Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem…
2019-05-17, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem Kubalańcą o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Arkadiusz Wickiewicz o tym, ile młodzi Polacy wiedzą o funkcjonowaniu swojego kraju
Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO w Opolu
- Jeżeli weźmiemy pod uwagę tegoroczne badanie statystyczne, które przeprowadził miesięcznik „Perspektywy”, to okazuje się, że wśród pytanych przez redaktorów absolwentów o ich dalsze plany edukacyjne to dominuje wybór kierunków społecznych, to aż dwie trzecie wskazań. Tymczasem wiedza obywatelska cz wiedza polityczna tych młodych ludzi jest nikła. A marzą o administracji, prawie, dziennikarstwie czy socjologii - mówił w rozmowie „W cztery oczy” Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO i PSP nr 1 Opolu.

Nasz gość dodaje, że problemem jest też zaangażowanie społeczne Polaków.

- W Europie Środkowo-Wschodniej na tysiąc obywateli przypadają raptem dwie organizacje pożytku publicznego. W Austrii to już siedem takich organizacji. Z drugiej strony my mamy największy odsetek wolontariuszy – mówi Wickiewicz. – Trzeba sobie odpowiedzieć, co zrobić, by uświadomić młodemu człowiekowi, że działając pro publico bono działa także dla swojej korzyści. Dobrego rozwiązania chyba nie ma, bo cała Europa Zachodnia boryka się z problemem partycypacji obywatelskiej.

Dodajmy, że podopieczni naszego gościa są wśród uczestników Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Finał 17. edycji konkursu dziś w opolskim urzędzie marszałkowskim.
Zbigniew Kubalańca o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
- Konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym dla opolskich uczniów organizujemy już od kilkunastu lat. Po reformie biorą w nim udział uczniowie klas siódmych i ósmych oraz trzecich klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mamy w Polsce ogromny problem, także wśród osób dorosłych, jeżeli chodzi o wiedzę na temat kompetencji poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego czy też rozróżnienie, czy zajmuje się marszałek, a czym wojewoda. I dlatego trzeba propagować wiedzę o samorządzie – mówił w „Poglądach i osądach” wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Nasz gość mówi, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, w tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników.

- W pisemnym finale weźmie udział 69 uczniów. 10 przejdzie do ostatniej rundy, podczas której będą prezentowali swoją własną gminę – mówi Kubalańca.

Nasz gość mówił także o Kongresie Młodzieży, który ma być partnerem samorządu województwa w określeniu potrzeb młodych Opolan.

- My zajmujemy się różnymi środowiskami, choćby seniorami, strażakami, działkowcami, przedsiębiorców czy studentów, a kontakt z młodzieżą licealną był słabszy. A powinniśmy mieć strategię dla tej właśnie młodzieży, taką, która pozwoli ją zachęcić, by po zdaniu matury kontynuowała naukę a potem znalazła pracę w regionie – mówi Kubalańca.

Zobacz także

2020-12-08, godz. 09:08 Marcin Ociepa o Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych oraz unijnym budżecie – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie publikowany w dwóch transzach, pierwsza to 4 mld, czekamy na prezentacje wyników, której dokona premier Mateusz… » więcej 2020-12-07, godz. 09:21 Grzegorz Adamczyk o ewentualnym sporze na linii „Solidarność” – rządzący oraz Radzie Dialogu Społecznego - Ta decyzja to był duży niewypał - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w woj. Opolskim… » więcej 2020-12-06, godz. 08:30 Barbara Kamińska o Europejskim Budżecie Obywatelskim To pierwszy taki projekt w Europie – mowa o Europejskim Budżecie Obywatelskim, który powstał przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. O szczegółach… » więcej 2020-12-05, godz. 08:30 Adrian Furman o aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy Porannym gościem Radia Opole był Adrian Furman - fundator Fundacji Biznes Bez Barier, prezes Grupy AF, członek Rady Dostępności, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-04, godz. 09:45 Wojciech Komarzyński o działalności Kół Gospodyń Wiejskich i wspieraniu lokalnych społeczności - Absolutnie nie, koła gospodyń wiejskich nie odchodzą do lamusa - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Komarzyński, zastępca dyrektora… » więcej 2020-12-03, godz. 09:18 Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła" – Przemoc w rodzinie jest takim problemem, któremu izolacja służy. Kwarantanna spowodowała, że ciężko jest zliczyć ilość przypadków – powiedziała… » więcej 2020-12-02, godz. 08:51 Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana - Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej 2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »