Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Aleksandrą Czerkawską i Markiem Boci…
2018-12-17, 11:11 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Aleksandrą Czerkawską i Markiem Bocianowskim

Aleksandra Czekawska o tym, że nadal 90% karpia trafia do klientów przed Wigilią
Aleksandra Czerkawska, dyrektor biura Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna
– Staramy się namawiać Polaków, żeby jedli polskiego karpia przez cały rok, a nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale oceniam, że nadal 90 procent karpia trafia do klientów przed Wigilią. Ale zmieniają się nasze przyzwyczajenia, coraz rzadziej kupujemy karpia żywego, teraz wybieramy raczej przetworzonego, wyfiletowanego. Kończy się też moda na ryby z importu, klienci zorientowali się, że łosoś jest hodowany w niezdrowych warunkach, faszerowany antybiotykami. A karp może nie jest tani, ale to ryba świeża, zdrowa, po prostu ekologiczna – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Aleksandra Czerkawska, dyrektor biura Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna. Jak informuje nasz gość, na Opolszczyźnie produkuje się rocznie około 1 600 ton karpia, co daje nam, w zależności od sezonu, od trzeciego do piątego miejsca w kraju. W gminie Lubsza powstała też pierwsza całoroczna przetwórnia. Dzięki unijnym pieniądzom dzielonym przez Lokalną Grupę (w tym okresie programowania to 22 mln zł) będą też kolejne inwestycje, kolejna przetwórnia ma powstać w Niemodlinie, smażalnia w JuraParku w Krasiejowie, rozbudowany zostanie także ośrodek Poliwoda w Biestrzynniku. – My z kolei nastawiamy się na filmy promujące nasze karpie i pstrągi. To kontynuacja szkoleń dla restauratorów, które objęły 120 osób z 40 lokali – dodaje nasz gość.
Marek Bocianowski o tym, dlaczego w tym roku choinki sprzedawane są nieco taniej
Marek Bocianowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków
– W tym roku sprzedajemy nieco taniej, bo trochę zmieniliśmy zasady. Typowa choinka, taka mniej więcej półtorametrowa, to koszt nieco ponad 30 zł. Zdarzają się oczywiście choinki dużo większe, kilkumetrowe, które potem stoją przed ratuszami czy kościołami. Wtedy cenę negocjujemy – mówił w „Poglądach i osądach” Marek Bocianowski z Nadleśnictwa Prószków. Pytany o kradzieże choinek w lasach, nasz gość stwierdził, że nadal się zdarzają, bo dla niektórych do tradycji należy własnoręczne ścinanie świątecznej choinki. Ale może to być tradycja kosztowna – choinkę trzeba z lasy wywieźć i zdarza się, że złodziej zostaje namierzony. Może dostać mandat, bardziej dotkliwy, jeśli wyciął choinkę z młodnika, czyli taką, która – jak mówi Bocianowski – miała przed sobą długą przyszłość. Naszego gościa pytaliśmy także o dokarmianie zwierząt. Stwierdził, że przy łagodnych zimach zwierzęta wyżywią się same bez problemu, poza tym myśliwi zmienili strategię. – Teraz dokarmiamy tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy jest taka potrzeba, bo uznaliśmy, że nadmierne pomaganie prowadzi do osłabienia naturalnej selekcji – tłumaczy.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »