Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i…
2019-12-26, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i współczesnych męczennikach chrześcijańskich

Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i współczesnych męczennikach chrześcijańskich
W drugim dniu Świąt zapytaliśmy o pozornie drastyczny kontrast pomiędzy Bożym Narodzeniem a przypadającym dziś (26.12) świętem św. Szczepana, pierwszego męczennika. O istocie męczeństwa, o współczesnych męczennikach chrześcijańskich opowiedział ks. dr Andrzej Demitrów, biblista z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
- Nie było żadnej sielanki. Realia stajenki, dalekie od jakiegokolwiek sielankowego klimatu, oddają całą surowość momentu narodzin Pan Jezusa w Betlejem. Życie Jezusa od początku naznaczone jest trudem, cierpieniem, później także prześladowaniami. Stąd zestawienie drugiego dnia Świąt, związane z postacią św. Szczepana nie jest przypadkowe. Ono burzy nam miłe i przyjemne przeżywanie bo wprowadza konkretny realizm życia – stwierdził biblista.

- Drugi dzień Świąt przedstawia nam postać pierwszego męczennika, św. Szczepana i jego życie, które jest przedstawione w czytanym w tym dniu fragmencie Dziejów Apostolskich. Widzimy tam moment samosądu nad człowiekiem, który głosząc Słowo swoim pobratymcom, napotyka sprzeciw i opór. Ten opór kończy się brutalnym ukamienowaniem. Nagromadzenie nienawiści spotyka się z zupełnie inną jego postawę. Św. Szczepan modli się za swoich prześladowców i prosi o przebaczenie dla nich. Taka postawa charakteryzuje męczenników – mówił ks. Demitrów.

- Dziś określa się mianem „męczenników” także tych, którzy tak naprawdę niszczą życie innych, tu jest niebezpieczeństwo zawłaszczania terminologii przez terrorystów. W przypadku męczenników chrześcijańskich nie ma mowy o tym, że ktoś kogoś nienawidzi. Owszem, ktoś może powiedzieć, że on nienawidzi siebie, ale – jak powiedział św. Augustyn – to miłowanie Pana Boga, aż do pogardy samego siebie. Jest to zasadnicze rozróżnienie – precyzował ks. Andrzej.

- W męczeństwie chrześcijanina chodzi o wytrwanie i wierność temu, w kogo wierzę. To jest najwyższa wartość. Niebezpieczeństwo utraty życia nie powoduje mojego wycofania się z wiary, wierności. Mówiąc dziś o męczennikach warto mieć świadomość, że obecnie chrześcijaństwo to najbardziej prześladowana religia. Warto docierać tam, gdzie żyją prześladowani chrześcijanie w krajach Afryki czy Bliskiego Wschodu – dodał ks. dr Andrzej Dymitrów.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »