Radio Opole » Śląsk po powstaniach » Posłuchaj odcinków » Rolnik z Zalesia
2022-08-23, 06:20 Autor: Bolesław Bezeg

Rolnik z Zalesia

Wśród opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech nie sposób pominąć jednego z polskich liderów w ziemi strzeleckiej Józefa Wilkowskiego.
Śląsk po Powstaniach - 23 sierpnia 2022
Józef Wilkowski urodził się 14 sierpnia 1889 roku w rolniczej rodzinie w Zalesiu Śląskim niedaleko Strzelec Opolskich. Po ukończeniu 8-klasowej szkoły powszechnej pracował w gospodarstwie rodziców, a jednocześnie brał udział w organizowanych przez polskich działaczy spółdzielczych kursach rolniczych.

Wkrótce sam stał się aktywnym działaczem spółdzielczym, jeżdżąc po powiecie i zachęcając polskich rolników do tworzenia i wstępowania do rozmaitych form spółdzielczej działalności.

Jednocześnie angażował się w promowanie polskich kandydatów w kampaniach wyborczych do pruskiego parlamentu i do rad gmin. Siłą rzeczy po I wojnie światowej zaangażował się w polską działalność propagandową przed plebiscytem.

Wziął udział w I powstaniu śląskim, po którego zakończeniu musiał wyemigrować z Opolszczyzny, zamieszkał więc w Mysłowicach. Tam wybrano go wiceprezesem Wojewódzkiego Zarządu Kółek Rolniczych.

Do Zalesia Śląskiego powrócił w roku 1923 jako działacz Związku Polaków w Niemczech.

Wkrótce powrócił także do działalności spółdzielczej, w ramach której był jednym z inicjatorów reaktywacji polskiego Banku Ludowego w Strzelcach Opolskich. Równocześnie angażował się w działalność licznych organizacji, był więc członkiem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego i Zjednoczenia Zawodowego Rolników na Śląsku.

Jak wielu polskich działaczy z Opolszczyzny we wrześniu 1939 roku został aresztowany i wkrótce uwięziony w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Udało mu się przetrwać sześcioletni pobyt w obozie i po zakończeniu działań wojennych wrócić do rodzinnej wsi.

Już wkrótce po raz kolejny z jego inicjatywy reaktywowano Bank Ludowy w Strzelcach Opolskich. Działał także w Towarzystwie Rozwoju Ziem Zachodnich.

Józef Wilkowski zmarł 20 lutego 1967 roku w Zalesiu Śląskim.

Zobacz także

2022-09-02, godz. 06:20 Druh Władek Wczoraj opowiadałem o Julianie Planetorzu, dziś kilka słów o jego starszym o 7 lat bracie wybitnym instruktorze harcerskim Władysławie. » więcej 2022-09-01, godz. 06:20 Patriota bankowiec Jednym z członków Związku Polaków w Niemczech, którzy przeżyli niemal do naszych czasów był przedstawiciel słynnego rodu polskich królów Julian Pla… » więcej 2022-08-31, godz. 06:20 Twórca opolskich lalek Związek Polaków w Niemczech swoje cele realizował przede wszystkim poprzez animowanie w polskich środowiskach działalności kulturalnej. Jednym z najwybitniejszych… » więcej 2022-08-30, godz. 06:20 Stypendysta ZPwN Do sukcesów Związku Polaków w Niemczech z pewnością zaliczyć należy uruchomienie programu stypendialnego dla mieszkającej w Niemczech polskiej młodzieży… » więcej 2022-08-29, godz. 06:20 Arka Bożek Jednym z przywódców Związku Polaków w Niemczech na Śląsku Opolskim był polski działacz narodowy Arkadiusz Bożek znany jako Arka Bożek » więcej 2022-08-26, godz. 06:20 Kontroler szkół Jednym z najzagorzalszych bojowników o polskie szkoły mniejszościowe był polski działacz narodowy i wybitny członek Związku Polaków w Niemczech Jan Ry… » więcej 2022-08-25, godz. 06:20 Polskie szkoły W myśl wymuszonego konwencją genewską dla Górnego Śląska, a wydanego przez pruskiego ministra spraw wewnętrznych zarządzenia, władze rejencji w których… » więcej 2022-08-24, godz. 06:20 Mecenas Rodła W trudnych realiach niechętnego Polakom państwa niemieckiego Związek Polaków w Niemczech nie przetrwałby bez dobrych prawników. Najsłynniejszym spośród… » więcej 2022-08-22, godz. 06:20 Bibliotekarz z Grudzic Jednym z najbardziej znanych opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech był Jan Adamek. » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »