Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z prof. Markiem Masnykiem i Marcinem Ociepą…
2018-10-03, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z prof. Markiem Masnykiem i Marcinem Ociepą o połączeniu opolskich uczelni wyższych

Prof. Marek Masnyk o inauguracji nowego roku akademickiego
- Pamiętamy z jakiego miejsca startowaliśmy w 1994 roku. Pamiętamy ten sarkazm, który do nas docierał ze środowisk ościennych - w Opolu uniwersytet, nie wiadomo komu, nie wiadomo po co - słyszeliśmy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Dziś ta uczelnia uroczyście zainauguruje rok akademicki. Będzie on szczególny, ponieważ upłynie pod znakiem jubileuszu 25 lecia powstania uniwersytetu i 65-ciu lat od czasu powstania Wyższej Szkoły Pedagogicznej, którą potem przekształcono w uniwersytet.

- To co udało się zrobić w ciągu 25 lat to sukces wszystkich ekip - zaznaczył. Rektor dodał, że ustawa prawo o szkolnictwie wyższym stawia duże wyzwanie dla środowiska akademickiego. Jego zdaniem jest ona pisana pod duże uczelnie. - Małe uczelnie startują z innego miejsca niż te większe. Musimy gonić świat, żeby konkurować z najlepszymi - powiedział.

Pytany o pomysł Marcina Ociepy dotyczący połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Politechnik Opolskiej powiedział: "Traktuję to jak temat na sezon ogórkowy, jak paskuda w Turawie, czy puma wałęsająca się po lasach przed kilkoma laty". - Obydwie uczelnie są w innym miejscu. Dopiero za kilka lat zobaczymy, czy takie połączenie jest możliwe - stwierdził rektor Masnyk.
Marcin Ociepa [fot. Marcin Skomudek]
Marcin Ociepa [fot. Marcin Skomudek]
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
- Póki co jak pumy w opolskich lasach należy wyglądać uniwersytetu w czołówce rankingów światowych uczelni wyższych. Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy robić to spoczywać na laurach - powiedział w "Poglądach i osądach" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Zawsze te uczelnie pozostaną największymi w naszym regionie. - Natomiast jeśli chcemy, aby były konkurencyjne w sensie globalnym, to trzeba sprawić, żeby występowały pod jednym szyldem - uważa wiceminister Ociepa. Dodał on, że nowa ustawa daje uczelniom bardzo dużą autonomię i forma połączenia może być bardzo różna. - Może być to forma federacji, gdzie mamy jednego prezydenta jednej dużej uczelni a jednocześnie rozwijają się szkoły na których czele stoją, to kwestia nazwy, dziekani, czy rektorzy - wyjaśnił.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »