utrzymuje się w graniach około 13-15%. Pomiar wilgotności ściółki jest mierzony codziennie rano.

- Cały czas prowadzimy dyżury na terenie Nadleśnictwa Opole. Mamy 4 wieże z których prowadzi się obserwacje lasu, a W Polskiej Nowej Wsi mamy śmigłowiec i Dromadera i reagujemy natychmiast jeśli tylko pokaże się dym – mówił nadleśniczy Dzwonnik.



Od poniedziałku 20 kwietnia rząd zniósł ograniczenie zakazu wejścia do lasów z powodu epidemii koronawirusa. Nadleśniczy powiedział, że nie zaobserwowano wzmożonego ruchu w lasach. - Społeczeństwo jest coraz bardziej zdyscyplinowane i służby penetrujące mówiły o sporadycznych przypadkach i pojkedynczych osobach. Las jest dla ludzi, ale ważne jest zachowanie środków bezpieczeństwa – mówił Dzwonnik i przypomniał, żeby przebywając w lesie unikać otwartego ognia czy rzucania niedopałkami papierosów.



Prawdopodobnie w maju na terenie czterech nadleśnictw w Brzegu, Namysłowie, Oleśnie i Opolu mają zostać przeprowadzone opryski za pomocą lotniczej aparatury ULV montowanej na dromaderze.



- Wstępnie przewidziano opryski na 1,5 tys. ha, ale ta powierzchnia może ulec zmianie. Decyzję co do oprysku podejmie zespół ochrony lasu, który na bieżąco monitoruje rujki chrabąszczy. Chrabąszcz majowy i dębowy uszkadza aparat asymilacyjny, co powoduje usychanie drzewostanu i jeśli chrabąszczy jest w nadmiarze to musimy z nimi walczyć – mówił nadleśniczy Dzwonnik i dodał, że opryski nie są groźne dla zwierząt i ludzi, jednak cały proces może się wiązać z tymczasowym zakazem wstępu do lasów.

Zobacz także

2020-05-10, godz. 08:26 Anna Bieniasiewicz o przyczynach, leczeniu i profilaktyce udaru mózgu Anna Bieniasiewicz, lekarz neurolog z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Św. Jadwigi w Opolu - Zawał mózgu jest tym rodzajem udaru, który polega… » więcej 2020-05-09, godz. 08:25 Dr Błażej Choroś o historii powstania Unii Europejskiej, jej celach, znaczeniu politycznym i gospodarczym Dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego - Unia Europejska to projekt , który narodził się tuż po II wojnie światowej, ale też w w dużej… » więcej 2020-05-08, godz. 08:48 Marcin Ociepa o nowelizacji ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych Marcin Ociepa, wiceprezes i poseł Porozumienia, wiceminister Obrony Narodowej - Ważność każdych wyborów stwierdza Sąd Najwyższy, w obliczu ich nie odbycia… » więcej 2020-05-07, godz. 10:00 Janusz Kowalski o wyborach korespondencyjnych i debacie prezydenckiej - Solidarna Polska od samego początku była zwolennikiem przestrzegania Konstytucji, czyli żeby do 23 maja odbyły się wybory. Niestety, ze względu na obstrukcję… » więcej 2020-05-06, godz. 09:02 Dorota Piechowicz-Witoń o kondycji trzeciego sektora w czasie pandemii - To jest rzeczywiście specyficzny czas dla organizacji pozarządowych, bo mówimy np. o zawieszeniu działalności cyklicznych bądź zmiany formy prowadzenia… » więcej 2020-05-05, godz. 10:13 Irena Koszyk o stanie przygotowań do otwarcia przedszkoli - Patrzymy na ile placówki są przygotowane i zabezpieczone, staramy się o maksymalne zachowanie bezpieczeństwa. Dyrektorki w tej chwili organizują i dbają… » więcej 2020-05-04, godz. 08:37 Marcin Jarzyński o wykorzystaniu Odrzańskiej Drogi Wodnej - Korzyści to rozwój transportu z wykorzystaniem Odrzańskiej Drogi Wodnej i poprawa warunków eksploatacji jazów – mówił w porannej rozmowie Marcin Jarzyński… » więcej 2020-05-03, godz. 08:35 Dr Stanisław Niewiński o historii powstania Konstytucji 3 Maja, jej znaczeniu dla Polski i Polaków - Jest to przede wszystkim, a może głównie symbol prób naprawy, modernizacji I Rzeczpospolitej u jej schyłku. Ostatecznie nieudany, ale stanowił bardzo istotny… » więcej 2020-05-02, godz. 08:35 Katarzyna Czochara o obchodach Święta Flagi w ubiegłych latach i jego perspektywach - Osób, które w Moszczance zaczęły organizować obchody, które z czasem stały się uroczystościami wojewódzkimi, było bardzo wiele, ja byłam tylko jednym… » więcej 2020-05-01, godz. 08:35 Sebastian Koćwin o genezie święta robotników i jego dzisiejszym obliczu - Oddajemy w tym dniu hołd przede wszystkim robotnikom poległym 130 lat temu w Chicago. » więcej
3334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »