Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne…
2024-02-26, 15:45 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania czworonogów do przestrzeni publicznych, a to wielki problem dla alergików [INTERWENCJA]

Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania swoich czworonogów do przestrzeni publicznych, a to wielki problem dla alergików [fot. https://pixabay.com/pl]
Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania swoich czworonogów do przestrzeni publicznych, a to wielki problem dla alergików [fot. https://pixabay.com/pl]
Okazuje się, że już blisko co druga osoba ma alergię i jak tłumaczą specjaliści nie łatwo będzie odwrócić te statystyki. Epidemia alergii jest już faktem. - W Polsce przekroczyliśmy poziom 40%. Najwięcej rozpoznań jest u najmłodszych dzieci w wieku 6 – 7 lat - twierdzi prof. Bolesław Samoliński, alergolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego [źródło: https://strefaalergii.pl/wydarzenia].

Czy jako społeczeństwo jesteśmy tego świadomi? Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania swoich czworonogów do przestrzeni publicznych, a to okazuje się wielki problem dla ludzi uczulonych. Czy przedział dla alergików, a może przedział dla osób podróżujących ze zwierzętami w pociągach byłby rozwiązaniem? Tym tematem zajęliśmy się dziś (26.02) w magazynie interwencyjnym.
- W naszym przypadku z alergią jest problem o tyle, że mąż ma uczulenie na sierść psa i w sytuacji, w której na przykład jedziemy gdzieś, żeby wypocząć - musimy wcześniej sprawdzić sobie, czy pokój nie był wcześniej w dyspozycji osób, które posiadały zwierzaka, bo alergeny zostają do miesiąca, więc nie możemy bezpośrednio po takich osobach korzystać z takich noclegów - mówi słuchaczka.

- Sytuacja staje się jeszcze bardziej krytyczna, gdy jesteśmy na przykład w restauracji czy kawiarni i wchodzą osoby z psem. Wtedy często to, co mamy na stole musimy zostawić i wychodzimy. Już nie mówiąc o komunikacji miejskiej czy przejazdach PKP, bo tu jeżeli jest zwierzę, mąż po prostu się dusi w przypadku kontaktu z psem - opowiada nasza słuchaczka.

- Nie ma z drugiej strony zrozumienia, że alergia jest coraz bardziej powszechna. O ile nie jesteśmy w stanie się ustrzec od pyłkowej alergii, o tyle tutaj, w przypadku zwierząt, jest to kwestia wyboru. Mnie przeraża fakt, że coraz częściej się mówi , że już do urzędów będzie można wejść ze zwierzakami, wtedy załatwić cokolwiek przez osoby, które mają problem alergiczny, będzie graniczyło z cudem - zauważa słuchaczka.
Pani Joanna
O objawy podczas kontaktu alergika uczulonego na czworonogi zapytaliśmy dr Janusza Stasiaka.

- Zwolnienie czynności serca, duszność, niewydolność oddechowa, bo spazm, skurcz oskrzelowy - dramatyczne objawy zagrażające życiu - mówi doktor.

Doktor potwierdza, że to dobry pomysł, by stworzyć specjalne przedziały w pociągach dla alergików separujące pasażerów uczulonych.
Dr Janusz Stasiak
Podczas audycji otrzymaliśmy kilka telefonów. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Telefon od pana Jurka
Telefon pana Ryszarda
Tematem zajęli się Dawid Rajwa i Krzysztof Dobrowolski. Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej. Do tematu będziemy wracać.
12

Zobacz także

2024-04-18, godz. 16:55 Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni. "Cały czas są wibracje" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Hałas, zapylenie, wstrząsy powodujące pęknięcia. Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni kamienia wapiennego, która znajduje się… » więcej 2024-04-18, godz. 14:30 Instalacja OZE na budynkach TBS w Opolu bez poinformowania mieszkańców [INTERWENCJA] „Nie wiedział, co się dzieje. Nikt go nie uprzedzał, jak było w zwyczaju. Widział obcych ludzi kręcących się po jego budynku. Przemieszczali się z parteru… » więcej 2024-04-16, godz. 14:33 Wyjąca "czujka" - jak się zachować w takiej sytuacji? [INTERWENCJA] Co zrobić w sytuacji, gdy u sąsiadów w bloku od dłuższego czasu „wyje” czujka i nikt nie reaguje? Powinniśmy interweniować? Czy możemy się niepokoić… » więcej 2024-04-15, godz. 20:30 Mieszkanka Niemodlina w walce o swoje dobro [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Mieszkanka Niemodlina od ponad 7 lat walczy z wymiarem sprawiedliwości. W 2017 r. otrzymała pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej na kwotę niespełna 2 tys… » więcej 2024-04-12, godz. 15:55 Gdzie w Opolu są schrony? [INTERWENCJA] Czy w wypadku zagrożenia wiemy, gdzie się schronić, gdzie jest najbliższy schron? A jeśli nie, to gdzie można się tego dowiedzieć? To pytanie, które zadaje… » więcej 2024-04-12, godz. 13:40 "Czujemy się oszukani" – Tomasz Wyszkowski o braku realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego Opola [INTERWENC… Wymyślili, jak zmienić swoje najbliższe otoczenie, zbierali podpisy w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola, wygrali głosowanie i… czekają od 3 lat na realizację… » więcej 2024-04-11, godz. 12:33 Dziewiętlice: "Stan mostku jest krytyczny. Jak pogotowie przyjeżdża, to sanitariusz musi wysiąść z karetki i powiedzieli… Z interwencją do Radia Opole zgłosił się Krzysztof Zimkowski, który skarży się na stan przeprawy prowadzącej do domu jego matki w Dziewiętlicach. Nasz… » więcej 2024-04-10, godz. 15:10 Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA] "Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku… » więcej 2024-04-09, godz. 12:15 "Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice… Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej… » więcej 2024-04-04, godz. 19:30 "Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz… Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »