Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z prof. Markiem Masnykiem i Marcinem Ociepą…
2018-10-03, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z prof. Markiem Masnykiem i Marcinem Ociepą o połączeniu opolskich uczelni wyższych

Prof. Marek Masnyk o inauguracji nowego roku akademickiego
- Pamiętamy z jakiego miejsca startowaliśmy w 1994 roku. Pamiętamy ten sarkazm, który do nas docierał ze środowisk ościennych - w Opolu uniwersytet, nie wiadomo komu, nie wiadomo po co - słyszeliśmy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Dziś ta uczelnia uroczyście zainauguruje rok akademicki. Będzie on szczególny, ponieważ upłynie pod znakiem jubileuszu 25 lecia powstania uniwersytetu i 65-ciu lat od czasu powstania Wyższej Szkoły Pedagogicznej, którą potem przekształcono w uniwersytet.

- To co udało się zrobić w ciągu 25 lat to sukces wszystkich ekip - zaznaczył. Rektor dodał, że ustawa prawo o szkolnictwie wyższym stawia duże wyzwanie dla środowiska akademickiego. Jego zdaniem jest ona pisana pod duże uczelnie. - Małe uczelnie startują z innego miejsca niż te większe. Musimy gonić świat, żeby konkurować z najlepszymi - powiedział.

Pytany o pomysł Marcina Ociepy dotyczący połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Politechnik Opolskiej powiedział: "Traktuję to jak temat na sezon ogórkowy, jak paskuda w Turawie, czy puma wałęsająca się po lasach przed kilkoma laty". - Obydwie uczelnie są w innym miejscu. Dopiero za kilka lat zobaczymy, czy takie połączenie jest możliwe - stwierdził rektor Masnyk.
Marcin Ociepa [fot. Marcin Skomudek]
Marcin Ociepa [fot. Marcin Skomudek]
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
- Póki co jak pumy w opolskich lasach należy wyglądać uniwersytetu w czołówce rankingów światowych uczelni wyższych. Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy robić to spoczywać na laurach - powiedział w "Poglądach i osądach" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Zawsze te uczelnie pozostaną największymi w naszym regionie. - Natomiast jeśli chcemy, aby były konkurencyjne w sensie globalnym, to trzeba sprawić, żeby występowały pod jednym szyldem - uważa wiceminister Ociepa. Dodał on, że nowa ustawa daje uczelniom bardzo dużą autonomię i forma połączenia może być bardzo różna. - Może być to forma federacji, gdzie mamy jednego prezydenta jednej dużej uczelni a jednocześnie rozwijają się szkoły na których czele stoją, to kwestia nazwy, dziekani, czy rektorzy - wyjaśnił.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »