Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji » Zapiski spod gruzów. O dziennikach Franza Kafki…
2023-05-19, 16:40 Autor: Witold Sułek

Zapiski spod gruzów. O dziennikach Franza Kafki z prof. Łukaszem Musiałem

Prof. Łukasz Musiał [fot. Marcin Boczek]
Prof. Łukasz Musiał [fot. Marcin Boczek]
Witold Sułek, prof. Łukasz Musiał, prof. Paweł Marcinkiewicz [fot. Marcin Boczek]
Witold Sułek, prof. Łukasz Musiał, prof. Paweł Marcinkiewicz [fot. Marcin Boczek]
Chociaż tekst dzienników Kafki jest już znany czytelnikom w Polsce, prof. Łukasz Musiał podjął się nowego ich przekładu, a powody wyjaśnia w rozmowie. Wspomnimy też o przekładach innych tekstów Franza Kafki, także o opracowaniach krytycznych i zbiorze opowiadań i krótkich form opracowanych przez prof. Musiała. W rozmowie udział wziął również inny literaturoznawca, prof. Paweł Marcinkiewicz z Uniwersytetu Opolskiego, który zaprosił prof. Musiała na wykład w ramach XX Opolskiego Festiwalu Nauki.
Czy odkryjemy Kafkę na nowo? Czy inaczej spojrzymy na jego dorobek, język, wrażliwość? Jest to bardzo prawdopodobne, a na pewno warto podjąć lekturę, by się przekonać.

Zobacz także

2024-12-17, godz. 12:30 Tik-Tak, Fasolki, a przede wszystkim książki Zapewne, gdyby chcieć znaleźć wspólne cechy w różnorodnej twórczości Ewy Chotomskiej, będzie to wrażliwość i czułość na dziecięce emocje. Nie bez… » więcej 2024-12-10, godz. 15:15 Pasja przekładu Małgorzata Gralińska, autorka przekładów książek z języka niemieckiego (m.in. Sasy Stanisica, Oty Filipa i Jaroslava Rudisa) opowiedziała nam nie tylko… » więcej 2024-12-09, godz. 13:20 Tematy ważne społecznie dla młodych czytelników Nasza gościni, Ola Woldańska-Płocińska zawitała ponownie do Opola z okazji wystawy zatytułowanej "Rezapis", stąd w audycji skupiliśmy się głównie na… » więcej 2024-12-02, godz. 14:40 Wiele znaczeń spójnika "i" w najnowszej książce Adriana Glenia W najnowszej książce Adriana Glenia mamy do czynienia z bardzo różnorodnymi formami. Jest połączeniem poezji, eseju i dziennika podróży. W dużej części… » więcej 2024-11-27, godz. 14:15 Łotewska literatura w Polsce Naszym gościem był tłumacz z języka łotewskiego Daniel Łubiński, który opowiedział nie tylko o dokonanych przez siebie przekładach prozatorskich (w tym… » więcej 2024-11-26, godz. 15:37 "Hulanki & Swawole" Tytuł najnowszego tomu wierszy Tomasza Różyckiego poza konkretnym znaczeniem podsuwa też kilka innych tropów. Spotykają się w tych wierszach więcej niż… » więcej 2024-11-25, godz. 12:50 Im trudniejszy temat, tym bardziej warto pisać Pisząc książki dla młodych czytelników Boguś Janiszewski lubi samemu sobie stawiać wyzwania i szukać odpowiedzi na trudne pytania. A kolejny etap to znaleźć… » więcej 2024-11-21, godz. 13:02 Opowiadania na każdą porę roku Oryginalny tytuł zbioru opowiadań Stephena Kinga, który zaprezentuje Kuba Branicki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, to "Cztery pory roku". zawiera… » więcej 2024-11-18, godz. 13:20 Wombat, Mona Mysia i mnóstwo "psyjaciół" Pasja podróżowania i poznawania nowych miejsc i ludzi, oraz zamiłowanie do sztuki i starych komputerów. Te wszystkie rzeczy robi Marcin Kozioł prywatnie… » więcej 2024-11-18, godz. 10:37 Syfon po raz 26. w Brzegu Wprawdzie to nadal poezja jest najważniejszą częścią brzeskiego festiwalu literackiego i to za nią otrzymuje się Syfony i Laur Scheffera, jednak z roku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »