Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-08, 15:55 Autor: Witold Wośtak

Krapkowickie starostwo gotowe do budowy mostu tymczasowego na Osobłodze

Most Krapkowice/Żywocice - fot archiwum
Most Krapkowice/Żywocice - fot archiwum
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Kiedy rozpocznie się budowa mostu tymczasowego na Osobłodze między Krapkowicami a Żywocicami? Przeprawa na drodze numer 45 została uszkodzona w połowie września podczas powodzi.
To jednak inwestycja zupełnie niezależna od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak informuje starosta Maciej Sonik, samorząd zrobił już wszystko, czego wymaga się do budowy przeprawy w nowym śladzie. Są wszystkie zgody, jest pozwolenie budowlane oraz projekt. Złożono prawidłowy wniosek i trwa oczekiwanie na decyzję wojewody Moniki Jurek.

- Czekamy też na zmiany legislacyjne, które pozwolą finansować sto procent tego zadania z budżetu państwa - mówi Maciej Sonik.

- Z tego, co słyszałem, po uzgodnieniach z urzędem wojewódzkim, powinniśmy spodziewać się decyzji na dniach. My ze swojej strony potrzebujemy tak naprawdę dwóch lub trzech dni jeszcze na ostateczny wybór wykonawcy, który będzie to robić w trybie prawa zamówień publicznych, ale z wolnej ręki lub w trybie negocjacji bez ogłoszenia. W związku z tym mówimy o dość szybkim trybie.

Nowy most tymczasowy ma kosztować 6 milionów złotych. Zdaniem starosty Sonika, przeprawa będzie gotowa w cztery tygodnie od momentu pozyskania dofinansowania. Wojsko przygotowało teren, niedługo przywiezie dwie konstrukcje DMS 65 mające po 39 metrów długości, czyli osobne przeprawy dla obu kierunków jazdy. Starostwo wybuduje 300 metrów dróg dojazdowych i przyczółki oraz zainstaluje konstrukcję.

Dodajmy, po zamontowaniu kładki w tym miejscu przez Osobłogę mogą przedostać się jedynie piesi oraz rowerzyści.
Maciej Sonik

Zobacz także

2024-10-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Dom kultury w Lewinie Brzeskim nadal pełni rolę schroniska. "Jesteśmy to winni ludziom za ich ciężką pracę" 'Wrócimy prędzej niż później do naszej statutowej działalności'. To zapowiedź Wojciecha Najdy, dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim. » więcej 2024-10-29, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Europoseł Andrzej Buła o angażowaniu środków unijnych w pomoc powodzianom - Moja wiedza samorządowa bardzo przydaje mi się w Brukseli - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole europoseł Andrzej Buła. Byłego marszałka naszego regionu pytaliśmy o zabiegi jakie trwają aktualnie w Parlamencie Europejskim, aby… » więcej 2024-10-29, godz. 09:46, Wiadomości z regionu We Wronowie walka z czasem. Powodzianie wykorzystują każdy dzień ładnej pogody 'Byle do wiosny' i 'jakoś musimy przetrwać'. Takie głosy słychać najczęściej od mieszkańców Wronowa w gminie Lewin Brzeski sześć tygodni po powodzi oraz niemal całkowitym odcięciu miejscowości od świata. » więcej 2024-10-28, godz. 14:48, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Lewina Brzeskiego nadal potrzebują pomocy po powodzi. Działają punkty dystrybucji Woda, podstawowe produkty spożywcze, środki czystości, zaprawy czy cement. Długie kolejki mieszkańców poszkodowanych w powodzi ustawiają się nadal przed kilkoma punktami dystrybucji w Lewinie Brzeskim. » więcej 2024-10-28, godz. 08:58, Wiadomości z regionu Straty są ogromne. Nyscy pszczelarze stracili w czasie powodzi tysiąc uli Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy im. ks. dr Jana Dzierżona liczy straty po powodzi. Jak mówi wiceprezes stowarzyszenia, wielka woda zalała blisko 1000 uli. Z pomocą trzeba poczekać do wiosny. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »