Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci…
2019-04-13, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dr Bartosz Kuświk o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w lesie katyńskim. O stan naszej wiedzy dotyczącej zbrodni dokonanej przez NKWD zapytaliśmy dra Bartosza Kuświka, naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.
Z dr. Bartoszem Kuświkiem rozmawia Ewa Skrabacz
- Tego, że coś niedobrego stało się z naszymi oficerami, rodziny mogły się domyślać, gdy urwał się wszelki kontakt na wiosnę 1940 r. Natomiast, gdy Niemcy napadli na Związek Radziecki, gdy został podpisany układ Sikorski-Majski, wówczas tworzące się wojsko polskie nie mogło doliczyć się 12 tys. polskich oficerów. Gdy dodamy do tego urzędników i policjantów, wychodzi nam ponad 20 tys. zamordowanych obywateli polskich – mówił dr Kuświk.

- Wywiad Armii Krajowej dostawał pewne sygnały, że coś się działo w okolicach Smoleńska, ale ostateczną wiadomość 13 kwietnia 1943 r. ogłosiła strona niemiecka, informując o odnalezieniu grobów oficerów polskich, którzy znaleźli się w sowieckich rękach i zostali zamordowali wiosną 1940 r. – dodał naczelnik IPN w Opolu.

- Rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych nie były zainteresowane osłabianiem swojego wschodniego sojusznika, który wówczas ponosił główny ciężar walki z Niemcami. Wiedza o sowieckiej zbrodni na polskich oficerach w Katyniu nie stała się więc wówczas wiedzą powszechną – informował dr Kuświk.

- Wciąż nie są znane wszystkie miejsca pogrzebania, wrzucenia do dołów, bo trudno to nazwać pochówkiem. Mamy wiedzę o miejscach pochówku mniej więcej 15 tys. ludzi, ale z białoruskiej czy ukraińskiej listy katyńskiej bardzo wiele osób nam brakuje, nie wiemy, gdzie były zamordowane. Zbrodnia katyńska to nie tylko to miejsce przy Smoleńsku, które jest symbolem. Tam leży ok. 4,5 – 5 tys. ofiar, natomiast cała zbrodnia dotyczy niemal 22 tys. ludzi, którzy zniknęli w sowieckich kazamatach – mówił naczelnik opolskiego IPN.

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »