Radio Opole » Kronika sportowa Radia Opole
2024-11-18, 10:41 Autor: PAP - bia/ pp/

Piłkarska LN - rozbita kadra Probierza gra o baraż i odzyskanie zaufania kibiców

Konferencja piłkarskiej reprezentacji Polski [fot. PAP/Piotr Nowak]
Konferencja piłkarskiej reprezentacji Polski [fot. PAP/Piotr Nowak]
Polscy piłkarze, trzy dni po porażce w Porto z Portugalią 1:5, podejmą o godz. 20.45 w Warszawie Szkocję na zakończenie fazy grupowej Ligi Narodów. Do zajęcia trzeciej lokaty, oznaczającej baraż o utrzymanie w najwyższej dywizji, wystarczy im remis, ale stawką jest też odzyskanie zaufania kibiców.
Ostatnie dni były bardzo nieudane dla kadry Michała Probierza. Początkiem kłopotów okazała się nieobecność kapitana zespołu Roberta Lewandowskiego na zgrupowaniu, tłumaczona urazem pleców.

Biało-czerwoni do piątkowego meczu przygotowywali się na miejscu. Dłuższy pobyt w Porto tłumaczono m.in. lepszym stanem boisk oraz chęcią uniknięcia problemów zdrowotnych z uwagi na pogodę, jaka panuje w listopadzie w Polsce.

Okazało się jednak, że nawet dobre warunki przygotowań nie są gwarancją, że wszelkie kłopoty, także organizacyjne i sportowe, ominą reprezentację.

Z kadry Probierza wypadali kolejni piłkarze. W Porto – oprócz Lewandowskiego - nie mogli zagrać m.in. Przemysław Frankowski i Sebastian Szymański, a w trakcie meczu kontuzji doznali Bartosz Bereszyński i Jan Bednarek.

Z tego grona tylko Szymański może mieć szansę występu w poniedziałek przeciw Szkotom.

Pierwsza połowa meczu z Portugalią wyglądała jeszcze obiecująco w wykonaniu gości, lecz po przerwie ich gra całkowicie się rozsypała. Podopieczni hiszpańskiego szkoleniowca Roberto Martineza zdobyli pięć bramek, z czego dwie słynny Cristiano Ronaldo (m.in. po uderzeniu przewrotką).

Biało-czerwonym na pocieszenie pozostała honorowa bramka - przy stanie 0:5 - debiutanta Dominika Marczuka w 88. minucie.

Probierz tłumaczył porażkę m.in. kontuzjami piłkarzy.

"Jestem ponad 20 lat trenerem, ale taki splot okoliczności zdarza się bardzo rzadko (...). W drugiej połowie, przy tylu zmianach i problemach kadrowych, nie mogliśmy tak przeciwstawić się rywalom, jak robiliśmy to w pierwszej części" - przyznał.

"Polskiej piłki nie stać na to, żeby - gdy wypadnie tylu piłkarzy z powodu urazów - osiągnąć tutaj dobry wynik. Trzeba przyjąć tę porażkę i podnieść się po takim meczu. Są różne sytuacje życiowe. Również po to przygotowujemy się do tego zawodu przez tyle lat jako trenerzy" - dodał.

W tabeli grupy A1 prowadzi Portugalia z 13 punktami. Druga jest Chorwacja z siedmioma, trzecia Polska, a czwarta Szkocja - oba zespoły z czterema punktami.

Do ćwierćfinałów Ligi Narodów (marzec 2025) awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej z czterech grup najwyższej dywizji. Trzecia drużyna zagra baraż o utrzymanie z jednym z wicemistrzów grup dywizji B, a ostatnia spadnie bezpośrednio na niższy szczebel.

Biało-czerwoni, choć mają ogólnie znacznie gorszy bilans bramkowy od Szkotów, wyprzedzają ich w tabeli dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich meczów – zwyciężyli w Glasgow 3:2.

Drugiej pozycji podopieczni Probierza na pewno nie zajmą (gorszy bilans bezpośrednich meczów z Chorwatami), ale do utrzymania trzeciej, oznaczającej grę w marcowych barażach, wystarczy im remis.

Co ciekawe, Szkoci - chociaż są w najtrudniejszej sytuacji w grupie - mają szansę nawet na drugie miejsce. Ich bilans meczów z Chorwatami jest bowiem równy - 1:2 i 1:0. Muszą jednak liczyć nie tylko na pokonanie Polaków, ale również porażkę w poniedziałek ekipy z Bałkanów u siebie z Portugalią. Wtedy znaczenie będą mieć bramki.

Jak pokazuje historia, mecze Polaków ze Szkotami zawsze były zacięte i wyrównanie. Bilans dotychczasowych 12 potyczek jest nieznacznie korzystny dla biało-czerwonych, którzy odnotowali cztery zwycięstwa, sześć remisów i doznali dwóch porażek. Bramki: 18-16 na ich korzyść.

Ostatnie starcie obu ekip miało miejsce we wrześniu na Hampden Park w Glasgow, a Polacy wygrali 3:2 po golu Nicoli Zalewskiego z rzutu karnego w siódmej minucie doliczonego czasu gry. Tym samym na sześciu zakończyli serię spotkań bez zwycięstwa nad tym przeciwnikiem.

Atmosfera wokół reprezentacji jest obecnie bardzo kiepska, nie tylko z racji wyniku w Porto. Obrazu klęski dopełniła sytuacja z drugiej połowy. Szykowany do wejścia był Karol Świderski, ale okazało się, że nie może pojawić się na boisku, ponieważ... nie został wpisany do protokołu meczowego.

"Chcielibyśmy poinformować, że w wyniku błędu ludzkiego Karol nie został zgłoszony do kadry meczowej. Zawodnik został już w szatni przeproszony, więc cała sytuacja jest zamknięta" – powiedział na konferencji po meczu rzecznik reprezentacji Emil Kopański.

Do całego zamieszania odniósł się również Probierz.

"Przeprosiłem Karola. To jest błąd ludzki, który ktoś popełnił. Trzeba to umieć zrozumieć. Nie sztuką jest kogoś palić na stosie. Każdy w życiu popełnia błędy. Ten splot okoliczności z różnymi kontuzjami też gdzieś wpłynął na całą sytuację" - wytłumaczył selekcjoner.

Jak widać, stawka meczu w Warszawie będzie naprawdę wysoka. Wprawdzie podopiecznym Probierza do utrzymania się w najwyższej dywizji wystarczy w poniedziałek remis, ale do odzyskania zaufania kibiców to może być za mało... (PAP)

bia/ pp/

Kronika sportowa Radia Opole

2024-12-17, godz. 12:29 MŚ siatkarek - Niemcy, Kenia i Wietnam rywalkami Polek w fazie grupowej Reprezentacje Niemiec, Kenii i Wietnamu będą rywalkami polskich siatkarek w grupie G przyszłorocznych mistrzostw świata w Tajlandii. Turniej zostanie rozegrany… » więcej 2024-12-17, godz. 12:26 Piłkarskie ME kobiet - Niemcy, Dania i Szwecja rywalami Polski w grupie C Niemcy, Dania i Szwecja będą rywalami polskich piłkarek w przyszłorocznych mistrzostwach Europy w Szwajcarii. Losowane z czwartego koszyka biało-czerwone… » więcej 2024-12-16, godz. 14:22 PŚ w skokach - Żyła za Kubackiego do Engelbergu Trener Thomas Thurnbichler dokonał jednej zmiany w składzie na zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Engelbergu - Piotr Żyła zastąpi Dawida Kubackiego… » więcej 2024-12-16, godz. 14:20 Lewandowski wciąż na czele klasyfikacji Złotego Buta Piłkarz Barcelony Robert Lewandowski nie zdobył wprawdzie gola w niedzielnym meczu hiszpańskiej ekstraklasy z Leganes (0:1), ale wciąż prowadzi w klasyfikacji… » więcej 2024-12-16, godz. 14:17 Piłkarskie ME kobiet - Polki zadebiutują, Angielki będą bronić tytułu, osiem triumfów Niemek Kobieca reprezentacja Niemiec osiem razy zdobyła piłkarskie mistrzostwo Europy. Poprzedni turniej w 2022 roku wygrała Anglia, a podczas Euro 2025 w Szwajcarii… » więcej 2024-12-16, godz. 14:05 Alpejski PŚ - Gąsienica-Daniel 36., Włoszka Goggia najlepsza w supergigancie w Beaver Creek Włoszka Sofia Goggia wygrała zawody alpejskiego Pucharu Świata w supergigancie w amerykańskim Beaver Creek. Za nią uplasowały się Szwajcarka Lara Gut-Behrami… » więcej 2024-12-16, godz. 14:01 MŚ w pływaniu - brązowy medal Katarzyny Wasick Katarzyna Wasick czasem 23,37 s zdobyła brązowy medal na 50 m stylem dowolnym w pływackich mistrzostwach świata na krótkim basenie w Budapeszcie. Szybsze… » więcej 2024-12-16, godz. 13:58 ME piłkarek ręcznych - 10. tytuł Norweżek Piłkarki ręczne Norwegii obroniły tytuł sprzed dwóch lat i po raz 10. zostały mistrzyniami Europy. W finale w Wiedniu pokonały Dunki 31:23 (13:12). » więcej 2024-12-16, godz. 13:49 PŚ w skokach - PŚ w skokach - Wolny ósmy, Niemiec Paschke znów najlepszy w Titisee-Neustadt Jakub Wolny był ósmy, Aleksander Zniszczoł 19., Kamil Stoch 25., Paweł Wąsek 36., a Dawid Kubacki 41. w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich… » więcej 2024-12-16, godz. 13:30 PŚ w biathlonie - zwycięstwo Francuzów, Polacy na 18. miejscu Zespół Francji zwyciężył w rywalizacji sztafet 4x7,5 km biathlonowego Pucharu Świata w austriackim Hochfilzen. 'Trójkolorowi' wyprzedzili Norwegię i Szwecję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »