Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Arcybiskup Antoni Baraniak w archiwach kościelnych…
2024-09-27, 21:36 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i plu/w dwi/

Arcybiskup Antoni Baraniak w archiwach kościelnych i państwowych

Antoni Baraniak [fot. wikipedia/domena publiczna]
Antoni Baraniak [fot. wikipedia/domena publiczna]
Niezłomny obrońca Kościoła, heroicznie znoszący prześladowania komunistów, duszpasterz oddany ludziom, a także znakomity teolog i kanonista. Taki obraz arcybiskupa Antoniego Baraniaka wyłania się z archiwów kościelnych i państwowych. Sylwetkę arcybiskupa na podstawie dokumentacji bezpieki, archiwów diecezjalnych, zakonnych przybliżali historycy, duchowni podczas konferencji w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Ksiądz Dominik Zamiatała z UKSW, powiedział Polskiemu Radiu, że komuniści mieli świadomość wielkości ducha arcybiskupa Baraniaka, jego wierności Kościołowi. „W czasie uwięzienia w areszcie śledczym na Rakowieckiej arcybiskup Baraniak staje się męczennikiem za wiarę” - dodał kapłan. „Tyle tortur, które zniósł, widać, że był wielki duchem, kiedy trafia do celi podejmuje indywidualne rekolekcje, które dają mu siłę do noszenia nieludzkich tortur” - zaznaczył ksiądz Dominik Zamiatała dodając, że w ten sposób uwidacznia się heroizm arcybiskupa, który dla Kościoła, dla Boga jest w stanie oddać wszystko.

Aresztowany wraz z prymasem Stefanem Wyszyńskim we wrześniu 1953 roku arcybiskup Baraniak opuścił więzienie w grudniu 1955 roku. Mimo tortur, utraty zdrowia po wyjściu z więzienia nic złego nie powiedział o komunistach. Tylko nielicznym mówił, czego doświadczył.

Jak zaznaczył profesor Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN, na podstawie teczek urzędu do spraw wyznań, które znajdują się w Archiwum Akt Nowych można stwierdzić, że władza ludowa miała świadomość, iż arcybiskup Baraniak jest także przekonanym antykomunistą. „Jako przeciwnik władzy ludowej, ale jednocześnie jako ktoś, kto potrafi maskować swoje nastawienie przez urzędowa uprzejmość, czy brak krytyki w przestrzeni publicznej.

Jak dodał profesor Konrad Białecki zawartość teczek jest dowodem na to, że władze PRL wiedziały, że jako sekretarz Prymasa Tysiąclecia arcybiskup Baraniak jest również znakomitym organizatorem, osobą o dużych wpływach w Kościele w Polsce i za granicą. „Osobą, która posiada bardzo dobre kontakty w Watykanie, jest w pełni oddany kardynałowi Wyszyńskiemu i podąża wyznaczoną przez niego ścieżką” - zaznaczył historyk.

W charakterystykach komuniści podkreślali także, że jest zakonnikiem, co dodatkowo obciążało arcybiskupa w oczach bezpieki.

Konferencję "Materiały do życia i działalności arcybiskupa Baraniaka w archiwach kościelnych i państwowych" zorganizowano w ramach obchodów 71. rocznicy aresztowania arcybiskupa. Wydarzenie wpisuje się w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Zobacz także

2024-10-02, godz. 15:00 Chodel - upamiętnienie żydowskich mieszkańców W Chodlu odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca żydowskich mieszkańców miejscowości, którzy zginęli w akcji Reinhardt. Według danych portalu Wirtualny… » więcej 2024-10-02, godz. 14:45 110 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański, legendarny "kurier z Warszawy" 110 lat temu, 2 października 1914 roku, urodził się Jan Nowak-Jeziorański, pisarz, polityk, żołnierz AK, legendarny "kurier z Warszawy", cichociemny. Niekwestionowany… » więcej 2024-10-02, godz. 11:00 80 lat temu upadło Powstanie Warszawskie 80 lat temu, w nocy z 2 na 3 października 1944 roku, po dwóch miesiącach krwawych walk upadło Powstanie Warszawskie. Było największym zrywem niepodległościowym… » więcej 2024-10-02, godz. 09:00 85 lat temu zakończyła się bohaterska obrona Helu 85 lat temu, 2 października 1939 roku, kapitulacją polskiej załogi zakończyła się bohaterska obrona Helu. Od pierwszego dnia wojny (1 września) polski półwysep… » więcej 2024-10-02, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 2 października » więcej 2024-10-01, godz. 12:00 Na Westerplatte odnaleziono szczątki trzech osób Na Westerplatte odnaleziono szczątki kolejnych trzech osób. W toku śledztwa prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu… » więcej 2024-10-01, godz. 11:00 Radzionkowo, uroczystość oznaczenia grobu weterana powstań śląskich Uroczystość oznaczenia grobu weterana powstań śląskich Stanisława Molika znakiem pamięci "Tobie Polsko” odbyła się w Radzionkowie na cmentarzu przy… » więcej 2024-10-01, godz. 10:00 Holandia- flaga wyzwoleńcza Polska-Breda Klub piłkarski NAC Breda przygotował flagę wyzwoleńczą na cześć Pierwszej Dywizji Pancernej generała Maczka. 80. lat temu polscy żołnierze uwolnili Bredę… » więcej 2024-10-01, godz. 09:00 5 lat temu zmarł Karol Tendera, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Pięć lat temu, 1 października 2019 roku, zmarł Karol Tendera, podczas II wojny światowej robotnik przymusowy i więzień niemieckich obozów koncentracyjnych… » więcej 2024-10-01, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 1 października » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »