Jak temat komentuje Anna Dzik, kierowniczka oddziału epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu?
- Należałoby rozpocząć z tego, że szczury są bardzo inteligentne. Potrafią pływać, polować, wspinać się. Poza tym bardzo się szybko rozmnażają, dlatego stwarzają dla nas duże zagrożenie. Są przyczyną przenoszenia chorób zakaźnych, tak zakaźnych, jak i pasożytniczych i na przykład są to takie choroby jak: salmonelloza, tasiemczyca, włośnica, toksoplazmoza, listerioza, tyfus, tularemia, koli czy czerwonka - mówi Anna Dzik.
- Jeżeli szczur poczuł się zagrożony, może zaatakować, ugryźć, skaleczyć, to wtedy może przynieść na przykład jeżeli jest zakażony, wściekliznę... Najniebezpieczniejsze są w tym wszystkim odchody, ponieważ w tych odchodach znajdują się patogeny. Jeżeli widzimy odchody szczurze w naszym środowisku, trzeba podjąć jak najszybciej działania i to najlepiej kilka metod na raz - tłumacz.
- Ludzie sami przyczyniają się do tego, że te szczury są i rozmnażają się. Takie banalne sprawy, jak na przykład dbać o to, żeby przykrywy śmietników były zakryte, żeby teren koło śmietników był uprzątnięty, żeby na trawnikach nie wysypywać resztek jedzenia, żeby do kanalizacji nie wlewać jakichś resztek pokarmowych, bo one świetnie się poruszają w kanalizacji i mogą nawet przez muszlę ustępową wejść do domu. Także traktują po prostu kanalizację jak źródło pożywienia - mówi kierowniczka oddziału epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.