Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Martwe ptaki, szklana pułapka CUP w Opolu - czy…
2023-10-16, 14:40 Autor: Krzysztof Dobrowolski /oprac. AL

Martwe ptaki, szklana pułapka CUP w Opolu - czy można coś z tym zrobić? [INTERWENCJA]

CUP w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
CUP w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
CUP w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
CUP w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
W maju tego roku przy ul. płk. Witolda Pileckiego w Opolu oficjalnie zostało otwarte Centrum Usług Publicznych. Obiekt kosztował ponad 75 mln zł. Budynek jest okazały i bardzo nowoczesny. Wyróżnia się przeszkloną konstrukcją czterech kondygnacji. Jego budowa trwała 22 miesiące. Pod względem architektonicznym to jedna z najciekawszych konstrukcji w stolicy regionu. To tam swoje siedziby mają m.in. Miejskie Centrum Świadczeń, Miejski Zarząd Dróg, wydziały: spraw obywatelskich, polityki społecznej, lokalowy, zarządzania kryzysowego czy biuro miejskiego rzecznika praw konsumentów. Zarządcą obiektu jest Park Naukowo-Technologiczny w Opolu.

Zadzwoniła słuchaczka zgłaszając nam, że przeszklonej bryły nie widzą latające ptaki, które giną zderzając się z szybami. Tym tematem zajęliśmy się dziś (16.10) w paśmie interwencyjnym.
- Ktoś nie pomyślał o tym, że ptaki tych szyb nie widzą i nagminnie giną, szczególnie czyżyki - informuje nas słuchaczka zgłaszając nam temat ptaków zderzających się z oszklonym budynkiem nowego Centrum Usług Publicznych w Opolu. - Wiem z bardzo pewnego źródła, że ptaki, które się rozbijają o budynek są bardzo szybko zbierane przez ochroniarzy i wyrzucane do kosza - mówi słuchaczka.
Telefon słuchaczki
Co się da zrobić w tej sprawie, zapytaliśmy Sebastiana Smolińskiego, zastępcę naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola.
Z Sebastianem Smolińskim rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Jakie są sprawdzone metody, by ptaki nie zabijały się o te wielkie szklane powierzchnie budynku CUP w Opolu? Jak to zabezpieczyć?

- Takich metod jest bardzo dużo. Metody te też ewoluują, biorąc pod uwagę wiedzę ornitologów i możliwości zabezpieczeń przed kolizją ptaków z budynkiem. Jakieś 10-15 lat temu stosowane były czarne profile drapieżników, które były naklejane na ekrany drogowe i inne przeszkody. Z czasem okazało się, że jednak te naklejki nie spełniają zadania, bo zwierzęta się przyzwyczajają. Od 5-6 lat stosowane są takie bariery w postaci naklejek na szyby, które imitują kropeczki na szybie, dzięki czemu ptaki dostrzegają barierę w postaci szyby. Takie naklejki są pospolite w użytkowaniu - mówi Sebastian Smoliński.

Nasz gość mówi, że nie ma przepisu, który by nakazywał architektowi budynku robienie jakichkolwiek zabezpieczeń na szybach. Wytyczne się pojawiają, ale nie ma obowiązku, by je stosować.
Z Sebastianem Smolińskim rozmawia Krzysztof Dobrowolski (2)
O komentarz poprosiliśmy Michała Sierakowskiego, głównego specjalistę ds. ochrony przyrody Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Na ile nalepki na szybach są skuteczne i czy można było wcześniej, jeszcze na etapie projektowania budynku, przewidzieć takie wypadki?
Z Michałem Sierakowskim rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Podczas audycji nie zabrakło telefonów od naszych słuchaczy. Poniżej jeden z nich.
Telefon od słuchacza
12

Zobacz także

2024-12-20, godz. 18:15 Jak ludziom, którzy - wydawałoby się są w beznadziejnej sytuacji - można pomóc? [INTERWENCJA] Staramy się ostatnio często podejmować temat pomocy dla powodzian, relacjonować inicjatywy pozwalające "stanąć na nogi" ofiarom wrześniowego kataklizmu… » więcej 2024-12-19, godz. 14:45 Wydłużenie lewoskrętu na DK45 zmniejszy korki? Słuchacze apelują o zmianę [INTERWENCJA] Na dojeździe do skrzyżowania DK 45 z obwodnicą Opola, szczególnie w godzinach porannych tworzą się korki. Jak można upłynnić ruch? Z podpowiedzią i zarazem… » więcej 2024-12-17, godz. 13:50 "Porozmawiać z nikim nie idzie, bo dzieci hałasują" [INTERWENCJA] Tuż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy wiejskiej. Pan Czesław skarży się na hałasy, które docierają do niego… » więcej 2024-12-16, godz. 14:11 "Czyste Powietrze dla powodzian" - są pytania, szukamy odpowiedzi [INTERWENCJA] 12 grudnia został uruchomiony program "Czyste Powietrze dla powodzian", który ma być pomocą dla poszkodowanych. Posiada ułatwioną procedurę starania się… » więcej 2024-12-12, godz. 21:15 Jakie mamy prawa jako klienci sklepów, a jakie obowiązki mają sprzedawcy? [INTERWENCJA] Tym razem temat, który w okresie przedświątecznych zakupów może przynieść nam wiele istotnych informacji. Zgłosił się do nas słuchacz z Kluczborka… » więcej 2024-12-11, godz. 14:30 "Czasem mam wrażenie, że wchodzę do chłodziarki, a nie do mieszkania, gdzie powinno być ciepło i miło" - mówi mieszkanka… Choć sezon grzewczy już dawno się rozpoczął, grzejniki w mieszkaniach spółdzielczego bloku przy ulicy Duboisa 39-47 są letnie, mimo otwartych zaworów… » więcej 2024-12-10, godz. 14:30 Chęci i energii, by pomagać nie brakuje oraz o wielkim geście kilku firm na pomoc powodzianom [INTERWENCJA] Są tematy, do których wracamy, to aktualnie tematy powodziowe. Bo choć niedługo minie 3 miesiące, kiedy powódź dotknęło wielu mieszkańców Opolszczyzny… » więcej 2024-12-09, godz. 18:23 Paczków: Jakie rozwiązania strategiczne na poziomie rządowym powinny zostać wg włodarza zalanego terenu podjęte?… Choć od tegorocznej powodzi za kilka dni miną już trzy miesiące, to w wielu miejscach jeszcze długo będą trwały prace związane z przywróceniem domów… » więcej 2024-12-05, godz. 17:23 Pacjenci z przychodni przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu marzną podczas rehabilitacji. Czy to się zmieni? [INTERWEN… Sprawa jednej z opolskich przychodni rehabilitacyjnych to temat, którym postanowiliśmy zając się w magazynie interwencyjnym. Problem zgłosił słuchacz Radia… » więcej 2024-12-04, godz. 11:49 "Warto też apelować do rodziców, żeby zwracali uwagę, co ich dzieci robią w godzinach popołudniowo-wieczornych"… Spożywanie alkoholu "pod chmurką", wyłudzanie pieniędzy, a do tego brak porządku poprzez ciągłe zaśmiecanie okolicy. Jeszcze latem strach było przejść… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »