Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Mieczysławem Wojtaszkiem i komentarz Doroty…
2017-10-19, 10:42 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Mieczysławem Wojtaszkiem i komentarz Doroty Rutkowskiej

Mieczysław Wojtaszek o tym kto i dlaczego musi oddać pieniądze z programu 500+
Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu
W rozmowie "W cztery oczy" gościem Radia Opole był Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Rozmawialiśmy z nim o pieniądzach z programu 500+, jakie muszę teraz oddać ci, którzy je bezprawnie pobrali. To 102 tys. zł. za okres 18 miesięcy. W tym czasie Opolanie otrzymali w ramach projektu 707 mln. zł pomocy, zatem odsetek nienależnych świadczeń był minimalny. Na dodatek te nienależne świadczenie niekoniecznie musiały wynikać ze złych intencji obdarowanych, czasem źle wypełnili dokumenty, czasem w trackie trwania programu znaleźli nową pracę lub dodatkowe źródło dochodu, ew. rozwiedli się. Programem w regionie objętych jest 80 tys. dzieci, a dyrektor Wojtaszek podkreślił, że zaledwie 30 świadczeń wydano w formie nie pieniężnej, lecz materialnej (ubrania, leki, żywność), co świadczy o tym, iż niesprawiedliwe i mylne okazały się prognozy, że biedniejsi Polacy przepiją pomoc z programu 500+.
Dorota Rutkowska o tym, na co Opolanie wydają pieniądze z programu 500+
Dorota Rutkowska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu
Podobnego zdania była zastępczyni dyrektora Wojtaszka – Dorota Rutkowska – która mówiła, że wydatki z pomocy spełniały typowe kryteria tzw. piramidy Maslowa. Najpierw Opolanie zaspokoili swoje najważniejsze potrzeby: zapełnili lodówki, kupili dzieciom buty, ubrania, książki i leki. Potem zaczęli realizować potrzeby wyższego rzędu: wczasy, wycieczki, zwiedzanie. Następnie realizacja pomocy wskoczyła na wyższą półkę: finansowanie hobby, nauka języków, kursy, sport, korepetycje. Wg. Doroty Ruktowskiej program 500+ poprawił kondycję polskich rodzin i zmienił profile osób przychodzących do pomocy społecznej. Dziś robią to już ludzie, którzy wyjątkowo nie potrafią sobie radzić w życiu (choroba, nałogi) lub po prostu wybrali żywot „wolnego ptaka”.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »