Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Przemysław Pospieszyński i Łukasz Sowada o powołaniu…
2019-10-24, 11:40 Autor: Joanna Matlak

Przemysław Pospieszyński i Łukasz Sowada o powołaniu spółki akcyjnej Odry Opole i planach budowy stadionu oraz dzisiejszej sesji Rady Miasta Opola

Przemysław Pospieszyński o powołaniu spółki akcyjnej Odry Opole i planach budowy stadionu oraz dzisiejszej sesji Rady Miasta Opola
Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej
Dzisiejsza sesja Rady Miasta Opola to głównie temat Odry Opole. Przypomnijmy, władze miasta chcą powołać spółkę akcyjną, która miałaby przejąć klub od prowadzącego ją obecnie stowarzyszenia.

Przemysław Pospieszyński z klubu PO, czyli klubu opozycyjnego powiedział, że na całą sprawę patrzy przychylnie, choć na sesji na pewno padnie wiele pytań.

- Klub musi się profesjonalizować. Jeśli klub awansowałby do ekstraklasy to bycie spółką jest wymogiem formalnym, żeby móc grać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na razie nam to „nie grozi”, ale warto zacząć już to wdrażać, bo to nie jest szybki proces. Lepiej żebyśmy się w tej strukturze już dłużej poruszali.
Sukces organizacyjny ciągnie sukces sportowy. Ja mam nadzieję, że krok milowy w organizacji Odry spowoduje, że może te sukcesy przyjdą. Miejmy nadzieję, że miasto dobrze poprowadzi ten klub. W tej sprawie musi być porozumienie z władzami klubu, ale wiem że był już podpisany list intencyjny – mówił Pospieszyński.

Radny skomentował także informację o tym, że Opole będzie miejscem produkcji TVN-owskiego serialu pt. „Szadź”. Na portalu społecznościowym napisał, że „może nie jest to produkcja Netflixa czy HBO, ale jak na polskie realia telewizyjne nie jest źle.”

- Uważam, że telewizja TVN robi najlepsze seriale z telewizji naziemnych. HBO i Netflix to inna liga, bo to światowe koncerny, które prowadzą płatne emisje, więc to już dwa poziomy wyżej. Ma to być produkcja siedmioodcinkowa, więc jestem zadowolony że w ciemno daliśmy zgodę, bo nie wiedzieliśmy co to za produkcja. Zawierzyliśmy prezydentowi i uważam, że to była dobra decyzja - mówił radny.

Przemysława Pospieszyński zapytaliśmy o aktywność opozycji, która w ostatnim czasie nieco przygasła. – Był okres kampanii wyborczej, nie chcieliśmy tej "ofensywy uchwałodawczej" przeprowadzać, żeby nie było, że na sesjach chcemy robić politykę, więc trochę wyciszyliśmy aktywność, ale spokojnie, na najbliższych sesjach przedstawimy projekty uchwał – mówił Pospieszyński, a potem dodał, że chodzi m.in. o zarezerwowanie pieniędzy na in-vitro. Zapytaliśmy czy nie obawia się kontrowersji w tej sprawie?

- Przeszły obowiązkowe szczepionki do żłobków publicznych, więc z in-vitro nie powinno być problemu. Jesteśmy po wstępnych nieformalnych rozmowach z radnymi, większość nie ma większych obiekcji. Przy poprzednim budżecie prezydent mówił, że jeśli będzie poparcie rady, to on znajdzie pieniądze. Najpierw chcemy podyskutować, a jak będzie akceptacja większości, to chcemy złożyć projekt – mówił Pospieszyński. Projekt o in-vitro ma być podobny do projektu obywatelskiego, który swego czasu składał Przemysław Pytlik, obecnie klubowy kolega Pospieszyńskiego.
Łukasz Sowada o powołaniu spółki akcyjnej Odry Opole i planach budowy stadionu oraz dzisiejszej sesji Rady Miasta Opola
Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola i radny z klubu prezydenta
- Cieszy, że radni przychylnie patrzą na ten krok, zobaczymy jakie będą nastroje na samej sesji, ale myślę, że warto tę uchwałę poprzeć. Każdy klub, który chce grać na najwyższym poziomie rozgrywkowym musi stanąć przed pytaniem i kwestia podejścia takowej uchwały, aby przekształcić stowarzyszenia które są charakterystyczne dla klubów lokalnych, typowych LZS-ów, w formę bardziej profesjonalną. Myślę, że to w przestrzeni i głowach samych działaczy Odry Opole funkcjonowało. Jesteśmy otwarci na pytania, a one pewnie będą dotyczyć personaliów. Na razie trudno o tym mówić, kiedy nie mamy umowy ani statutu. Zapewne będą to osoby, które znają się na temacie i przede wszystkim są związane z Opolem. Nie można wykluczyć że aktualne władze pozostaną – mówił Sowada.

Gościa Poglądów i osądów zapytaliśmy też o budowę nowego stadionu przy ul. Północnej. - Trwają prace projektowe, realizuje je firma która wygrała konkurs architektoniczny – mówił Sowada. Zapytaliśmy kiedy projekt może być gotowy, bo były zapowiedzi, że jesienią tego roku. - Wiem, że są przesunięcia w czasie. Projekt ma być gotowy pod koniec roku albo na początku nowego. Wynika to z tego, że miasto miało liczne uwagi co do koncepcji czy założeń, bo chcemy żeby stadion był maksymalnie funkcjonalny, ale i nie bardzo drogi – dodał przewodniczący RMO.

Przewodniczącego Sowadę zapytaliśmy także, czy miasto podoła finansowo przy budowie stadionu, bo pierwsze kwoty jakie podawano, opiewały na 100 mln złotych.

- To były szacunkowe kwoty, myślę, że nad kwestią finansowania stadionu trzeba będzie podjąć szeroką dyskusję, bo finansowanie inwestycji wyłącznie z budżetu miasta byłoby w moim przekonaniu błędem – dodaje Sowada.

Naszego gościa zapytaliśmy też o sytuację w Kolegium Sędziów Opolskiego Związku Piłki Nożnej, w której brakuje sędziów.

– Brakuje co najmniej 100 osób. Mogę o tym powiedzieć z perspektywy czasu, bo 3-4 lata temu licencji sędziowskich w OZPN było wydanych 350, czyli tyle osób mogło sędziować mecze piłkarskie, a w tej chwili jest ich około 240. Niestety optymizmem nie napawają kolejne nabory sędziowskie, bo nie pamiętam młodego sędziego, który pojechałby na mecz z tegorocznego naboru. A jak już jest, to są to pojedyncze osoby, którym trudno się utrzymać – mówił Sowada.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »