Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Op…
2019-07-07, 08:40 Autor: Ewa Skrabacz

Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opolskiego

Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opolskiego
Uniwersytet Opolski, jako jeden z pięciu polskich uniwersytetów, znalazł się w sieci Uniwersytetów Europejskich. Kulisy skutecznego aplikowania o 5 mln euro przybliżyła dr Barbara Curyło z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego.
Z dr Barbarą Curyło rozmawia Ewa Skrabacz
- Uniwersytet Opolski osiągnął sukces w skali europejskiej. Wszystkie uniwersytety w państwach członkowskich Unii Europejskiej w jakimś sensie współpracują ze sobą, integrują się, bo są w tym wspierane przez Komisję Europejską, instytucje unijne. Stworzenie konsorcjum oznacza jednak, że wybrane uniwersytety wchodzą niejako w taką akademicką strefę euro, tzn. głębszą, szerszą, bardziej zaawansowaną współpracę – mówiła dr Curyło.

- Założeniem Komisji Europejskiej było to, aby uczelnie europejskie zintegrowały się jak tylko to możliwe, ze względu na ich potencjał, struktury oraz regulacje krajowe. Uniwersytet Opolski został zaproszony do konsorcjum, czyli do takiej struktury pogłębionej współpracy między uczelniami, przez naszych sprawdzonych, długoletnich partnerów, czyli Johannes Gutenberg Universität Mainz (Niemcy) i Université de Bourgogne (Francja). W całym konsorcjum jest 7 uczelni – informowała dr Barbara Curyło.

- Genezą naszego udziału w konsorcjum, a także kredytem zaufania ze strony partnerów, było nasze wieloletnie uczestnictwo w prowadzeniu programu Europa Master, czyli studiów trójstronnych, polsko-niemiecko-francuskich, z zakresu studiów europejskich, prawa europejskiego i nauk politycznych. Te studia, od kilku lat sprawnie i z dużym powodzeniem prowadzone w Instytucie Politologii UO, potwierdziły, że nasza uczelnia ma i determinację i wolę, ale też pomysłowość, aby uczestniczyć w niesztampowych projektach – stwierdziła dr Curyło.

- W projekcie jest zdiagnozowane, jakie cele będą realizowane z pieniędzy Komisji Europejskiej. Kwota jest zawrotna , bo to 5 mln euro. Chcemy, aby jak największa liczba studentów została objęta korzyściami związanymi z istnieniem konsorcjum i finansowaniem przez KE – zaznaczyła dr Barbara Curyło.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »