Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Podpisano list intencyjny ws. obchodów rocznicy…
2024-06-14, 13:00 Autor: Jowsa Anna / PAP

Podpisano list intencyjny ws. obchodów rocznicy tysiąclecia koronacji królewskich

Koronacja pierwszego króla (Koronacja Chrobrego. Jan Matejko) [fot. wikipedia/domena publiczna]
Koronacja pierwszego króla (Koronacja Chrobrego. Jan Matejko) [fot. wikipedia/domena publiczna]
List intencyjny w sprawie współpracy samorządów i archidiecezji gnieźnieńskiej przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II podpisano w czwartek w Gnieźnie. To ważny krok w organizacji obchodów, które odbędą się w pierwszej stolicy Polski w 2025 roku – podkreślili sygnatariusze listu.
List intencyjny, który sformalizował współpracę samorządów i archidiecezji przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II, podpisano w czwartek w Sali Kryształowej Starego Ratusza w Gnieźnie. Do podpisania listu przystąpili wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, starosta powiatu gnieźnieńskiego Tomasz Budasz, prezydent miasta Gniezna Michał Powałowski oraz prymas Polski abp Wojciech Polak. Celem listu jest współpraca w kierunku podkreślenia tego przełomowego momentu w historii Polski oraz nadania tej rocznicy charakteru ogólnopolskiego.

Ten cel potwierdza m.in. zapis fragmentu preambuły listu: „(…)Uznając doniosłą rangę rocznicy koronacji pierwszych królów Polski w gnieźnieńskiej katedrze, sygnatariusze tego listu zapewniają o swojej szczerej woli podjęcia wszelkich niezbędnych działań, celem nadania właściwej rangi obchodom rocznicowym, jak również podjęcia współpracy w przygotowaniu imprez i wydarzeń okolicznościowych”.

Gnieźnieński magistrat poinformował, że przyszłoroczne obchody, w które włączą się zarówno sygnatariusze dokumentu, jak i partnerzy, obejmować będą kilkaset działań związanych z upamiętnieniem koronacji Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II w roku 1025 w Gnieźnie.

„Przewidziano m.in. ogromne widowisko plenerowe o charakterze historycznym, a także specjalne edycje sztandarowych imprez Pierwszej Stolicy: Koronacji Królewskiej i Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który ogromem wydarzeń wypełni wszystkie weekendy lata. Miejski szlak turystyczny – Trakt Królewski ma zostać uzupełniony o nową rzeźbę – Mieszka I i Dobrawy, która będzie materialnym symbolem całego jubileuszu. Nie można także zapomnieć o wydarzeniach o charakterze oficjalnym: w kwietniu 2025 w gnieźnieńskiej katedrze planowana jest msza koronacyjna towarzysząca uroczystościom odpustowym ku czci Świętego Wojciecha, a we wrześniu odbędzie się kolejny Zjazd Gnieźnieński” – podano.

Prezydent Gniezna Michał Powałowski podkreślił, że „miasto Gniezno rozwija się na wielu obszarach i we wszystkich potrzebna jest moja uwaga – jednak to właśnie rocznica tysiąclecia koronacji stanowi obecnie priorytet moich działań”. „Bardzo się cieszę, że prace nad przyszłorocznymi wydarzeniami trwają, zarówno jeżeli chodzi o komitet honorowy – do którego zaprosiłem obecne tutaj osoby, a także gnieźnieńskich parlamentarzystów, przedstawicieli Sejmu i Senatu RP oraz prezydenta Andrzeja Dudę – jak i komitet roboczy, który opracowuje wspólny harmonogram przyszłorocznych wydarzeń. Mam nadzieję, że dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego spowoduje, że rocznica będzie miała jeszcze lepszy wydźwięk i zapisze się na długo w historii nie tylko naszego miasta, ale i kraju” – zaznaczył Powałowski.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że podpisanie listu jest w pewnym sensie sformalizowaniem dotychczasowych wspólnych działań i ustaleń w sprawie rocznicy. Jak mówił, „chcemy wspólnie zrealizować szereg przedsięwzięć związanych z obchodami rocznicy koronacji, dotyczących tych kulminacyjnych momentów, ale też wydarzeń towarzyszących, które zaplanowane zostały przez cały przyszły rok w przestrzeni Gniezna. Zrealizują je instytucje zajmujące się tutaj historią, to m.in. Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Archidiecezjalne”.

„Myślę, że ta oferta będzie bardzo bogata i tym samym również kosztowna. Dziś mogę zadeklarować, że jako samorząd województwa wielkopolskiego będziemy skłonni, żeby przeznaczyć środki finansowe na ten cel w odpowiednich, koniecznych proporcjach. Mamy już doświadczenia z obchodów 1050-lecia chrztu Polski, wówczas wydarzenia odbywały się nie tylko w Gnieźnie, ale też na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu, było to przedsięwzięcie o większej skali. Tu koncentrujemy się wyłącznie na Gnieźnie, ale bogactwo planowanych wydarzeń będzie znacząco większe, bo będą się one odbywały przez cały 2025 rok” – zaznaczył marszałek.

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk przypomniała, że Gniezno to kolebka polskiej państwowości, było świadkiem najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, dlatego tak ważne jest, aby podkreślać jego znaczenie dla historii naszego kraju.
„Wierzę, że dzięki naszej współpracy obchody 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski pozwolą przybliżyć mieszkankom i mieszkańcom Wielkopolski, ale również wszystkim Polkom i Polakom, bogatą historię Gniezna i tego, jak ważną rolę odegrało w naszej historii” – powiedziała Sobczyk.

Metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak wskazał natomiast, że „koronacje Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II i jego żony Rychezy miały ogromne znaczenie dla kształtowania polskiej państwowości oraz obecności we wspólnocie chrześcijańskich narodów Europy, oczywiście nie byłoby tego bez chrztu Polski oraz zjazdu gnieźnieńskiego”.

„Cieszę się, że przyszłoroczne wydarzenia możemy realizować wspólnie, we współpracy. Zapewniam, że mnie także zależy na odpowiednim uczczeniu tych przełomowych w dziejach Polski. Mam nadzieję, że zjazd gnieźnieński, który odbędzie się we wrześniu 2025 roku, będzie do tego doskonałą okazją” – powiedział.
Starosta powiatu gnieźnieńskiego Tomasz Budasz podkreślił, że list intencyjny w sprawie wspólnej organizacji obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski w Gnieźnie podpisał z dumą i zaszczytem.

„Mając świadomość rangi oraz doniosłości czekających nas w 2025 roku przedsięwzięć, dziękuję tym samym sygnatariuszom porozumienia, z panem prezydentem Michałem Powałowskim na czele, za otwartość na bliską mi ideę realizacji jubileuszowych obchodów ponad podziałami. Uważam bowiem, że tylko wspólnie planowane działania samorządów, instytucji kultury, przedstawicieli administracji rządowej, Kancelarii Sejmu i Senatu oraz stanu duchownego będą skutkować godnym uczczeniem jednych z najważniejszych w historii Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i całej Polski wydarzeń” – zaznaczył.

Zobacz także

2024-06-18, godz. 13:59 UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku… » więcej 2024-06-18, godz. 11:39 Ludowa historia Górnego Śląska. Bez robotników nie byłoby wielkich fortun i pałaców (wywiad) Bez robotników i górników nie byłoby wielkich fortun ani ich pałaców. Niektórzy zapominają, że potrzebna była praca tych bezimiennych mas, żeby nieliczni… » więcej 2024-06-18, godz. 10:56 55 lat temu zginął Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg i działacz katolicki 18 czerwca 1969 r. zmarł tragicznie Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg, publicysta, współzałożyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, poseł na Sejm… » więcej 2024-06-18, godz. 09:25 W Poznaniu rozpoczyna się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej rozpoczyna się we wtorek w Poznaniu. Organizowane przez IPN dwudniowe wydarzenie odbywa się pod hasłem „Historia mówi… » więcej 2024-06-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 czerwca » więcej 2024-06-17, godz. 15:43 Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg na remont dachu poobozowego bloku Muzeum Auschwitz poinformowało o unieważnieniu w poniedziałek przetargu, który miał wyłonić wykonawcę remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie… » więcej 2024-06-17, godz. 11:00 Wrocław/ Spłonął pałac Stolbergów na osiedlu Świniary Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały… » więcej 2024-06-17, godz. 10:15 Prof. Fałkowski: Zamek Królewski jest w ciągłym ruchu, jak żywy organizm [WYWIAD] Zamek znajduje się w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Kreuje wydarzenia kulturalne stolicy i całej Polski. To nie jest zakrzepła struktura obrócona ku… » więcej 2024-06-17, godz. 09:29 105 lat temu polska armia wzbogaciła się o pierwsze czołgi 105 lat temu przybył do Polski z Francji 1. pułk czołgów armii dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. Dla uczenia tego wydarzenia 17 czerwca ogłoszono Świętem… » więcej 2024-06-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 17 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »