Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec…
2019-03-11, 09:39 Autor: Marek Świercz

Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz Elżbietą Kampą o czytelnictwie na Opolszczyźnie

Zbigniew Kubalańca o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
- Myślę, że z kulturą w naszym regionie nie jest tak źle. Samorząd województwa nie tylko utrzymuje własne jednostki kultury, ale wspiera także finansowe te podległe innym samorządom, wspomaga także organizacje pozarządowe. Na utrzymanie własnych placówek wydajemy ponad 28 mln zł rocznie, w tok ruszy także oczekiwany remont Teatru im. Jana Kochanowskiego. Planujemy także rozbudowę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, co pozwoli nam przenieść tam zbiory Biblioteki Muzycznej, która w tej chwili wynajmuje pomieszczenia od Archiwum Państwowego - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek odpowiedzialny za kulturę, pytamy o dość krytyczny wobec samorządów raport Najwyższej Izby Kontroli na temat funkcjonowania samorządowych instytucji kultury.

Nasz gość mówił także o planie stworzenia - być może na bazie wychodzącego w Katowicach kwartalnika "Fabryka Silesia" - periodyku społeczno-kulturalnego, który objąłby swoimi zasięgiem cały historyczny Śląsk.

- Gdyby udało nam się namówić do współpracy województwo śląskie i dolnośląskie a być może także większe miasta trzech regionów, to koszty dla wszystkich partnerów nie byłyby duże a my mielibyśmy miejsce debaty, którego bardzo w tej chwili brakuje - dodał Kubalańca.

Elżbieta Kampa o czytelnictwie na Opolszczyźnie
Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
- To prawda, że czytelnictwo spada, potwierdzają to badania. Ale też nigdy nie było tak, że wszyscy Polacy dużo czytali. Akurat w Opolu jest nieźle, po tym, jak w 2011 roku otworzyliśmy nową siedzibę biblioteki, przybyło nam 10 tysięcy użytkowników. Współczesna biblioteka jest nie tylko miejscem wypożyczania książek, ale także miejscem, gdzie można się spotkać, wypić kawę, przejrzeć prasę - mówiła w "Poglądach i osądach" Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Jak dodał nasz gość, opolska MBP ma 311 tysięcy książek, co roku na powiększenie księgozbioru wydaje około 200 tysięcy złotych. Użytkownicy nadal chętnie korzystają z tradycyjnych książek, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się e-booki i - zwłaszcza - nowocześnie zrealizowane audiobooki.

- Co czytają opolanie? Dużym zainteresowaniem cieszą się książki sensacyjne, które trochę zastąpiły czytelnikom tradycyjną literaturę obyczajową. Nadal mamy modę na romanse, te ambitniejsze, często osadzone w scenerii historycznej. Swoich wielbicieli ma oczywiście literatura fantastyczna - dodała dyrektor MBP.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »