Radio Opole » Dobrze być w formie
2021-12-31, 06:56 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Zdrowy sen z Ajurwedą. Rozmowa z Anną Knoblich-Kaczmarek

Anna Knoblich-Kaczmarek [fot. archiwum prywatne]
Anna Knoblich-Kaczmarek [fot. archiwum prywatne]
Według ajurwedy sen, nie tylko regeneruje organizm, ale też działa odżywczo i leczniczo. Naturalna medycyna ajurwedyjska uczy nas, w jaki sposób obserwować nasz organizm. Jak zatem natura może wskazać nam drogę do głębokiego, spokojnego snu?
Ajurweda uznawana jest za najstarszy system medyczny na świecie, który uznaje jedność ciała i ducha, a także człowieka i otaczającego go wszechświata. Według niej kluczem do dobrego snu jest odpowiednie przygotowanie.

Podczas snu wszystkie organy i komórki ulegają regeneracji. To czas, kiedy nasze ciało odpoczywa a mózg przetwarza i utrwala informacje. Anna Knoblich-Kaczmarek zwraca uwagę, aby utrzymywać nasze emocje w dobrym, przyjaznym stanie - Warto jest wszelkie kłótnie i konflikty zażegnać przed udaniem się na spoczynek, żeby serce było spokojne, żeby serce dało sygnał umysłowi a umysł reszcie ciała do dobrego odpoczynku.

Rozmowę z Anną Knoblich-Kaczmarek przeprowadziła Katarzyna Zawadzka w audycji "Ze Zdrowiem Ci do Twarzy" (02.01.2021 r.)
Rozmowa Katarzyny Zawadzkiej z Anną Knoblich-Kaczmarek

Dobrze być w formie

2024-12-23, godz. 13:02 Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie Subiektywnie oceniana prędkość chodu może być łatwym i szybkim w użyciu wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób otyłych - informuje pismo „Scientific… » więcej 2024-12-19, godz. 13:41 Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji Aktywności społeczne i stymulujące umysł, takie jak czytanie lub rozmowy z innymi osobami, są korzystne dla pamięci i myślenia. Niekorzystnie wpływają… » więcej 2024-12-18, godz. 11:30 Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego. Związane jest to m.in. z wygaśnięciem ich odporności poszczepiennej, ale także… » więcej 2024-12-17, godz. 12:42 Dietetyk: dieta wegańska u dzieci nie jest zalecana Instytut Matki i Dziecka nie zaleca stosowania diety wegańskiej u małych dzieci. Dieta wegetariańska w tej grupie wymaga zaś odpowiedniego zbilansowania, regularnych… » więcej 2024-12-14, godz. 11:39 Dietetyczka: warto zachować umiar podczas obfitych, świątecznych posiłków Świąteczny czas to okazja do rodzinnych spotkań i obfitych posiłków, ale warto zachować umiar - podkreśliła we wtorek dietetyczka ze Śląskiego Uniwersytetu… » więcej 2024-12-13, godz. 11:16 Przez całą dobę mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych Nasz mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych. Krótkoterminowe pozytywne skutki ćwiczeń mogą trwać całą dobę - piszą naukowcy na łamach „International… » więcej 2024-12-11, godz. 09:15 Dr Szumowska: gorzej wykonujemy zadania wymagające podzielności uwagi Na ogół zadania wymagające podzielności uwagi wykonujemy gorzej; reagujemy wolniej, popełniamy więcej błędów - powiedziała PAP dr Ewa Szumowska z Instytutu… » więcej 2024-12-10, godz. 09:12 Nowo odkryte neurony odbierają apetyt Odkrycie nieznanej wcześniej populacji reagujących na hormon sytości neuronów w podwzgórzu może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia otyłości… » więcej 2024-12-09, godz. 10:19 Złe sąsiedztwo otępia i podnosi ciśnienie Życie w biednej i zaniedbanej okolicy wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi i gorszymi zdolnościami poznawczymi - informuje pismo „Alzheimer’s & Dementia:… » więcej 2024-12-05, godz. 09:15 Otyłość to choroba, która prowadzi do ponad 200 różnych powikłań Co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce cierpią na otyłość. Pod względem nadmiernej masy ciała zajmujemy 74. miejsce na świecie na dwieście… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »