Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem…
2019-05-15, 08:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem Potworą o tym, jak zmieniało się podejście Polaków do pracy w ostatnich dekadach

Sebastian Szczurek o kontrolach osób przebywających na zwolnieniach lekarskich
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu
- U nas w ZUS-ie nie zauważyliśmy ani zwiększonej liczby zwolnień lekarskich przedkładanych przez nauczycieli, ani też my nie prowadziliśmy akcji kontroli skierowanej akurat a stronę tej grupy zawodowej. My prowadziliśmy swoje czynności w sposób standardowy. Choć oczywiście zawsze może się zdarzyć tak, że nasz kontroler trafił do jakiegos nauczyciela - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu, ile prawdy jest w pogłoskach o kontrolowaniu zwolnień wziętych przez nauczycieli w czasie kwietniowego strajku.

Nasz gość mówił za to o tym, jak skuteczne są kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. W pierwszym kwartale 2019 roku skontrolowano 670 osób na zwolnieniach i w przypadku 383 (to 57 procent) stwierdzono, że nie stosowali się do zaleceń lekarza.

- Większość z tych osób na zwolnieniu pracowała, przede wszystkim dla innego pracodawcy. W efekcie tych kontroli cofnęliśmy zasiłki chorobowe na kwotę prawie 870 tysięcy złotych - wylicza Szczurek.

Kontrole ZUS obejmują też prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym kwartale lekarze orzecznicy ZUS uznali, że 55 osób na L4 to osoby zdolne do pracy. W sumie zakwestionowano 406 dni chorobowego i odzyskano zasiłki na kwotę 26,5 tysiąca złotych.

- Proszę pamiętać, że stoimy na straży publicznych pieniędzy - zastrzega Szczurek.
Dr Witold Potwora o podejściu Polaków do pracy
Dr. Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu
- Według badań ogólnoświatowych pracujemy o mniej więcej 400 godzin więcej niż Niemcy średnio w roku, czyli to wcale nie jest tak, że to Niemcy pracują najwięcej i są najbardziej zapracowanym krajem. Z drugiej strony czołówka tych krajów najbardziej zapracowanych jakoś nie odpowiada naszym wyobrażeniom o sprawnej gospodarce, bo to są Meksykanie i Grecy na przykład. Oczywiście liczy się także wydajność. I tu ciekawostka: z badań między innymi OECD wynika, że jeśli chodzi o wydajność, to w ciągu ostatnich 20 lat Polska zrobiła największy postęp, chyba tylko Korea Południowa nas wyprzedza - mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Zdaniem naszego gościa, choć kontrole ZUS mogłyby wskazywać na coś innego, kwestie czasu, jakości i efektywności pracy są w Polsce traktowane poważnie i przez pracowników i przez pracodawców. Potwora wspomniał o badaniach organizacji pracy prowadzonych w latach 80. ubiegłego wieku, czyli w Polsce Ludowej, z których szybko się wycofano, bo pokazywały, że w niektórych przedsiębiorstwach nawet kilkadziesiąt procent miejsc pracy jest zbędna.

- Ale dziś mamy inny czasy, kapitalizm to bardzo szybko zweryfikował - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-31, godz. 08:38 Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku - Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium… » więcej 2020-12-30, godz. 08:42 Jarosław Kończyło o pierwszych szczepieniach kadry medycznej przeciw koronawirusowi O szczepieniu na koronawirusa, pierwszych zaszczepieniach kadry medycznej i miejscach, gdzie można to zrobić, rozmawialiśmy w środowy poranek z gościem Radia… » więcej 2020-12-29, godz. 08:50 Dariusz Madera o akcji szczepień przeciw koronawirusowi Około 80 procent personelu medycznego naszego szpitala zadeklarowało chęć udziału w szczepieniach - ujawnił w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »