Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec…
2019-03-11, 09:39 Autor: Marek Świercz

Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz Elżbietą Kampą o czytelnictwie na Opolszczyźnie

Zbigniew Kubalańca o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
- Myślę, że z kulturą w naszym regionie nie jest tak źle. Samorząd województwa nie tylko utrzymuje własne jednostki kultury, ale wspiera także finansowe te podległe innym samorządom, wspomaga także organizacje pozarządowe. Na utrzymanie własnych placówek wydajemy ponad 28 mln zł rocznie, w tok ruszy także oczekiwany remont Teatru im. Jana Kochanowskiego. Planujemy także rozbudowę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, co pozwoli nam przenieść tam zbiory Biblioteki Muzycznej, która w tej chwili wynajmuje pomieszczenia od Archiwum Państwowego - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek odpowiedzialny za kulturę, pytamy o dość krytyczny wobec samorządów raport Najwyższej Izby Kontroli na temat funkcjonowania samorządowych instytucji kultury.

Nasz gość mówił także o planie stworzenia - być może na bazie wychodzącego w Katowicach kwartalnika "Fabryka Silesia" - periodyku społeczno-kulturalnego, który objąłby swoimi zasięgiem cały historyczny Śląsk.

- Gdyby udało nam się namówić do współpracy województwo śląskie i dolnośląskie a być może także większe miasta trzech regionów, to koszty dla wszystkich partnerów nie byłyby duże a my mielibyśmy miejsce debaty, którego bardzo w tej chwili brakuje - dodał Kubalańca.

Elżbieta Kampa o czytelnictwie na Opolszczyźnie
Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
- To prawda, że czytelnictwo spada, potwierdzają to badania. Ale też nigdy nie było tak, że wszyscy Polacy dużo czytali. Akurat w Opolu jest nieźle, po tym, jak w 2011 roku otworzyliśmy nową siedzibę biblioteki, przybyło nam 10 tysięcy użytkowników. Współczesna biblioteka jest nie tylko miejscem wypożyczania książek, ale także miejscem, gdzie można się spotkać, wypić kawę, przejrzeć prasę - mówiła w "Poglądach i osądach" Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Jak dodał nasz gość, opolska MBP ma 311 tysięcy książek, co roku na powiększenie księgozbioru wydaje około 200 tysięcy złotych. Użytkownicy nadal chętnie korzystają z tradycyjnych książek, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się e-booki i - zwłaszcza - nowocześnie zrealizowane audiobooki.

- Co czytają opolanie? Dużym zainteresowaniem cieszą się książki sensacyjne, które trochę zastąpiły czytelnikom tradycyjną literaturę obyczajową. Nadal mamy modę na romanse, te ambitniejsze, często osadzone w scenerii historycznej. Swoich wielbicieli ma oczywiście literatura fantastyczna - dodała dyrektor MBP.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »