Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu…
2024-06-18, 13:59 Autor: PAP

UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście

Białostoccy Żydzi podczas likwidacji getta. Zdjęcia wykonane przez niemieckiego żołnierza pomiędzy 15 a 20 sierpnia 1943. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Białostoccy Żydzi podczas likwidacji getta. Zdjęcia wykonane przez niemieckiego żołnierza pomiędzy 15 a 20 sierpnia 1943. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku do prawdy historycznej – wynika z opublikowanego we wtorek raportu UNESCO.
„Jeśli pozwolimy, by straszliwa prawda o Holokauście była lukrowana, zniekształcana lub fałszowana poprzez nieodpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji, ryzykujemy gwałtownym rozprzestrzenieniem antysemityzmu i pogorszeniem naszej wiedzy na temat przyczyn i konsekwencji tych zbrodni” – ostrzegła w oświadczeniu dyrektorka generalna UNESCO Audrey Azoulay.

Według UNESCO modele generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak ChatGTP, które zgodnie z poleceniem tworzą tekst, zdjęcia, nagrania dźwiękowe lub wideo, mogą zmyślać wydarzenia II wojny światowej.

W lutym chatbot Google, Gemini, wywołał oburzenie stworzeniem obrazów przestawiających czarnoskórych nazistów. ChatGPT z kolei twierdził, że naziści podczas II wojny światowej masowo topili Żydów w jeziorach i rzekach.

Są to czyste zmyślenia bez żadnego oparcia w historii – podkreśliło UNESCO.

Modele genAI mają też tendencję do przesadnego upraszczania dziejów eksterminacji narodu żydowskiego przez nazistów, a także mogą zostać zhakowane i wykorzystane do szerzenia ideologii nazistowskiej – ostrzeżono w raporcie.

Ponadto zdaniem specjalisty ds. edukacji o Holokauście Karela Fracapane’a AI promuje teorie spiskowe. „To dobry przykład tego, jak sztuczna inteligencja – gdy jest wykorzystywana do tematów szczególnie trudnych i kontrowersyjnych – może prowadzić do znaczącego osłabienia kultury demokratycznej” – zaznaczył.

„To, co napisano w raporcie, ma związek z tym, co dzieje się w społeczeństwie. Ma to już bardzo poważne konsekwencje polityczne” – podkreślił, odnosząc się do wzrostu prawicowego ekstremizmu w Europie.
(PAP)

Zobacz także

2024-06-26, godz. 12:23 Poznań/ W środę premiera filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu" Mimo że w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego, odbywały się śluby i wesela monarchów, to historia Zamku Królewskiego w Poznaniu nie jest… » więcej 2024-06-26, godz. 12:10 Gdańsk/ Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej ma wrócić do wersji z 2017 roku; zdaniem byłego dyrektora jest… Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którą od kwietnia br. zarządza prof. Wnuk, poinformowała o planowanych i wprowadzonych już zmianach na wystawie… » więcej 2024-06-26, godz. 10:42 Hołownia o Muzeum II WŚ: przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej Przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej o historię; chciałbym, żeby wokół Muzeum II Wojny Światowej zapanował spokój i by to… » więcej 2024-06-26, godz. 08:26 Warszawa/ Wystawa "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja" - od wtorku przed Ko… Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 14. innych dokumentów historycznych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 czerwca » więcej 2024-06-25, godz. 13:05 Warszawa/ Otwarto Warsaw Arcade Muzeum, prezentujące historie gier wideo Ponad 120 historycznych gier wideo, dokumentujących ich ewolucję od lat 70., znalazło się w Warsaw Arcade Muzeum, otwartym w czerwcu w Warszawie. Jest to jedno… » więcej 2024-06-25, godz. 12:22 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej 2024-06-25, godz. 11:16 Pogrzeb Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb zmarłego 21 czerwca scenarzysty, pisarza i reportera Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. » więcej 2024-06-25, godz. 10:14 Muzeum Auschwitz zamierza wyremontować dach poobozowego bloku Muzeum Auschwitz chce wyremontować dach poobozowego bloku na terenie tak zwanego obozu macierzystego Auschwitz I. We wtorek ogłosiło przetarg, który ma wyłonić… » więcej 2024-06-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »