Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. bp Rudolf Pierskała o sens Świąt Bożego Narodzenia…
2019-12-24, 09:05 Autor: Joanna Matlak

Ks. bp Rudolf Pierskała o sens Świąt Bożego Narodzenia i ks. Arnold Drechsler Bożonarodzeniowej Zbiórce Żywności


Ks. Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej

- Istotą i sensem Świąt Bożego Narodzenia jest to, żeby odkryć w stajence Jezusa, który przychodzi do nas i chce być blisko każdego człowieka. Bóg nas tak ukochał, że stał się człowiekiem – mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” ks. Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej.

Naszego gościa pytaliśmy, czy współczesny zestresowany i zabiegany człowiek o tym sensie świąt Bożego Narodzenia pamięta. - W świętach chodzi o to, by odkryć i odsłonić tę wielką tajemnicę przyjścia Boga na ziemię – mówił ks. bp Pierskała. – Do świąt trzeba się przygotować przez Adwent. A my zajmujemy się choinkami, kolędami i całymi dekoracjami. Na święta i spotkanie z Bogiem trzeba czekać. Jeśli chcemy się z kimś spotkać, to do spotkania trzeba się przygotować i potem na nie czekam, bo jeśli nie, to nie ma tego przeżycia i prawdziwego spotkania. Wtedy czekam być może na prezenty, piękną atmosferę, nastrojowość. Ważne jest czekanie i oczywiście tradycje – mówił nasz gość.

Biskup Pierskała podkreślił, że kłótnie, które niejednokrotnie zdarzają się przy wigilijnym stole, należy odłożyć na „po świętach”. Jego zdaniem, święta powinny być czasem jednoczenia się, godzenia i nawet jeśli sytuacja w rodzinie jest trudna, należy wyciągnąć rękę.

Naszego gościa pytaliśmy jak to się dzieje, że zadeklarowani ateiści stroją choinkę, przygotowują wigilijne potrawy, które są przecież ważnymi elementami Świąt Bożego Narodzenia.

- Nawet jeśli nie praktykuje się regularnie, to jest coś takiego podstawowego, że są święta, a więc trzeba wrócić do tego, co się pielęgnowało w dzieciństwo i przeżyło w domu. I to pomaga. Zawsze jest szansa, żeby człowiek się zmienił, poprawił, nawrócił i skorzystał z tego wielkiego dobrodziejstwa jak było przyjścia Syna Bożego na ziemię – mówił biskup Pierskała.
Ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej

- Dla Caritas Wigilia to zwieńczenie i ukoronowanie tego całego okresu, który nazwałbym sezonem „paczkowym”, sezonem darów. W Wigilię przychodzi największy dar dla człowieka, ludzkości jakim jest Jezus Chrystus. On wychodzi z ukrycia. A Ten moment jest poprzedzony takim zatroskaniem, zabieganiem wszystkich wolontariuszy o potrzebujących – powiedział w „Poglądach i osądach” ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej.

Nasz gość powiedział, że do Wigilii Bożego Narodzenia na terenie diecezji opolskiej wolontariusze wręczyli paczki około 30 tys. osób. – Oczywiście, to nie były nie wiadomo jakie paczki, ale takie małe zawiniątka, kilka drobnych rzeczy, a w środku środki czystości i żywność. One miały nieprawdopodobny ładunek emocjonalny. Ludzie otrzymali sygnał i dowód na to, że nie są sami, nie są poza marginesem, nie są problemem i ktoś o nich pamięta – mówił ks. Drechsler i dodał, że w ciągu roku Caritas przekazuje pomoc o wartości 1 mln złotych.

- Praca Kościoła nie polega tylko na rozwoju duszy – podkreślił nasz gość. – Człowiek to duch w ciele. Dla kapłana i duszpasterza powinno być ważne czy mama ma chleb dla swoich dzieci, w jakich butach chodzą, czy wystarcza im na wydatki związane z edukacją, leczeniem czy nawet wydarzeniami kulturalnymi, pójściem do kina czy wyjazd na wycieczkę. To musi być w horyzoncie duszpasterza – mówił ks. Drechsler.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »