Swoim komentarzem w sprawie zzieleniałego Jeziora Średniego w Turawie podzielił się z nami dr Grzegorz Oloś z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego, który powiedział, że koszenie wywłócznika, żeby zrobić więcej miejsca w lustrze wody, sprawia, że miejsce to zajmują szybko glony, stąd ta zielona woda, bo wody też w tym jeziorze jest bardzo mało.
- Trzeba zdać sobie sprawę, że to jezioro jest bardzo płytkie i ono będzie ciągle zarastało. Gdy usuwamy wywłócznik, zarastają glony. Trzeba zadać sobie pytanie, czy lepiej, żeby rósł tam wywłócznik, czy glony? Przyroda pustki nie cierpi i automatycznie rozwijają się glony - mówi nam przyrodnik.
- Druga sprawa to ilość fosforanów i związków azotu w wodzie. Nie wiem, na ile są prowadzone takie badania, ale to druga rzecz, która bardzo sprzyja glonom - dodaje przyrodnik.
- Jezioro Małe nie jest tak zarośnięte, nie ma tam takiej ingerencji człowieka i woda jest czystsza - zauważa dr Oloś.
- Docelowo to Jezioro Średnie zniknie. Zmienia się klimat, jest coraz cieplej, jest coraz mniej wody i pytanie, jak zarządzać z głową tym jeziorem tak, aby można było jak najdłużej się nim cieszyć - mówi nam dr Oloś.