Radio Opole » Śląsk po powstaniach » Posłuchaj odcinków » Stypendysta ZPwN
2022-08-30, 06:20 Autor: Bolesław Bezeg

Stypendysta ZPwN

Do sukcesów Związku Polaków w Niemczech z pewnością zaliczyć należy uruchomienie programu stypendialnego dla mieszkającej w Niemczech polskiej młodzieży. Jednym z najbardziej znanych stypendystów był Piotr Mehl.
Śląsk po Powstaniach - 30 sierpnia 2022
Piotr Mehl urodził się 26 lipca 1912 r. w polskiej rodzinie w Dobrzeniu Wielkim. Jego ojciec, z zawodu kowal, był polskim działaczem plebiscytowym, niespełna dziesięcioletni Piotr pomagał ojcu kolportować polskie materiały plebiscytowe.

Edukację rozpoczął w polskiej mniejszościowej szkole w Dobrzeniu Wielkim, a następnie kontynuował w polskim gimnazjum w Bytomiu, gdzie zdał maturę. W następnych latach jako stypendysta Związku Polaków w Niemczech studiował geografię na Uniwersytecie w Królewcu, a następnie w Berlinie.

W wolnym czasie prowadził badania nad zasięgiem języka polskiego na Śląsku Opolskim. Robił to jeżdżąc rowerem od wsi do wsi i spisując śląskie opowiadania i pieśni oraz ślady polskości. Działał także w amatorskich teatrach polskich.

W lipcu 1939 r. został aresztowany w Dobrzeniu Wielkim, gdzie przesiedział dwa tygodnie w miejscowym areszcie. Stąd trafił do więzienia w Opolu, a następnie do słynnego podberlińskiego więzienia w Moabicie. Stamtąd przewieziono go do obozu koncentracyjnego w Oranienburg-Sachsenhausen.

Pod koniec wojny, gdy niemiecki Wehrmacht szukał już ostatnich rezerw Piotr Mehl został zwolniony z obozu koncentracyjnego i wcielony do wojska. W czasie walk w Danii trafił do angielskiej niewoli, skąd wrócił do Dobrzenia w 1947 r.

Wkrótce po powrocie podjął pracę w Liceum Repolonizacyjnym w Opolu, gdzie kształconych w niemieckich szkołach Ślązaków uczono poprawnej polszczyzny. Warunki pracy nie były łatwe brakowało jakichkolwiek pomocy naukowych. Piotr Mehl uczył tam geografii i śpiewu, organizował koła zainteresowań, a także wycieczki po Opolszczyźnie oraz w głąb Polski.

Przez kilka lat uczył w Studium Nauczycielskim w Raciborzu, a jego ostatnią posadą była funkcja dyrektora Liceum dla Pracujących w Opolu.

Piotr Mehl zmarł 9 listopada 1995 roku w Opolu.

Zobacz także

2022-09-02, godz. 06:20 Druh Władek Wczoraj opowiadałem o Julianie Planetorzu, dziś kilka słów o jego starszym o 7 lat bracie wybitnym instruktorze harcerskim Władysławie. » więcej 2022-09-01, godz. 06:20 Patriota bankowiec Jednym z członków Związku Polaków w Niemczech, którzy przeżyli niemal do naszych czasów był przedstawiciel słynnego rodu polskich królów Julian Pla… » więcej 2022-08-31, godz. 06:20 Twórca opolskich lalek Związek Polaków w Niemczech swoje cele realizował przede wszystkim poprzez animowanie w polskich środowiskach działalności kulturalnej. Jednym z najwybitniejszych… » więcej 2022-08-29, godz. 06:20 Arka Bożek Jednym z przywódców Związku Polaków w Niemczech na Śląsku Opolskim był polski działacz narodowy Arkadiusz Bożek znany jako Arka Bożek » więcej 2022-08-26, godz. 06:20 Kontroler szkół Jednym z najzagorzalszych bojowników o polskie szkoły mniejszościowe był polski działacz narodowy i wybitny członek Związku Polaków w Niemczech Jan Ry… » więcej 2022-08-25, godz. 06:20 Polskie szkoły W myśl wymuszonego konwencją genewską dla Górnego Śląska, a wydanego przez pruskiego ministra spraw wewnętrznych zarządzenia, władze rejencji w których… » więcej 2022-08-24, godz. 06:20 Mecenas Rodła W trudnych realiach niechętnego Polakom państwa niemieckiego Związek Polaków w Niemczech nie przetrwałby bez dobrych prawników. Najsłynniejszym spośród… » więcej 2022-08-23, godz. 06:20 Rolnik z Zalesia Wśród opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech nie sposób pominąć jednego z polskich liderów w ziemi strzeleckiej Józefa Wilkowskiego. » więcej 2022-08-22, godz. 06:20 Bibliotekarz z Grudzic Jednym z najbardziej znanych opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech był Jan Adamek. » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »