Radio Opole » Śladami Kresowej Atlantydy » Audycje » „Śladami Kresowej Atlantydy” - posłuchaj audycji
2020-03-02, 16:27 Autor: Jan Poniatyszyn

„Śladami Kresowej Atlantydy” - posłuchaj audycji

Franciszek Magda w Radiu Opole [fot. archiwum prywatne F. Magdy]
Franciszek Magda w Radiu Opole [fot. archiwum prywatne F. Magdy]
W programie „Śladami Kresowej Atlantydy” opowiadaliśmy o Huculszczyźnie i jej związkach z polską kulturą. Drugim tematem audycji był mord na Polakach w Hucie Pieniackiej, nieistniejącej już miejscowość w województwie tarnopolskim.
Huculszczyzna to region w Karpatach Wschodnich obejmujący m.in. pasmo Gorganów i Czarnohory. Znany jest z folkloru, rękodzieła oraz malowniczych, górskich krajobrazów. Tereny te zafascynowały polskich pisarzy, malarzy, etnografów i filmowców. Mówił o tym pochodzący z Kosowa Huculskiego Franciszek Magda:
W dalszej części programu nawiązaliśmy do mordu na Polakach w Hucie Pieniackiej, nieistniejącej już miejscowości w województwie tarnopolskim. 28 lutego 1944 roku Ukraińcy dokonali tam masakry cywilów. Po wojnie ocalonych przesiedlono do Babic na Opolszczyźnie, gdzie odbywają się rocznicowe obchody upamiętniające ofiary i zagładę Huty Pieniackiej.

Na koniec audycji wysłuchaliśmy wspomnień o przedwojennym Stanisławowie, mieście wielokulturowym i wyjątkowym w międzywojennej Małopolsce Wschodniej:

Zobacz także

2020-03-09, godz. 14:33 „Śladami Kresowej Atlantydy” (08.03) – posłuchaj audycji! W programie z cyklu „Śladami Kresowej Atlantydy” nawiązaliśmy do przeszłości oraz czasów współczesnych wschodnich województw należących niegdyś do Rzeczypospo… » więcej 2019-12-26, godz. 20:00 Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy" W naszej radiowej wędrówce Śladami Kresowej Atlantydy tym razem przemierzyliśmy tereny nad Niemnem. Z naszymi mikrofonami gościliśmy u prof. Stanisława Sławomira… » więcej 2019-12-25, godz. 20:10 Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy" [FILM] W naszej radiowej wędrówce Śladami Kresowej Atlantydy tym razem przemierzyliśmy tereny nad Niemnem. Z naszymi mikrofonami gościliśmy u prof. Stanisława Sławomira… » więcej 2019-09-12, godz. 14:18 Kosów Huculski oczami Franciszka Magdy [FILM] Audycja poświęcona jest Kresom Wschodnim, które dla sporej części mieszkańców naszego regionu są ziemiami wyjątkowymi, wielu ma tam swoje korzenie. » więcej 2019-04-15, godz. 17:16 Kosów Huculski oczami Franciszka Magdy [FILM] Naszym gościem był mieszkaniec Wrocławia, Namysłowa i Kosowa Huculskiego - Franciszek Magda. W audycji rozmawialiśmy m.in. o zagładzie ludności żydowskiej Kosowa… » więcej 2019-03-11, godz. 12:36 Kosów Huculski oczami Franciszka Magdy [FILM] Co takiego jest w Huculszczyźnie, że przez stulecia pobudzała wyobraźnię artystów, którzy się tam pojawili? Przewodnikiem po Kosowie, dawnej stolicy Huculszczyzny… » więcej 2019-01-28, godz. 12:18 "Śladami Kresowej Atlantydy" w Azerbejdżanie W audycji "Śladami Kresowej Atlantydy" będziemy sięgać poza kresy i zaproponujemy naszym słuchaczom wyprawę do Azerbejdżanu. To ten kraj właśnie był jednym z kierunków… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »