Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Kariną Bedrunką i komentarz Katarzyny…
2018-08-06, 09:54 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Kariną Bedrunką i komentarz Katarzyny Kownackiej

Karina Bedrunka o rozliczaniu unijnych funduszy
Karina Bedrunka z UMWO
- Jako pierwszy region rozliczyliśmy w Brukseli Regionalny Program Operacyjny za lata 2007 - 2013. Przypominam, że mieliśmy wtedy do wydania 427 mln euro, ale w konkursie premiującym skuteczność wydawania unijnych pieniędzy wywalczyliśmy kolejne 150 mln euro. W tym okresie programowania mamy prawie miliard euro. Ile dostaniemy w przyszłym, jeszcze nie wiadomo, negocjacje z Komisją Europejską ruszą w styczniu przyszłego roku - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Nasz gość mówił także o tym, jak zmieniają się unijne priorytety. Przykładowo dziś w ramach tak zwanych strategii niskoemisyjnych wydajemy duże pieniądze na budowę ścieżek rowerowych, co kilkanaście lat temu byłoby nie do pomyślenia. - Wiemy już, na co unia stawia w przyszłości. Mamy tu pięć obszarów: innowacyjność, działania na rzecz poprawy jakości powietrza, inwestycje w kapitał ludzki, transport oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego, na przykład poprzez wspieranie współpracy w ramach subregionów - mówiła Bedrunka.
Katarzyna Kownacka o oczekiwaniach opolskich przedsiębiorców
Katarzyna Kownacka z OCRG
- W tym okresie programowania OCRG ma dla opolskich przedsiębiorców 160 mln euro, w tym 60 mln na wsparcie innowacyjności. I tu zainteresowanie przedsiębiorców jest bardzo duże, dotychczasowe nabory pokazały, że składane wnioski opiewają na kwoty dwa albo i trzy razy wyższe niż te, jakie mieliśmy do dyspozycji - mówiła w "Poglądach i osądach" Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Kownacka przypomniała także, że w poprzednim okresie w grę wchodziła tzw. innowacyjność wdrożeniowa (czyli wystarczyło wprowadzić na nasz rynek nowoczesną technologię wypracowaną gdzie indziej), w tym okresie jest to innowacyjność badawcza, czyli opolskie firmy muszą wypracować własne oryginalne technologie. - I dobrze sobie z tym radzą. Przykładem mogą być działania na rzecz obniżenia wagi pojazdów albo zastępowania w hodowli drobiu antybiotyków mieszankami ziołowymi - tłumaczyła.

Nasz gość dodał też, że o ile kilkanaście lat temu unijne dotacje wydawane były na walkę z bezrobociem, to dziś bardziej potrzebne są szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników, bo bezrobocie przestało być palącym problemem.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »