- Policja jest specyficzną formacją, my tak naprawdę na co dzień mamy do czynienia z trudnymi sytuacjami, niejednokrotnie traumatycznymi sytuacjami, które wpływają nie tylko na uczestników tych interwencji, ale również na policjantów, stąd też policja jako formacja zapewnia stały dostęp do pomocy psychologicznej. Został wydzielony w naszych strukturach specjalny wydział, tak zwana sekcja psychologów, ci psychologowie są dostępni dla nas tak naprawdę 24 godziny na dobę - mówi Karpińska
Nasza gościni potwierdziła także, że policjanci mają szereg różnych szkoleń psychologicznych, np. z radzenia sobie z przepracowywaniem traumatycznych sytuacji.
- Nasze doświadczenia wpływają na to, że jesteśmy bardziej wyczuleni na symptomy, które mogą wskazywać, że ktoś potrzebuje pomocy psychologicznej – zauważa mł. asp. Ewelina Karpińska.
- Ostatnie dni na Opolszczyźnie są wyjątkowo niespokojne. Powódź dotknęła wiele rejonów województwa. Nagła utrata dorobku swojego życia, często wpływa na stan psychiczny/ Ludzie muszą dostosować się niestety do tej nowej, przykrej codzienności. Dlatego, by pomóc w odnalezieniu się w tej trudnej sytuacji, wychodzimy naprzeciw takim osobom i nasi psychologowie udzielają również wsparcia osobom poszkodowanym przez powódź, jeżeli takie osoby na terenach zalewowych potrzebowałyby pomocy, wystarczy, że zgłoszą się czy to przez dzielnicowego czy poprzez numer do dyżurnego do jednostki właściwej terytorialnie na terenie, na którym się znajdują i poinformują, że chciałyby otrzymać taką pomoc. Wówczas w każdej jednostce wyznaczeni są koordynatorzy - mówi mł. asp. Ewelina Karpińska.
- Wsparcia udzielili nam psychologowie z Polski. Aktualnie do naszej komendy delegowanych jest dwóch psychologów z Komendy Wojewódzkiej policji w Poznaniu, którzy udzielają wsparcia naszym psychologom właśnie po to, aby ta dostępność była większa, aby ci potrzebujący nie musieli zbyt długo oczekiwać - mówi mówi mł. asp. Ewelina Karpińska.
Cała rozmowa jest do posłuchania poniżej.