Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Katarzyna i Norbert Sternisko o tym, jak tragedie…
2019-01-05, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Katarzyna i Norbert Sternisko o tym, jak tragedie w kopalniach przeżywa się w rodzinie górniczej

Katarzyna i Norbert Sternisko o tym, jak tragedie w kopalniach przeżywa się w rodzinie górniczej
O realiach pracy górnika i o przeżywaniu tragicznych wypadków w kopalniach rozmawialiśmy z wnuczką, córką i żoną górnika - Katarzyną Sternisko oraz jej mężem Norbertem Sternisko, głównym elektrykiem w Kopalni Węgla Kamiennego „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych.
- Górnictwo to dziś nie tylko fedrowanie kilofem, ale przede wszystkim wielkie maszyny, które napędzane są prądem. W kopalni „Bolesław Śmiały” odpowiadam za wszystko, co jest związane z elektrycznością. Najważniejsze jest przede wszystkim to, co na dole, bo przecież żyjemy z tego, co nafedrujemy. U nas zjeżdża się na głębokość 420 m, a później jeszcze schodzi się na poziom 530 m - opowiadał Norbert Sternisko.

O to, jak rodzina przeżywa informacje o tragediach w kopalni zapytaliśmy jego żonę:

- Mój dziadek zginął na kopalni. Moja mama miała wtedy rok. Gdy docierają do nas informacje o wypadku w kopalni, to wszyscy przeżywamy je bardzo emocjonalnie. Mamy świadomość, że to są nasi ludzie i mamy też z tyłu głowy myśl, że to mógł być ktoś bliski. Oczywiście nie żyjemy w ciągłym lęku, bo nie dałoby się normalnie funkcjonować, ale słysząc w radiu informacje o wypadku w kopalni zamieram i wsłuchuję się, gdzie i co się zdarzyło - mówiła Katarzyna Sternisko.

- Nasza kopalnia jest dość dużym pracodawcą, zatrudnia ok. 1800 osób. To główny pracodawca w powiecie mikołowskim, a tym samym w Wyrach, skąd pochodzimy. Nasza gmina jest gminą górniczą - informował Norbert Sternisko.

- Praca w kopalni jest dość specyficzna. Prawdopodobieństwo wypadku zawsze było, jest i będzie. Mamy do czynienia z olbrzymimi maszynami, które ważą nawet kilkadziesiąt ton. Trzeba te maszyny transportować, więc zawsze jest ryzyko, że się coś obsunie. Wypadki w górnictwie nie są związane jedynie z wybuchem metanu czy pyłu węglowego, ale także z maszynami, ich transportem, gdy np. kogoś „dociśnie”. Tak zginął właśnie dziadek mojej żony - mówił Norbert Sternisko.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »