Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Zmiany w finansowaniu pracy aptek. Czy grozi nam…
2024-01-09, 14:00 Autor: Agnieszka Stefaniak, oprac. AL

Zmiany w finansowaniu pracy aptek. Czy grozi nam ograniczony dostęp do leków? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Apteka [fot. Jędrzej Łuczak]
Apteka [fot. Jędrzej Łuczak]
Przyszło nowe, z nowym rokiem weszły w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowanie aptek "po godzinach". Chodzi o dyżury nocne, świąteczne, weekendowe, czyli tzw. czas pracy pozanormatywny. Do tej pory samorządy miast albo powiatów wyznaczały apteki, które prowadziły takie dyżury, a finansowanie pracy farmaceuci "brali na siebie", a farmaceuci nie mieli za to dodatkowo płacone, teraz takie dyżury mają być płacone przez NFZ w określonych godzinach.

Czy apteki w regionie będą dyżurować nocami i w dni świąteczne? Czy samorządy w województwie będą dopłacić do pracy aptek? Jakie argumenty w sprawie mają farmaceuci? Ten temat poruszyliśmy dziś
(09.01) w magazynie interwencyjnym.
Jak to wygląda w nowej rzeczywistości, co się zmieniło z punktu widzenia farmaceutów, co było przedtem, a co jest teraz? O to zapytaliśmy mgr farm. Annę Stachlińska, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Anna Stachlińska (1)
Wg nowych zasad dyżury finansuje NFZ, jednak w okrojonym wymiarze - 4 godzin w dni świąteczne i 2 w nocy, i tylko dla miast z siedzibami powiatu, powyżej 40 tys. mieszkańców. W przypadku Opola istnieje ryzyko, że za wszystko, co "ekstra" będzie musiał zapłacić samorząd. Samorząd miasta nie do końca się z tym zgadza i wystosował apel do ministerstwa, premiera, nowego rządu, by jeszcze raz przeanalizować te przepisy.

- Jako miasto wysłaliśmy zapytanie do wszystkich aptek o te godziny pracy. Czy przewidują w swoim ekonomicznym rozliczeniu funkcjonowanie w nocy, bo to nie jest jakaś bardzo intratna propozycja. Jednak w kontekście tych nowych przepisów staje się to jeszcze mniej opłacalne - mówi Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola.

Opolski ratusz wyliczył, że zabezpieczenie jednej tylko apteki w mieście, która dyżurowałaby całodobowo, przez 7 dni w tygodniu kosztować może miasto pół miliona złotych rocznie.
Łukasz Sowada (1)
Łukasz Sowada (2)
Łukasz Sowada (3)
Podczas audycji otrzymaliśmy telefony od słuchaczy.
Telefon (1)
Telefon (2)
Gdzie w Opolu jest apteka całodobowa, czy z niej korzystamy, zapytaliśmy przechodniów.
Sonda
Jak to jest zorganizowane w Kędzierzynie-Koźlu i czy szykuje się zamieszczanie w związku ze zmianą przepisów, zapytaliśmy starostę kędzierzyńsko-kozielskiego Pawła Masełko.
Z Pawłem Masełko rozmawiają Agnieszka Stefaniak i Dawid Rajwa
12

Zobacz także

2024-10-01, godz. 13:17 Paczków po powodzi. Działania samorządu w obliczu wielkiej wody i plany zapobiegawcze na przyszłość [INTERWENCJA] W dzisiejszym Magazynie interwencyjnym Radia Opole badaliśmy sytuację po powodzi w Paczkowie. Władze samorządowe na czele z burmistrzem Arturem Rolką podejmują… » więcej 2024-09-30, godz. 13:50 Dlaczego mieszkańcy Nysy, pomimo ostrzeżeń nie poddali się ewakuacji? [INTERWENCJA] W obliczu stanu powodziowego w Nysie, członkowie Stowarzyszenia Proobronnego 4 Regimentu zmobilizowali swoje siły, aby pomóc mieszkańcom w kryzysowej sytuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 14:16 Problem rowu melioracyjnego przy ulicy Stawowej w Opolu oraz sytuacja po powodzi w rejonie Kopy Biskupiej [INTERWENCJA] W dzisiejszym programie interwencyjnym zajęliśmy się dwoma tematami. Pierwszym był zaniedbany rów melioracyjny przy ulicy Stawowej w Opolu, który nie spełnia… » więcej 2024-09-26, godz. 15:40 "Dla nas to jest naprawdę bardzo krzywdzące" - opowiada lokatorka mieszkania komunalnego w Namysłowie [INTERWENCJA] Na sporą skalę podwyżek skarżą się mieszkańcy lokali komunalnych w Namysłowie. Zawsze starami się pomagać słuchaczom zgłaszającym interwencję, ale… » więcej 2024-09-25, godz. 18:01 Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych [INTERWENCJA] Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych - to wielkie nieszczęście dla rolników. W Niewodnikach w powiecie opolskim wylał Potok Prószkowski i zostały… » więcej 2024-09-24, godz. 17:00 „Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących się w potrzebie” – mł. asp. Ewelina Karpińska z KWP w Opolu… W magazynie interwencyjnym tym razem o tych, którzy interweniują, którzy pomagają w sytuacjach, kiedy pojawia się zagrożenie i którzy pomagając - też… » więcej 2024-09-23, godz. 14:52 "Zmęczenie współczuciem dotyczy wszystkich, którzy niosą pomoc i są świadkami dramatu powodzian" - Bogusława M… Powodzianom pomoc niesie wiele osób: strażacy, żołnierze, policjanci, ale i wolontariusze, czy też pracownicy pomocy społecznej. Oni też mierzą się z… » więcej 2024-09-20, godz. 19:54 "Chleba i wody, tego mamy już pod dostatkiem, w tej chwili jest ogromna fala sprzątania i najwięcej zapytań mamy o… Caritas Diecezji Opolskiej uruchomił zbiórkę finansową dla powodzian, dodatkowo organizuje Parafialne i Szkolne Zespoły Pomocy Powodzianom, gdzie można dostarczać… » więcej 2024-09-20, godz. 14:00 Nowy Świętów: "Potrzebujemy rąk do pracy" [INTERWENCJA] Piątek (20.09) to kolejny dzień ze specjalnym wydaniem programu Radia Opole. Relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 15:45 Dary dla powodzian od Radia Kielce dotarły do Głuchołaz Trzy busy z darami dotarły do zalanych Głuchołaz. Akcję zorganizowało Radio Kielce. W transporcie znalazły się dary przynoszone przez słuchaczy kieleckiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »