Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Widzisz - reaguj. W czasie mrozów nie możemy być…
2024-01-19, 14:15 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel, Anna Kurs, oprac. AL

Widzisz - reaguj. W czasie mrozów nie możemy być obojętni na innych [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Karetka [fot. Maciej Marciński]
Karetka [fot. Maciej Marciński]
Zima nie odpuszcza. Ujemne temperatury mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych. Kiedy zauważymy taką osobą, ważna jest akcja - reakcja. Łańcuch pomocy musi zadziałać błyskawicznie, ale czy wiemy na czym on polega? Czy potrafimy pomagać drugiemu człowiekowi w hipotermii? Jakie konsekwencję może nieść za sobą wychłodzenie i jak działać?

Tym tematem zajęliśmy się dziś
(19.01) w magazynie interwencyjnym Radia Opole.
W ubiegłym tygodniu obywatelską postawą wykazał się mieszkaniec Głubczyc, który uratował życie swojemu sąsiadowi. O szczegółach podkomisarz Dariusz Świątczak, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu podkomisarz Dariusz Świątczak.

- Nieoceniona pomoc jednego z mieszkańców powiatu głubczyckiego, który wiedział, że jeden z jego sąsiadów nadużywa alkoholu, nie ma ogrzewania w swoim mieszkaniu, a nie wiedział go już od kilku dni na klatce schodowej. Tutaj prawidłowo zareagował, zadzwonił na numer alarmowy 112. Mężczyzna znajdował się już w stanie bezpośredniego zagrożenia jego życia, dlatego że temperatura ciała wynosiła 26 stopni Celsjusza - opowiada Świątczak.
Dariusz Świątczak
W czasie silnych mrozów pojawia się zagrożenie hipotermią. Czym jest hipoterapia i jak człowiekowi w takim stanie pomóc, zapytaliśmy kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAiIT) - dr hab. n. med. Tomasza Czarnika.
- Każda osoba, która długotrwale przebywa na dworze, nie chroni się przed tym mrozem, czy też jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest narażona na hipotermię - mówi dr Tomasz Czarnik.

- W tym momencie wymagają udzielenia pierwszej pomocy, ogrzania organizmu, ale również udzielenia tej specjalistycznej pomocy, którą niosą Zespoły Ratownictwa Medycznego. Te przyjeżdżając do danego zgłoszenia są w stanie, dzięki termometrom do pomiaru temperatury głębokiej ciała szybko postawić diagnozę i zareagować. Zwykły termometr nie jest w stanie zmierzyć takiego spadku temperatury - mówi lekarz.
Tomasz Czarnik (1)
Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest przygotowany i wyposażony w odpowiedni sprzęt oraz leki, aby takie osoby zabezpieczyć przed wyziębieniem. Wykorzystywane jest wtedy krążenie pozaustrojowe, czyli tak zwane ECMO. Dzięki zdiagnozowaniu i szybkiej decyzji tacy pacjenci trafiali bezpośrednio tam na leczenie.

- To metoda wykorzystywana, kiedy pacjent znajduje się w skrajnie ciężkim stanie niewydolności oddechowej, wielonarządowej lub serca - wyjaśnia Tomasz Czarnik, kierownik Kliniki Anestezjologii oraz Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii w USK w Opolu.

- Najczęściej do zatrzymania krążenia w trakcie hipotermii głębokiej dochodzi, kiedy temperatura pacjenta spada do 28 stopni Celsjusza i poniżej. Jeżeli wówczas nie otrzyma on pomocy wyspecjalizowanej służby oraz intensywnej terapii, nie ma szans na przeżycie. Kiedy w przypadku hipotermii dochodzi do zatrzymania czynności serca, zaczynamy terapię ECMO. Doprowadzamy dzięki tej aparaturze do normotermii, czyli uzyskujemy prawidłową temperaturę ciała i dajemy czas na to, aby serce podjęło swoją spontaniczną aktywność - wyjaśnia Czarnik.
Tomasz Czarnik (2)
Podczas audycji zadzwoniła do nas słuchaczka.
Telefon
Studio Radia Opole odwiedził Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu. Nasz gość potwierdził, że przypadków hipotermii w tym roku zanotowano już siedem i nie potrzeba do tego mrozu, wystarczy wyziębienie. Jakie są kolejne etapy wyziębienia?
12

Zobacz także

2024-12-20, godz. 18:15 Jak ludziom, którzy - wydawałoby się są w beznadziejnej sytuacji - można pomóc? [INTERWENCJA] Staramy się ostatnio często podejmować temat pomocy dla powodzian, relacjonować inicjatywy pozwalające "stanąć na nogi" ofiarom wrześniowego kataklizmu… » więcej 2024-12-19, godz. 14:45 Wydłużenie lewoskrętu na DK45 zmniejszy korki? Słuchacze apelują o zmianę [INTERWENCJA] Na dojeździe do skrzyżowania DK 45 z obwodnicą Opola, szczególnie w godzinach porannych tworzą się korki. Jak można upłynnić ruch? Z podpowiedzią i zarazem… » więcej 2024-12-17, godz. 13:50 "Porozmawiać z nikim nie idzie, bo dzieci hałasują" [INTERWENCJA] Tuż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy wiejskiej. Pan Czesław skarży się na hałasy, które docierają do niego… » więcej 2024-12-16, godz. 14:11 "Czyste Powietrze dla powodzian" - są pytania, szukamy odpowiedzi [INTERWENCJA] 12 grudnia został uruchomiony program "Czyste Powietrze dla powodzian", który ma być pomocą dla poszkodowanych. Posiada ułatwioną procedurę starania się… » więcej 2024-12-12, godz. 21:15 Jakie mamy prawa jako klienci sklepów, a jakie obowiązki mają sprzedawcy? [INTERWENCJA] Tym razem temat, który w okresie przedświątecznych zakupów może przynieść nam wiele istotnych informacji. Zgłosił się do nas słuchacz z Kluczborka… » więcej 2024-12-11, godz. 14:30 "Czasem mam wrażenie, że wchodzę do chłodziarki, a nie do mieszkania, gdzie powinno być ciepło i miło" - mówi mieszkanka… Choć sezon grzewczy już dawno się rozpoczął, grzejniki w mieszkaniach spółdzielczego bloku przy ulicy Duboisa 39-47 są letnie, mimo otwartych zaworów… » więcej 2024-12-10, godz. 14:30 Chęci i energii, by pomagać nie brakuje oraz o wielkim geście kilku firm na pomoc powodzianom [INTERWENCJA] Są tematy, do których wracamy, to aktualnie tematy powodziowe. Bo choć niedługo minie 3 miesiące, kiedy powódź dotknęło wielu mieszkańców Opolszczyzny… » więcej 2024-12-09, godz. 18:23 Paczków: Jakie rozwiązania strategiczne na poziomie rządowym powinny zostać wg włodarza zalanego terenu podjęte?… Choć od tegorocznej powodzi za kilka dni miną już trzy miesiące, to w wielu miejscach jeszcze długo będą trwały prace związane z przywróceniem domów… » więcej 2024-12-05, godz. 17:23 Pacjenci z przychodni przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu marzną podczas rehabilitacji. Czy to się zmieni? [INTERWEN… Sprawa jednej z opolskich przychodni rehabilitacyjnych to temat, którym postanowiliśmy zając się w magazynie interwencyjnym. Problem zgłosił słuchacz Radia… » więcej 2024-12-04, godz. 11:49 "Warto też apelować do rodziców, żeby zwracali uwagę, co ich dzieci robią w godzinach popołudniowo-wieczornych"… Spożywanie alkoholu "pod chmurką", wyłudzanie pieniędzy, a do tego brak porządku poprzez ciągłe zaśmiecanie okolicy. Jeszcze latem strach było przejść… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »