Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem…
2019-05-14, 10:51 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem Badorą o rozwoju specjalnych stref ekonomicznych.

Marcin Ociepa o rozwoju stref ekonomicznych
Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

- Mamy dzisiaj ważną konferencję promującą nowe rozwiązania, które weszły w życie w ramach ustawy Polska Strefa Inwestycji. To jest ta ustawa, która sprawiła, że cała Polska jest objęta przepisami dotyczącymi specjalnych stref ekonomicznych. Do tej pory mieliśmy tylko 14 wydzielonych obszarów, które stanowiły niewielki odsetek terytorium kraju.

Drugie ważne wydarzenie ma miejsce w Elektrowni Opole - to pierwsza synchronizacja bloku nr 6 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Tu będziemy wspólnie z wiceministrem energii i ambasador Stanów Zjednoczonych. To jest bardzo ważne, w tym momencie Elektrownia Opole staje się trzecią elektrownią w kraju - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Nasz gość mówił także o obradach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Sam brał udział w dwóch panelach: pierwszy dotyczył polskiego lobbingu w Brukseli, drugi brexitu.

- Rozmawialiśmy o tym, jak widzielibyśmy relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Mamy problem zawieszonego brexitu. Mamy dwa scenariusze: wyjścia na bazie umowy bądź twardego brexitu. Drugi wariant oznacza dla naszych przedsiębiorców duże problemy. Wielka Brytania jest naszym trzecim partnerem a jeśli chodzi o produkty spożywcze nawet drugim - mówił Ociepa.

Nasz gość opowiadał także o swoim autorskim projekcie, czyli lobbystycznym hubie, który rusza w tym tygodniu w Brukseli. To przedsięwzięcie firmowane przez kilkanaście spółek skarbu państwa (w tym KGHM), które ma pomóc polskiemu biznesowi w promocji na unijnych rynkach.
Maciej Badora o konferencji "Polska Strefa Inwestycji"
Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Zmieniła się formuła pomocy publicznej dla przedsiębiorców, odeszliśmy od wydzielonych administracyjnie terenów w poszczególnych gminach. Dzisiaj inwestując na całym obszarze Polski, a nasza strefa odpowiada za jej fragment, można taką pomoc publiczną uzyskać. Polska Strefa Inwestycji jest po to, by podkreślić, że mówimy dzisiaj już nie tylko o podstrefach - mówił w "Poglądach i osadach" Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowe rozwiązania zwiększają role samorządów, które są takim partnerem dla inwestora, od którego zależą takie kluczowe kwestie jak polityka względem przedsiębiorców czy też plany zagospodarowania przestrzennego.

- Pamiętajmy, że nie wszystkie samorządy są zainteresowane inwestycjami przemysłowymi, na przykład samorządy tradycyjnie rolnicze są często sceptyczne wobec takich inwestycji. Nowe rozwiązania dają samorządom szansę, ale do niczego ich nie obligują - dodał nasz gość.

Badora podkreślił też, że choć tradycyjne strefy mają działać tylko do końca 2026 roku, to rozwiązanie to nie dotyczy Polskiej Strefy Inwestycji, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli korzystać z różnych ulg także po tym terminie.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »