Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji…
2019-11-29, 09:47 Autor: Maciej Wajler

Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie

Arkadiusz Wiśniewski o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola
- Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców całego województwa, bo wychodzi na to, że od lutego nastąpi drastyczne pogorszenie dostępu do systemu ratownictwa medycznego, tego kluczowego w przypadku ofiar wypadków drogowych czy pożarów. Do tej pory dwa szpitale świadczyły w Opolu te usługi, teraz jeden chce z nich zrezygnować.
Próbowaliśmy wczoraj Zarząd Województwa, marszałka Romana Kolka, który odpowiada za ochronę zdrowia, także dyrekcję szpitala przy ulicy Katowickiej namówić, żeby nie rezygnowali ze świadczenia tych usług. Ale wnioski są smutne, bo marszałek po prostu uznał, że nie ma sensu, że trzeba SOR zamknąć i zamienić w izbę przyjęć, co doprowadzi do tego, że wszyscy pacjenci trafią teraz do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Tam się szykuje armageddon - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, podkreślając, że za apelem w sprawie utrzymania SOR-u na Katowickiego zagłosowali zgodnie wszyscy opolscy radni, niezależnie od swoich politycznych preferencji.
Jak mówi nasz gość, w przypadku pacjentów kwalifikowanych do zawiezienia na SOR karetka powinna mieć na to raptem kilka minut, tymczasem tu pojawia się czarny scenariusz, w którym dowieziony na czas poszkodowany czeka na pomoc przed szpitalem nawet kilka godzin.
- W tej kryzysowej sytuacji dyrektor USK też ma prawo zamienić SOR w izbę przyjęć i wtedy może się okazać, że jesteśmy w najgorszej sytuacji w Polsce - mówi Wiśniewski. - Niepokojące jest to, że ci, którzy o tym decydują, tak łatwo ten temat odpuszczają. Władze województwa nie czują tego zagrożenia albo czują się tu zupełnie niewinne.
Naszego gościa pytaliśmy także o radykalne podwyżki, o których także dyskutowano na czwartkowej sesji.
- Czy są nieuchronne? To dziś problem wszystkich samorządów w Polsce. Rosną koszty ogólne, rosną także koszty funkcjonowania systemy odbioru śmieci. Jeśli zależy nam na jakości, musi ona kosztować - tłumaczy prezydent. - Kolejny problem to segregacja. Gdyby Polacy dali się do niej przekonać, te koszty byłyby zdecydowanie niższe.
Z prezydentem Opola rozmawialiśmy także o obcokrajowcach, których - jak mówi - Opole, w którym mamy bezrobocie na sanitarnym poziomie 3 procent, najniższym w historii - po prostu potrzebujemy, by uzupełnić luki na rynku pracy.
Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie
Stanisław Rakoczy, prezesa Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
- Oczywiście rozmawiamy na Zarządzie Województwa na temat SOR-u na Katowickiej, to jeden z tematów, który spędza nam sen z powiek. Natomiast to rozporządzenia ministra zdrowia praktycznie załatwiło SOR na Katowickiej i tutaj żadne nasze działania nie pomogą. Nie możemy znaleźć odpowiedniej liczby lekarzy, nie możemy spełnić wymagań technicznych nałożonych przez to rozporządzenie, choć chętnie byśmy to zrobili, bo rozumiemy, jak SOR jest potrzebny. Ale nikt nie weźmie na siebie odpowiedzialności za życie i zdrowie pacjentów, którzy mają zostać zaopiekowani w określonym terminie, skoro nie da się tego zrobić. Marszałek Kolek robi wszystko co może, by SOR ocalić, i uwagi krytyczny pod jego adresem uważam za głęboko krzywdzące - mówił w "Poglądach i osądach" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek regionu.
Nasz gość to także prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która w środę odebrała pierwszą nagrodę w kraju w konkursie dotyczącym organizowanej od sześciu lat akcji "Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny".
- Chodzi o to, by namówić przedsiębiorstwa z branży turystycznej, by w jakiś wybrany weekend zeszły z ceny i tym samym ściągnęły do siebie liczniejsze grono turystów. Bo to znakomita promocja. My zostaliśmy nagrodzeni za przyrost: w tamtym roku w akcji wzięło udział 10 opolskich firm, w tym w wiosennej edycji 30 a w jesiennej - 27. To 300 procent wzrostu, nikt takiego przyrostu nie odnotował. Co więcej, te firmy pytano, kto je namówił. W naszym przypadku niemal wszystkie firmy z Opolszczyzny wskazały na nas - mówi Rakoczy.
Ta główna nagroda to 30 tys zł, które zostaną wydane na zorganizowanie wiosną w przyszłego roku w Opolu konferencji reklamującej tę akcję.
Nasz gość mówi, że cieszy go, że w nowym rządzie działka turystyczna trafiła do nowego ministerstwa rozwoju, choć osobiście widziałby ją raczej w ministerstwie gospodarki.
- Jeśli zamek w Mosznej odwiedza co roku 250 tysięcy osób, to łatwo policzyć, jaki to dochód przynosi - mówi. - Jeszcze nie wszyscy nasi samorządowcy zdają sobie sprawę z gospodarczego potencjału turystyki, ale to się stopniowo zmienia. W końcu są na świecie kraje, dla których turystyka jest naczelną gałęzią gospodarki.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »