Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-05, 17:06 Autor: Daniel Klimczak

Naukowcy z Opola oceniają zniszczenia po powodzi

Zniszczenia po powodzi - zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Zniszczenia po powodzi - zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Naukowcy z Opola wśród ekspertów oceniających skutki tegorocznej powodzi. 10-osobowy zespół z Politechniki Opolskiej sprawdza, w jaki sposób woda wpłynęła na stabilność budynków mieszkalnych oraz dróg i mostów na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Naukowcy biorą udział w oględzinach, które pozwalają między innymi występować o wypłatę zasiłków na odbudowę domów. Jak mówi prof. Damian Bęben z wydziału budownictwa i architektury Politechniki Opolskiej, pocieszające jest, że w wielu przypadkach woda nie naruszyła stabilności budynków mieszkalnych.

- To cały czas trwa, w zeszłym tygodniu też nasi przedstawiciele byli w Lewinie Kłodzkim, gdzie straty były bardzo duże i cały czas te wizyty w domach odbywają się. A zniszczenia generalnie to piwnice, parter, należy wymienić tynki, izolację, stolarkę okienną. W większości przypadków nie było jakiegoś zagrożenia, przynajmniej w tych, co braliśmy udział, odnośnie bezpieczeństwa, zagrożenia nośności tych budynków.

W popołudniowej rozmowie Radia Opole, naukowiec wskazywał też na pozytywne wnioski płynące z prowadzonych przez jego zespół badań zabytków w Kotlinie Kłodzkiej.

- Wspomnę pana doktora Przemysława Jakiela, który jest specjalistą od mostów zabytkowych. Został poproszony do Barda, Lewina Kłodzkiego, Kłodzka. Sytuacja z tymi mostami nie jest taka tragiczna. Oczywiście należy je wyremontować, na przykład most w Lewinie Kłodzkim, taki już symboliczny most, wygląda na zniszczony, ale ta konstrukcja nośna, te łuki są w dość dobrym stanie. Należy po prostu uzupełnić zasypkę tych mostów łukowych, poręcze, nawierzchnię.

Naukowcy z Opola w ciągu trzech tygodni dokonali oględzin ponad 200 budynków mieszkalnych i kilkunastu dróg.
prof. Damian Bęben
prof. Damian Bęben

Zobacz także

2024-11-16, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Za kilka tygodni DK94 w okolicach Skorogoszczy ma być w pełni przejezdna Najprawdopodobniej do końca roku zostanie przywrócona pełna przejezdność na drodze krajowej nr 94 w okolicach Skorogoszczy. Utrudnienia w tym miejscu to skutek tegorocznej powodzi. » więcej 2024-11-16, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Fundacja PKP wsparła wyjazd uczniów ze Skorogoszczy do Karpacza Dzieci z terenów powodziowych ze Skorogoszczy wyjechały na wypoczynek do Karpacza. Wyjazd był możliwy dzięki współpracy prywatnego biura podróży oraz Fundacji Grupy PKP. W wycieczce uczestniczy blisko 100 uczniów Publicznej Szkoły… » więcej 2024-11-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Wypłaty zasiłków dla powodzian. "Nie wszędzie są postępy" - Mamy w swojej dyspozycji ponad 250 milionów złotych na walkę ze skutkami powodzi - mówiła podczas konferencji wojewoda opolski Monika Jurek. » więcej 2024-11-15, godz. 18:05, Wiadomości z regionu "Potrzebujemy jeszcze wielu inwestycji". Cukry Nyskie dwa miesiące po powodzi Straty firmy to ponad 5 mln 300 złotych. Zakład uruchomił już znaczną część urządzeń i wznowił produkcję. Czeka na pieniądze od ubezpieczyciela. » więcej 2024-11-14, godz. 15:35, Wiadomości z regionu 3 tys. podpisów pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim Na terenie gmin Lewin Brzeski i Nysa zebrano blisko trzy tysiące podpisów pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim - informuje Piotr Czuczman, jeden z organizatorów akcji. Zdaniem inicjatorów, to Wody Polskie odpowiadają za skalę… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »