Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Henrykiem Fersterem…
2019-01-08, 09:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Henrykiem Fersterem o kontrolach przeprowadzonych w escape romm'ach na Opolszczyźnie

Dariusz Gieroń o trwających kontrolach escape roomów
Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
- Wciąż trwają kontrole escape roomów na Opolszczyźnie. Na chwilę obecną wiemy, że nie jest idealnie, stwierdziliśmy nieprawidłowości - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Te nieprawidłowości to głównie brak oświetlenia ewakuacyjnego, brak wydzielenia przeciw pożarowego na klatce schodowej i przewężenia korytarzy. W kontrolowanych w naszym regionie obiektach stwierdzono też brak badań instalacji elektrycznych, gazowych i odgromowych.

- Poważne uchybienia to takie, które stwarzają zagrożenie życia i powstanie pożaru. W przypadku ich stwierdzenia obiekt może zostać wyłączony z użytkowania. Na chwilę obecną nie przesądzamy, że tak się stanie, ale też nie wykluczamy - zaznaczył rzecznik PSP. - Nie ma sprecyzowanych przepisów w kierunku działania pokoi zagadek. Przepisy ogólne dają możliwość prowadzenia w sposób bezpieczny takiego biznesu - dodał mł. bryg. Dariusz Gieroń. Aby było bezpiecznie powinna być możliwość niezawodnego i bezpiecznego opuszczenia pokoju zagadek, powinna być droga ewakuacyjna o odpowiedniej szerokości oświetlona i oznakowana.
Henryk Ferster o panujących warunkach atmosferycznych na Opolszczyźnie
Henryk Ferster, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Na chwilę obecną nie ma obowiązku, żeby straż pożarna kontrolowała escape roomy przy ich zakładaniu. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą w obiekcie do tego przeznaczonym, to taki obowiązek jest. Natomiast działalność zarejestrowana w mieszkaniu, czy w garażu, to takiego obowiązku nie ma, stąd takie miejsca nie były kontrolowane - powiedział w "Poglądach i osądach" Henryk Ferster, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Straż pożarna nie miała także informacji o tym, że w danym miejscy tego typu działalność powstała, inne służby też nie, w związku z tym nie było możliwości przeprowadzenia kontroli - wyjaśnił.

Zdaniem gościa "Poglądów i osądów" przepisy, regulujące działalność pokojów zagadek powinny obejmować przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. - Musi być miejsce i w środku i na zewnątrz, w którym po przyciśnięciu przycisku otwierają się drogi ewakuacyjne, żeby natychmiast można było zamknięte osoby uwolnić - mówił dyrektor Henryk Ferster. - Generalnie w czasie pożaru należy trzymać głowę blisko podłogi, ponieważ dym idzie do góry i natychmiast uciekać - podkreślał.


Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zwrócił także uwagę na trudne warunki pogodowe panujące na drogach. Nawet kiedy przestanie padać, a śnieg zacznie topnieć to temperatury utrzymujące się w okolicach zera i nieco poniżej spowodują śliską nawierzchnię dróg.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »