Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo…
2024-04-04, 19:30 Autor: Dawid Rajwa, oprac. Agnieszka Lubczańska

"Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz [INTERWENCJA]

Wodomierz [fot. pixaby]
Wodomierz [fot. pixaby]
Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym legalizacji mierników wody. Pan Janusz zwrócił uwagę na to, że aby zalegalizować wodomierz, trzeba mieć ich przynajmniej... dziesięć, w innym przypadku - trzeba kupić nowy! Czy to prawda, a jeśli tak, to dlaczego wiele osób staje przed koniecznością zakupu nowych urządzeń do pomiaru zużytej wody? Odpowiedzi postanowiliśmy poszukać.
Prośba o interwencję od pana Janusza
Z panem Januszem skontaktowaliśmy się, by dopytać o pewne rzeczy.

- W dobie niemarnowania żywności, ubrań, wszystkich rzeczy, gdy chcę zrobić legalizację wodomierza, okazuje się, że nasze wodociągi tego nie przyjmują, Mogą przyjąć, jeżeli będę miał dziesięć sztuk. Mieszkam w domku jednorodzinnym i mam jeden główny wodomierz - skarży się pan Janusz.

- Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak według mnie - zauważą słuchacz.

- Kto dziesięć sztuk oddaje? Oddają chyba jakieś firmy? To jest niewiarygodne wprost - zastanawia się pan Janusz.
Z panem Januszem rozmawia Dawid Rajwa
Udaliśmy się do WiK Opole, by sprawdzić, jak to wygląda. Informacji udzielił nam Tadeusz Mencwal, pełniący obowiązki kierownika Działu Wodomierzy WiK Opole.

- Wodomierze służą do rozliczeń i są objęte przepisami, które nakazują legalizację, czyli ponowne dopuszczenie do rozliczeń. Ustawa mówi, że wodomierz musi być legalizowany co 5 lat lub wymieniany na nowy - tłumacz Tadeusz Mencwal.

- Gro wspólnot mieszkaniowych przechodząc na wodomierze radiowe, wymieniają wodomierze na nowe, które przez 5 lat mogę służyć do rozliczeń i później znowu są wymieniane na nowe. Legalizacja to jest taka wisienka na torcie, że wodomierz może dalej służyć do rozliczeń - tłumaczy Tadeusz Mencwal.

Jaka jest cena legalizacji, ile kosztuje nowy wodomierz, czy jest sens inwestowania w lepszy jakościowo wodomierz, o to dopytywał nasz reporter. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że żeby wymienić wodomierz, trzeba mieć sprawne zawory, a z tym często - jak mówi nasz rozmówca - jest problem.
Tadeusz Mencwal (1)
Jaka jest możliwość, by nasz słuchacz zdemontowany wodomierz mógł zalegalizować? Czy cena legalizacji jest porównywalna z ceną nowego wodomierza?
Tadeusz Mencwal (2)
Podczas audycji zadzwonił do nasz słuchacz z pytaniem.
Telefon słuchacza
Po tym telefonie skontaktowaliśmy się ponownie z kierownikiem działu wodomierzy i pan Tadeusz powiedział, że wszystko sprowadza się do przepisów, do których po prostu musimy się stosować. Mało tego, że nie mierzy taki wodomierz pełnoskalowo, taki wodomierz mógłby nawet 5 lat przeleżeć w szufladzie, a i tak trzeba będzie go zalegalizować, by można było z niego korzystać.
12

Zobacz także

2024-10-01, godz. 13:17 Paczków po powodzi. Działania samorządu w obliczu wielkiej wody i plany zapobiegawcze na przyszłość [INTERWENCJA] W dzisiejszym Magazynie interwencyjnym Radia Opole badaliśmy sytuację po powodzi w Paczkowie. Władze samorządowe na czele z burmistrzem Arturem Rolką podejmują… » więcej 2024-09-30, godz. 13:50 Dlaczego mieszkańcy Nysy, pomimo ostrzeżeń nie poddali się ewakuacji? [INTERWENCJA] W obliczu stanu powodziowego w Nysie, członkowie Stowarzyszenia Proobronnego 4 Regimentu zmobilizowali swoje siły, aby pomóc mieszkańcom w kryzysowej sytuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 14:16 Problem rowu melioracyjnego przy ulicy Stawowej w Opolu oraz sytuacja po powodzi w rejonie Kopy Biskupiej [INTERWENCJA] W dzisiejszym programie interwencyjnym zajęliśmy się dwoma tematami. Pierwszym był zaniedbany rów melioracyjny przy ulicy Stawowej w Opolu, który nie spełnia… » więcej 2024-09-26, godz. 15:40 "Dla nas to jest naprawdę bardzo krzywdzące" - opowiada lokatorka mieszkania komunalnego w Namysłowie [INTERWENCJA] Na sporą skalę podwyżek skarżą się mieszkańcy lokali komunalnych w Namysłowie. Zawsze starami się pomagać słuchaczom zgłaszającym interwencję, ale… » więcej 2024-09-25, godz. 18:01 Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych [INTERWENCJA] Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych - to wielkie nieszczęście dla rolników. W Niewodnikach w powiecie opolskim wylał Potok Prószkowski i zostały… » więcej 2024-09-24, godz. 17:00 „Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących się w potrzebie” – mł. asp. Ewelina Karpińska z KWP w Opolu… W magazynie interwencyjnym tym razem o tych, którzy interweniują, którzy pomagają w sytuacjach, kiedy pojawia się zagrożenie i którzy pomagając - też… » więcej 2024-09-23, godz. 14:52 "Zmęczenie współczuciem dotyczy wszystkich, którzy niosą pomoc i są świadkami dramatu powodzian" - Bogusława M… Powodzianom pomoc niesie wiele osób: strażacy, żołnierze, policjanci, ale i wolontariusze, czy też pracownicy pomocy społecznej. Oni też mierzą się z… » więcej 2024-09-20, godz. 19:54 "Chleba i wody, tego mamy już pod dostatkiem, w tej chwili jest ogromna fala sprzątania i najwięcej zapytań mamy o… Caritas Diecezji Opolskiej uruchomił zbiórkę finansową dla powodzian, dodatkowo organizuje Parafialne i Szkolne Zespoły Pomocy Powodzianom, gdzie można dostarczać… » więcej 2024-09-20, godz. 14:00 Nowy Świętów: "Potrzebujemy rąk do pracy" [INTERWENCJA] Piątek (20.09) to kolejny dzień ze specjalnym wydaniem programu Radia Opole. Relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 15:45 Dary dla powodzian od Radia Kielce dotarły do Głuchołaz Trzy busy z darami dotarły do zalanych Głuchołaz. Akcję zorganizowało Radio Kielce. W transporcie znalazły się dary przynoszone przez słuchaczy kieleckiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »