Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-10-30, 14:48 Autor: Marek Świercz, Ewa Skrabacz

Ring wyborczy - kandydat na wójta Lubrzy

Krzysztof Barwieniec o swopim pomyśle na Lubrzę
Stagnacja, brak wykorzystania środków zewnętrznych i ogólny marazm – taki obraz gminy Lubrza zaprezentował w Loży Radiowej Krzysztof Barwieniec z KW Prawop i Sprawiedliwość, który walczy w drugiej turze z urzędującym od ośmiu lat wójtem Mariuszem Kozaczkiem z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kozaczek nie przyjął zaproszenia do debaty, bo – jak tłumaczył – jest zajęty kampanią wyborczą.
Barwieniec przypomniał, że był zastępcą wójta, potem zastępcą starosty prudnickiego a od jakiegoś czasu jest przedsiębiorcą. Mówił też o tym, że jest jednym z nielicznych fachowców od pozyskiwania unijnych środków, bo został przeszkolony jako tzw. oficer europejski jeszcze na etapie pozyskiwania funduszy przedakcesyjnych. To, że obecnie urzędujący włodarz Lubrzy nie pozyskuje środków zewnętrznych, jest – zdaniem naszego gościa – jego największą słabością. W ocenie Barwieńca małej wiejskiej gminy nie stać na to, by inwestycje realizować tylko z własnych środków. Zwłaszcza w sytuacji, gdy są do pozyskania nie tylko unijne dotacje, ale także pieniądze z rządowych programów typu Maluch Plus czy Senior Plus.

Barwieniec mówił także o tym, że trzeba poprawić relacje z sąsiadami, na przykład z gminą Prudnik, której mieszkańcy i władze obawiają się uciążliwości związanych z budową w Lubrzy biogazowi. Sama ta inwestycja, w ocenie naszego gościa, jest bardzo dobrym pomysłem, bo pozwoli sensownie wykorzystać bioodpady, których nie brak w gminie znanej z hodowli trzody chlewnej.

Barwieniec mówił także o potrzebie wykorzystania całkowicie dziś zapomnianej uzdrowiskowej tradycji Trzebini oraz konieczności spożytkowania dobrych relacji z czeskimi partnerami Lubrzy.

Zobacz także

2018-08-30, godz. 10:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Pawłem Grabowskim i komentarz Marcina Gambca - To, że nie jestem z Opola, jest jednym z moich największych atutów. Mogę popatrzeć na sprawy z zewnątrz, bez faworyzowania którejkolwiek z dzielnic. Przede wszystkim jednak nie jestem częścią opolskiego układu zależności i mogę… » więcej 2018-08-30, godz. 10:08, Publicystyka w Radiu Opole Rafał Tkacz o wyborach, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampanii, a nie wiecie, kogo zapytać - W opolskiej delegaturze zarejestrowało się 207 komitetów wyborczych, do których trzeba doliczyć te 26, które zarejestrowały się w Warszawie. To te, którą chcą wystawić kandydatów w większej licznie województw, duże partie… » więcej 2018-08-29, godz. 12:55, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Janem Strzeżkiem i komentarz Wojciecha Krzemińskiego Jan Strzeżek, ogólnopolski lider Młodej Prawicy - Mój konserwatyzm to efekt wychowania, wartości wyniesionych z rodzinnego domu. Moja rodzina była zaangażowana w podziemie w czasie II wojny i w działalność antykomunistyczną pod… » więcej 2018-08-28, godz. 07:26, Publicystyka w Radiu Opole Marcin Ociepa o tym, że Opolszczyzna koniecznie potrzebuje zmiany ekipy rządzącej regionem - Zwłaszcza z perspektywy Warszawy widać, że Opolszczyzna znalazła się na rozwojowym zakręcie. ma gigantyczne problemy, z którymi obecna ekipa rządząca regionem po prostu sobie nie radzi. Po kilkunastu latach rządów tej koalicji… » więcej 2018-08-28, godz. 07:14, Publicystyka w Radiu Opole Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS - Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »