Można już zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, które przeprowadzą głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Można to zrobić na dwa sposoby. Poprzez zgłoszenie się do zarejestrowanego komitetu wyborczego lub przez zgłoszenie swojej osoby bezpośrednio do opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego lub do urzędu gminy.
- Ci, którzy zgłoszą się do nas lub do gminy trafią na listę rezerwową kandydatów na członków komisji obwodowej - zaznacza Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Dopiero, jeśli będzie potrzeba uzupełnienia składu komisji wyborczej lub jeżeli będą rezygnacje kandydatów zgłoszonych przez komitety i trzeba będzie skład komisji uzupełniać, wtedy będziemy korzystać ze zgłoszeń indywidualnych wyborców.
Pierwszeństwo w zgłaszaniu kandydatów na członków komisji mają komitety wyborcze.
Indywidualne zgłoszenia na listę rezerwową to nowość, której we wcześniejszych wyborach nie było. Nowe są także stawki za pracę w komisji przeprowadzającej wybory.
- Diety członków obwodowych komisji wyborczych wzrosły w stosunku do dotychczas przeprowadzanych wyborów. Przewodniczący komisji otrzyma 500 złotych, jego zastępca 400, a każdy z członków komisji 350 złotych - mówi dyrektor Tkacz.
Termin zgłaszania przez komitety wyborcze kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 26 kwietnia. Komisje przeprowadzające wybory będą powołane do 5 maja, a eurowybory wybory odbędą się 26 maja.