Radio Opole » Szlachetne zdrowie » Posłuchaj audycji » Złapałeś wirusa czy masz alergię, czyli jak nie panikować…
2020-04-15, 13:32 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Złapałeś wirusa czy masz alergię, czyli jak nie panikować w czasie pandemi

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
- Koronawirus to zwykły wirusik, który ma pięć postaci genetycznych, ewoluuje, zmienia swój garnitur chromosomalny, ale nie macie Państwo co się nim aż tak martwić, panikować - powiedział w audycji "Szlachetne zdrowie" dr Janusz Stasiak.
- On chce przeżyć, więc będzie robił różne dziwne rzeczy, ale z drugiej strony - my też chcemy przeżyć, więc nasz układ immunologiczny uruchamia cały zestaw pomocników i muszę powiedzieć, że jestem więcej niż przekonany, tak jak zajmowałem się i zajmuję się immunologią kliniczną z pasją, to tak z pasją traktuję tego wirusa, bo przebrnąłem przez kilka książek i jak spojrzałem standardowo na typy wirusów, to bałbym się bardziej, szczerze powiem - np. coxsacki wirusa, który wywołuje znacznie mniej zachorować, ale powoduje znacznie cięższe powikłania... - mówił dr Janusz Stasiak.

Cała audycja do odsłuchania poniżej.

Zobacz także

2020-05-25, godz. 10:54 Stres informacyjny - dlaczego jest groźny i jak mu się nie dać? Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie"! Ze stresem ludzki organizm jest obyty od tysięcy lat, ale paradoksalnie człowiek nigdy nie był tak zestresowany. Paradoksalnie dużo więcej wiemy, a... boimy się… » więcej 2020-05-18, godz. 09:52 Co jest groźniejsze dla ludzkiego życia: koronawirus, czy tzw. choroby towarzyszące? Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie"… Jak spokojnie - ale też odpowiedzialnie - interpretować wiadomości dotyczące pandemii? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy podczas rozmowy z dr. Januszem Stasiakiem… » więcej 2020-05-08, godz. 16:05 Na godzinę w zielone i inne rady dra Stasiaka do posłuchania w audycji "Szlachetne zdrowie" (08.05) - Wirus sam nie jest zbyt groźny, groźny jest odczyn zapalny, czyli jak reaguje nasz ustrój na tego wirusa odczynami zlepnymi, szczególnie w drobnych naczyniach… » więcej 2020-04-24, godz. 18:45 Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie" i nie daj się chorobie - To ofiary paniki - tak skomentował dr Janusz Stasiak fakt, że spora część osób lekceważy ostatnio objawy różnych poważnych chorób, zamiast zgłosić się do lekarza… » więcej 2020-04-20, godz. 10:46 Jak nie ulegać korona-panice? Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie"! - Czas najwyższy, abyśmy zrozumieli, że wolniutko, wolniutko, ale wydobywamy się z paniki, z pandemii paniczej - bo ja ją tak nazywam - to jest paniczna korona… » więcej 2020-04-15, godz. 12:29 Koronawirus jest wirusem znanym naukowcom od wielu lat, dlaczego teraz zrobił taką "karierę"? W audycji m.in. zajrzymy do książki o chorobach wewnętrznych prof. Andrzeja Szczeklika, sprawdzimy, o co chodzi z tą jeżówką i jak to jest z tą witaminą C... W… » więcej 2020-04-15, godz. 12:24 Zawsze na posterunku - lekarze wolnego nie mają Jak nie ulegać panice związanej z pandemią? Skąd czerpać informacje o chorobach? Czy w kontekście narzuconych obostrzeń jesteśmy zdyscyplinowanym narodem? Jak… » więcej 2020-04-15, godz. 12:18 Na pohybel wirusom, czyli o naturalnych środkach immunostymulujących Wirusy są i będą. Mamy jednak środki, by im się nie dać. Zachowanie zasad higieny, a także inne mądre zachowania, jak nie witanie się przez podawanie dłoni - to… » więcej 2020-04-15, godz. 12:05 Jak się zachować, by nie "złapać" grypy i że koronawirus to nie wyrok Nie ma tego złego, co na dobre by nie wyszło. Dzięki medialnej nawałnicy związanej z koronawirusem, jesteśmy lepiej przygotowani do walki z wrogiem o wiele groźniejszym:… » więcej 2020-04-15, godz. 11:24 Jak wspierać siły obronne organizmu do walki z infekcjami wirusowymi? Jeżeli witamina C, to najlepiej pochodzenia naturalnego: z malin albo płatków dzikiej róży. A zamiast paracetamolu - prosty, medyczny węgiel. Tak w największym… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »