Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy…
2019-07-15, 09:17 Autor: Marek Świercz

Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny"

Tomasz Kostuś o "szóstce Schetyny"
Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej
- Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Co do tak zwanej szóstki Schetyny, to proszę nie wymagać, żebym w ciągu kilku czy kilkunastu minut przedstawił źródła finansowania naszych propozycji. On został bardzo precyzyjnie określony na kwotę 30 mld złotych a podczas debaty wskazano źródła finansowania. Jednym z nich jest odpolitycznienie gospodarki oraz poprawa koniunktury poprzez wielkie inwestycje. Uważamy, że należy także zrezygnować ze sztandarowych dla tej ekipy, ale naszym zdaniem niepotrzebnych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny - mówił w rozmowie "W cztery oczy" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś.

Nasz gość, zapytany o światopoglądowe postulaty w rodzaju legalizacji związków partnerskich, które mogą uniemożliwić koalicje z PSL, zaapelował, by nie szukać tego, co dzieli, ale skupić się na tym, co łączy.

- Wolałbym mówić o pozytywnym przekazie, o tym, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polek i Polaków. Mam na myśli postulat dotyczący wyższych płac i niższych podatków - mówił Kostuś. - Niższe obciążenia z tytułu PIT i ZUS, do tego stała trzynasta emerytura. Chcemy, by Polacy mogli głosować przez internet. W ramach pakietu wolność i demokracja chcemy wprowadzić zasadę obowiązkowego referendum, jeśli wniosek o takie referendum poprze milion osób - dodał.
Dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej
Dr Witold Potwora, ekonomista WSZiA
- Szóstka Schetyny? Na razie jest to bardzo ogólny program, więc bardzo trudno go ocenić. Tu trzeba poczekać na bardzo konkretne zapisy. Wątki gospodarcze? Nie sądzę, by przywrócenie handlowych niedziel miało wpływ na decyzje wyborcze Polaków, przyzwyczailiśmy się już do tego, że zakupy trzeba zrobić wcześnie, nie sprawdziły się także zapowiedzi, że ludzie będą tracić pracę a studenci nie będą mogli sobie dorobić - mówił w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Zdaniem naszego gościa, partie popełniają pewien błąd diagnostyczny, zakładając, że obniżenie kosztów pracy poprzez różnego rodzaju ulgi i zwolnienia mają decydujący wpływ na sytuacje gospodarcze i przy okazji polityczne wybory Polaków.

- Pamiętajmy o wyjątkowo dobrej sytuacji na rynku pracy - tłumaczy Potwora.
Nasz gość przyznaje jednak, że w ostatnich latach w debacie publicznej ucichły argumenty o charakterze liberalnym, ustępując programom prosocjalnym, po które sięgają praktycznie wszystkie partie polityczne.

- Być może liberalne rozwiązania jeszcze wrócą, ale dziś rzeczywiście są w defensywie - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »