Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Zabójstwo Gabriela Narutowicza to jedna z najciemniejszych…
2023-12-18, 08:18 Autor: Beata Granatowska

Zabójstwo Gabriela Narutowicza to jedna z najciemniejszych kart naszej historii. Mija 101. rocznica tego wydarzenia

Marek Białokur [fot. Beata Granatowska]
Marek Białokur [fot. Beata Granatowska]
Zabójstwo Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta II RP, to jedna z najciemniejszych kart naszej historii. Jak mogło dojść do tego zaledwie kilka lat po odzyskaniu niepodległości? Wyjaśnienie tego jest dziś tym ważniejsze, że 16 grudnia w Warszawie miała się odbyć manifestacja ku czci mordercy - Eligiusza Niewiadomskiego! Rozmawialiśmy o tym z historykiem Markiem Białokurem, profesorem Instytutu Historii UO i nauczycielem historii w III LO w Opolu.

Zobacz także

2024-10-04, godz. 16:55 O Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i twórczości Wojciecha Marczewskiego Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a więc czas na podsumowanie. Z Dariuszem Romanowskim rozmawiamy także o Wojciechu Marczewskim… » więcej 2024-10-01, godz. 21:30 "Musimy wszyscy rozważyć, czy nie stoimy na krawędzi sytuacji, w której możemy stracić kontrolę nad AI" - posłuchaj… "AI. Eksploracja" taki tytuł nosi najnowsza książka Andrzeja Zybertowicza, polskiego socjologa, publicysty i nauczyciela akademickiego, profesora nauk społecznych… » więcej 2024-10-01, godz. 12:16 Podcasty - konkurencja jest. Jak się przebić i jak w tym gąszczu znaleźć coś ciekawego? W Światowym Dniu Podcastu rozmawialiśmy o tym ciekawym zjawisku kulturowym z ekspertami. Pojawili się: koordynator Działu Nowych Mediów w Radiu Opole Marcin… » więcej 2024-09-27, godz. 22:00 Powódź w lasach. Jakie są straty i ich przyszłe konsekwencje? W rozmowie z Jackiem Dzierżanowskim W wyniku niedawnych powodzi lasy doznały poważnych zniszczeń, a niektóre obszary pozostają zamknięte dla odwiedzających. Jacek Dzierżanowski z nadleśnictwa… » więcej 2024-09-26, godz. 23:00 Sygnalista? Kto to taki i czy jego funkcja jest potrzebna? Sygnalista to pojęcie nowe w polskiej gospodarce. Do obiegu prawnego wprowadzono go 25.09 i jest to implementacja unijnych rozwiązań. Czy potrzebna? Jak ma… » więcej 2024-09-26, godz. 13:15 Jak dawniej jadano oraz przechowywano żywność, rozmawiamy z Andrzejem Fiedorukiem Ludziom od zarania towarzyszyły klęski żywiołowe, epidemie i wojny. Wraz z nimi zmieniała się dieta oraz sposób przechowywania i konserwacji żywności… » więcej 2024-09-25, godz. 13:15 O mrocznych sekretach II wojny światowej opowiada Hubert Kozieł Ze względu na powódź, przesunęła się w czasie rocznicowa rozmowa dotycząca agresji Rosji Sowieckiej na Polskę, a temat jest ważny i, jak się okazuje… » więcej 2024-09-24, godz. 13:40 Powódź okiem socjologa. O wspólnocie tymczasowej w kontekście doświadczania klęsk żywiołowych rozmawiamy z dr Anną… W ekstremalnych sytuacjach ujawnia się, na ogół, solidarność i chęć pomocy, co widać w czasie tej powodzi. Wraz z opadaniem wody opadają jednak także… » więcej 2024-09-23, godz. 12:30 "Powinniśmy skupić się na retencji naturalnej, a nie na poprawianiu natury" - Tomasz Fronckiewicz Polska lekceważy małą retencję, tymczasem to właśnie ona może dziś ochronić zarówno przed suszą, jak i powodzią. O korzyściach małych zbiorników… » więcej 2024-09-20, godz. 15:40 "Kino od lat pokazuje klęski żywiołowe i te filmy pełnią swoje ważne funkcje, m.in. terapeutyczne" Mówi się, że rzeczywistość przerasta fikcję. Katastrofy i klęski żywiołowe wydają się bardzo "filmowe", a jednak niewiele powstało udanych obrazów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »